Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Pakiety opieki zdrowotnej mogą stać się znacznie droższe - Gospodarka i Biznes News

Pakiety opieki zdrowotnej mogą stać się znacznie droższe

Polacy nie odwołują ponad miliona wizyt lekarskich rocznie. Jest pomysł, jak to zmienić

Polacy nie odwołują ponad miliona wizyt lekarskich rocznie. Jest propozycja, żeby to zmienić Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Istotnym minusem jest to, że pakiety medyczne mogą wzrosnąć o 30 proc. w 2025 r., jak podaje dziennik Rzeczpospolita w swoim poniedziałkowym wydaniu.

„Rz” podkreśla, że w ciągu ostatnich pięciu lat ceny pakietów medycznych wzrosły o 65 procent, a w tym roku może to być wzrost o dodatkowe 30 procent. A potencjalnie nawet więcej.

„Nadchodzące podwyżki cen są spowodowane rosnącymi wydatkami dostawców usług medycznych – od wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek, których obecnie brakuje na rynku, po rosnące koszty użytkowania, niezbędne inwestycje w sprzęt i technologię, a także usługi podwykonawców” – wyjaśnia dziennik.

Koszty rosną szybciej niż ceny pakietów

Publikacja wskazuje, że według danych Medicover pacjenci obecnie nie tylko częściej konsultują się z lekarzami, ale także mają większe potrzeby zdrowotne w porównaniu z przeszłością. Może to być spowodowane zarówno starzeniem się populacji, jak i wzrostem chorób związanych ze stylem życia, a także zwiększonym zapotrzebowaniem na zaawansowane badania diagnostyczne.

„Sektor opieki zdrowotnej podkreśla również, że koszty rosną szybciej niż ceny pakietów. W związku z tym pacjenci szukają lepszych ofert, oczekując jednocześnie, że obecne ceny pozostaną niezmienione. Ta sytuacja sprawia, że obie strony są niezadowolone z obecnego stanu rzeczy” – stwierdza artykuł „Rz”.

Magnaci łączą rynek

Jak zauważa gazeta, w Polsce nie ma już firm, które rozwijają nowe pakiety medyczne, natomiast najwięksi gracze – Lux Med, Medicover i Enel-Med – aktywnie konsolidują rynek, rozszerzając się na nowe miasta i przejmując mniejsze prywatne sieci przychodni, placówek specjalistycznych, a nawet szpitali.

Dzięki temu zyskują coraz większą dominującą pozycję w negocjacjach, wspieraną przez silną obecność swojej marki.

„Większość pracodawców nie szuka tańszych opcji, ponieważ (również ze względu na markę) wolą, aby ich dostawca świadczeń był znaną firmą. Może to być zaletą w ofertach pracy skierowanych nie tylko do specjalistów lub na stanowiska kierownicze, ale także do pracowników fizycznych” – informuje „Rz”.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *