
Stały Komitet Rady Ministrów zatwierdził projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który stanowi, że okresy pracy na podstawie umowy o świadczenie usług i prowadzenia działalności gospodarczej będą wliczane do stażu pracy. Te nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wprowadzenie zmian do Kodeksu pracy. Celem tego rozporządzenia jest rozwiązanie istniejących dysproporcji i wyrównanie szans w zakresie dostępu do praw pracowniczych.
Jak wynika z raportu ministerstwa, proponowane zmiany będą obejmować następujące okresy zatrudnienia: – okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej; – okresy współpracy z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą; – okresy zawieszenia działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dziećmi; – okresy wykonywania umów zlecenia, umów o świadczenie usług, umów agencyjnych, a także okresy wykonywania pracy w charakterze osoby współpracującej; – okresy członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych; – udokumentowane okresy wykonywania pracy zarobkowej za granicą (poza standardowym zatrudnieniem).
ZUS będzie wydawał zaświadczenia
Ministerstwo wskazało, że ww. okresy będą potwierdzane zaświadczeniami wystawionymi przez ZUS. Okresy zatrudnienia niezgłoszone do ZUS i okresy niezatrudnienia za granicą będą weryfikowane zgodnie ze standardowymi procedurami dowodowymi. Aby uwzględnić je w stażu pracy, należy złożyć odpowiednią dokumentację.
Na przykład pracownik z 7-letnim stażem pracy, który przedstawi dokumentację potwierdzającą 4 lata pracy na podstawie umowy o pracę, będzie uprawniony do 26 dni urlopu wypoczynkowego po 1 stycznia 2026 r., a nie jak obecnie – 20 dni.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, urlop wynosi 20 dni, jeśli pracownik ma mniej niż 10 lat stażu pracy; wzrasta do 26 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony w organizacji od 10 lat lub dłużej. Okresy umów zlecenia i działalności gospodarczej nie są wliczane do obliczenia stażu pracy.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, powołując się na badania BAEL na rok 2023, poinformowało, że 19,9% siły roboczej stanowią osoby, które nie są pracownikami (tj. nie pracują na podstawie umowy o pracę). Sugeruje to, że nadchodzące zmiany mogą wpłynąć na blisko 1,9 miliona osób w sektorze publicznym i prywatnym.