Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt - Gospodarka i Biznes News

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Ile rzeczywiście zarabiają Polacy. Eksperci o medianie wynagrodzeń

Ile rzeczywiście zarabiają Polacy. Eksperci o medianie wynagrodzeńTVN24

Moją intencją jest to, żeby temat wynagrodzeń w Polsce przestał być tematem tabu – powiedział w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl poseł Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o projekt zakładający obowiązkowe podawanie w ofertach pracy informacji o wynagrodzeniu.

Podczas wtorkowego posiedzenia Sejmu do laski marszałkowskiej ma trafić projekt nakładający na pracodawców obowiązek podawania w ogłoszeniu o pracę tak zwanych widełek zarobków. Jako pierwsze informację w tej sprawie podało RFM FM.

– Moją intencją jest to, żeby temat wynagrodzeń w Polsce przestał być tematem tabu – wyjaśnia w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl poseł Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej, reprezentant wnioskodawców. – Chodzi o to, żeby z czasem poprzez obowiązek informowania o wysokości pensji w ogłoszeniach o pracę powstała taka siatka wynagrodzeń w Polsce, która umożliwi podejmowanie przez młodych ludzi decyzji, jaką ścieżkę kariery zawodowej wybrać – dodaje.

Jak mówi Zembaczyński, projekt ten nie zakłada jawności płac i nie przewiduje ujawniania pensji obecnie zatrudnionych pracowników. – Chodzi o to, żeby usprawnić procesy rekrutacji, zwiększyć mobilność na rynku pracy i przede wszystkim zniwelować lukę płacową, poprzez to, że każdy przedstawiciel pracodawcy w sektorze publicznym czy prywatnym, publikując ogłoszenie o pracę, będzie podawać widełki wynagrodzenia i te widełki mają być rzetelne, pomocnicze dla przyszłych pracowników, bo określą, ile przyszłe wynagrodzenie może wynosić – tłumaczy poseł.

Do trzech razy sztuka

Jednocześnie projekt ustawy „Jasne Zarobki” jest realizacją dyrektywy unijnej przyjętej w 2023 roku, która nakazuje, by w ogłoszeniach o pracę pojawiały się widełki płacowe. Najpóźniej w połowie 2026 roku.

Jednak to nie pierwsze podejście do wdrożenia tych przepisów w życie.

– Powiem tak, ja trzecią kadencję już to składam. W pierwszej kadencji, kiedy złożyłem ten projekt, odbyło się pierwsze czytanie i (projekt) trafił do zamrażarki, to było za (marszałka Sejmu Marka) Kuchcińskiego. Potem w dziewiątej kadencji Sejmu, czyli tej poprzedniej, projekt znów został przeze mnie złożony do laski marszałkowskiej i nie został poddany nawet pierwszemu czytaniu, co jest w ogóle skandalem, niezgodne z regulaminem Sejmu – mówi w rozmowie z tvn24.pl Zembaczyński.

Teraz – jak zauważa – mamy nową sytuację, bo wprowadzenia takich przepisów wymagają unijne regulacje.

– Dlatego to będzie ostateczny horyzont (2026 rok), kiedy to rozwiązanie będzie musiało wejść w życie, ale spodziewam się, że tutaj uda się wprowadzić krótsze vacatio legis – mówi poseł.

chart visualization

Fikcyjne widełki?

Odnosząc się do kwestii, czy pracodawcy będą podawać prawdziwe informacje o wynagrodzeniu w ofertach pracy, poseł stwierdził, że „tego typu ogłoszenia będą pozbawione waloru wiarygodności”.

– Na dzisiejszym rynku pracownika takie próby szybko przestaną być podejmowane – uważa.

Jego zdaniem rynek szybko zweryfikuje takich pracodawców, a procesy rekrutacyjne będą nieskuteczne i nie zakończą się nawiązaniem stosunku pracy.

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt - INFBusiness Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt - INFBusiness

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *