Główną barierą utrudniającą działalność firmom w lipcu były wysokie koszty pracownicze – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Wskazało na to 70 proc. badanych firm i jest to wzrost mdm o 1 pkt proc.
Na kolejnych miejscach znalazły się rosnące ceny energii (60 proc.; wzrost mdm o 3 pkt. proc.) i niepewność sytuacji gospodarczej (57 proc.; wzrost mdm o 1 pkt. proc.).
ReklamaZobacz takżePolecamy: Konto Firmowe Online w Santander Banku Polska: bezwarunkowe 0 zł za otwarcie i prowadzenie, z bonusami nawet do 3000 zł
W stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszył się udział firm skarżących się na niedostępność pracowników (48 proc.; spadek mdm o 2 pkt. proc.) i zatory płatnicze (44 proc.; spadek mdm o 2 pkt. proc.).
Zwiększył się natomiast udział przedsiębiorstw zmagających się z rosnącymi kosztami finansowania (31 proc.; wzrost mdm o 4 pkt. proc.) i niedostępnością produktów (20 proc.; wzrost mdm o 1 pkt. proc.).
Rosnące koszty pracownicze doskwierały przede wszystkim firmom z branży TSL (76 proc.) i budowlanym (75 proc.).
Na rosnące ceny energii narzekały przede wszystkim przedsiębiorstwa produkcyjne (72 proc.), a na niepewność sytuacji gospodarczej – produkcyjne (66 proc.) i z branży TSL (66 proc.).
Na niedostępność pracowników i produktów skarżyły się głównie firmy budowlane (odpowiednio: 64 proc. i 28 proc.).
Zatory płatnicze stanowiły problem głównie w branży TSL (55 proc.), a rosnące koszty finansowania – w produkcyjnej (37 proc.). (PAP Biznes)
map/ ana/