„Jak ocenia Pan/Pani spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem podczas konwencji CPAC amerykańskich konserwatystów?” – takie pytanie zadano w badaniu SW Research dla rp.pl.
Andrzej Duda i Donald Trump
arbiter
Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem 22 lutego na dorocznej konferencji CPAC dla amerykańskich konserwatystów.
Donald Trump spóźnił się na spotkanie z Andrzejem Dudą
Początkowo spotkanie miało trwać około godziny, jednak ze względu na spóźnienie Donalda Trumpa, trwało ono tylko kilka minut. Oczekiwanie polskiego prezydenta na Trumpa było transmitowane na żywo w TV Republika, gdzie pokazano prezydenta Dudę czekającego w VIP Room przez kilkadziesiąt minut przed przybyciem prezydenta USA.
Podczas dyskusji Trump podobno zapewnił Dudę, że USA utrzymają obecność wojsk w Polsce. Polski prezydent przekazał również amerykańskiemu przywódcy perspektywę Polski w kwestiach dotyczących konfliktu na Ukrainie.
W kolejnym przemówieniu w CPAC Trump powitał Dudę, nazywając go „fantastycznym człowiekiem”. Dodał, że skoro 84 procent polskich wyborców w USA go popiera, to wskazuje to, że Andrzej Duda „musi robić coś dobrze”.
„Prezydent Trump spotkał się z polskim prezydentem Andrzejem Dudą i potwierdził nasz silny sojusz. Prezydent Trump pochwalił również prezydenta Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększanie wydatków na obronę” – oświadczył Biały Dom po rozmowie obu prezydentów. Andrzej Duda wspomniał również, że Trump przyjął zaproszenie do odwiedzenia Polski.
Dwa dni po spotkaniu z Dudą Trump gościł prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Białym Domu. Macron był obecny przez sześć godzin, a obaj prezydenci zwrócili się do mediów podczas wspólnej konferencji prasowej.
Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek stwierdził w Radiu Zet, że nie należy przeceniać nieformalnego charakteru spotkania Dudy z Trumpem. Zauważył również, że nie wyobraża sobie, aby jakikolwiek polski polityk odrzucił szansę rozmowy z prezydentem USA, nalegając jednocześnie na formalne przyjęcie w Białym Domu, w komplecie z honorami oficjalnej wizyty państwowej.
Sondaż: 45 proc. osób z wyższym wykształceniem uważa spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem za porażkę
Zapytaliśmy uczestników ankiety SW Research dla rp.pl o ich ocenę spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem.
19,9 proc. respondentów uznało to za triumf dyplomatyczny.
38,8 proc. respondentów uznało to za niepowodzenie dyplomatyczne.
32,7% ankietowanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.
8,6% ankietowanych przyznało, że nie wiedziało o tej wizycie.
– Spotkanie częściej za nieudane uznawali mężczyźni (41%) niż kobiety (37%). Prawie połowa respondentów powyżej 50. roku życia (45%) i podobny odsetek osób z wyższym wykształceniem uznała rozmowę prezydentów za dyplomatyczną porażkę. Pod względem dochodów pogląd ten był najbardziej rozpowszechniony wśród osób zarabiających powyżej 7 tys. zł netto (45%). Geograficznie takie nastawienie wyrażali głównie mieszkańcy miast o liczbie mieszkańców od 200 tys. do 499 tys. (43%) – komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes agencji badawczej SW Research.
Metodologia badań
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję SW Research wśród uczestników internetowego panelu SW Panel w dniach 25-26 lutego 2025 r. Analiza objęła próbę 800 użytkowników Internetu w wieku 18 lat i więcej. Próba została dobrana metodą losowo-kwotową. Strukturę próby dostosowano za pomocą wagi analitycznej, aby dopasować ją do struktury demograficznej Polaków w wieku 18 lat i więcej w odniesieniu do kluczowych cech istotnych dla badania. Przy konstruowaniu wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.