Wakacje od ZUS-u również dla spółek, ale nie wszystkich. Tłumaczymy szczegóły nowych przepisów

Z wakacji od ZUS-u skorzystają właściciele części spółek. W ich przypadku o przyznaniu zwolnienia będzie decydował wyłącznie limit przychodowy. Z kolei osoby przechodzące z „ulgi na start” na składki preferencyjne od listopada nie załapią się na wakacje. Tłumaczymy szczegóły nowych przepisów. 

Wakacje od ZUS-u również dla spółek, ale nie wszystkich. Tłumaczymy szczegóły nowych przepisów
fot. Ryoji Iwata / / Unsplash

Wakacje od ZUS-u, czyli miesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców, wejdzie w życie w czwartym kwartale bieżącego roku. Pod lupę bierzemy kolejne grupy beneficjentów, tj. wspólników w spółkach.

Liczy się każdy zgłoszony do ZUS-u

Przyglądając się przepisom o miesięcznej uldze składkowej, warto zwrócić uwagę, że przedsiębiorca posiadający status mikroprzedsiębiorcy nie musi wpisywać się w kryterium wynikające z przepisów o wakacjach od ZUS-u.

ReklamaZobacz takżePolecamy: Konto Firmowe Online w Santander Banku Polska: bezwarunkowe 0 zł za otwarcie i prowadzenie, z bonusami nawet do 3000 zł

– Przykładowo do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy zgłosić każdego pracownika zatrudnionego w ramach umowy o pracę oraz umowy zlecenia w miesiącu poprzedzającym składanie wniosku o ulgę. Nie ma znaczenia, czy dana osoba pracuje na cały etat, czy na część. Do ZUS-u zgłoszone są również osoby przebywające na urlopie macierzyńskim oraz rodzicielskim. Pracodawca ma obowiązek zgłosić takich pracowników do ZUS-u – tłumaczy kadrowa Agnieszka w rozmowie z Bankier.pl.

Ci przedsiębiorcy nie skorzystają z wakacji od ZUS-u w tym roku

– Wszyscy przedsiębiorcy, którym „ulga na start” kończy się po 30 września 2024 roku, nie skorzystają w tym roku z wakacji od składek ZUS. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku osób, które zawiesiły działalność gospodarczą. Zgodnie z ustawą, aby w tym roku skorzystać z wakacji od ZUS-u, w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przedsiębiorca musi być zgłoszony do składek społecznych. W praktyce oznacza to, że należy być zgłoszonym w październiku bieżącego roku – tłumaczy kadrowa Agnieszka.

Wakacje od ZUS-u w spółkach

Nowe przepisy wskazują, że ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne będą mogli skorzystać również wspólnicy w spółkach cywilnych. Natomiast wspólnicy w spółkach jawnych, prawnych, komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych mogą złożyć wniosek o wakacje od ZUS-u, tylko jeśli posiadają działalność wpisaną do CEIDG (JDG lub spółkę cywilną). 

– Wspólnicy np. spółki cywilnej mogą skorzystać z wakacji od ZUS-u, jeśli nie prowadzą jednoosobowej działalności gospodarczej i opłacają składki sami za siebie. Są to wszyscy, którzy są wpisani do CEiDG. W tym przypadku nie ma znaczenia limit osób zgłoszonych do ZUS-u osób, ponieważ to spółka cywilna zatrudnia pracowników i są oni zgłoszeni pod NIP-em spółki. W związku z tym w tej spółce może być dowolna liczba pracowników. Nie ma ona wpływu na sytuację wspólnika, bo to nie on zgłasza do ZUS-u – wyjaśnia kadrowa. 

Właściciel spółki i JDG musi uważać na kolejność

– Przekładowo jeśli Jan Kowalski założył spółkę jawną trzy lata temu, a następnie po roku otworzył jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), to będzie mógł skorzystać z wakacji od ZUS-u. Warunkiem w tym przypadku będzie zmiana kodu ZUS na tej pasujący do działalności gospodarczej (JDG) – tłumaczy ekspertka. 

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *