Fabryka Broni Łucznik i Sieć Badawcza Łukasiewicz podpisały porozumienie

Zdjęcie: materiały prasowe Zdjęcie: materiały prasowe

Fabryka Broni Łucznik rozszerzyła współpracę z Łukasiewicz Research Network (SBŁ), jak ogłosiło biuro prasowe firmy. Nowo podpisana umowa ułatwi włączenie najnowocześniejszych technologii w zakresie automatyzacji, robotyki i druku 3D do produkcji broni.

„Dzięki współpracy z cenionymi placówkami naukowymi Fabryka Broni +Łucznik+ – Radom uzyska dostęp do zaawansowanych rozwiązań z zakresu automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, a także nowoczesnych technologii materiałowych” – napisano w komunikacie prasowym przesłanym w środę PAP.

W tworzeniu rozwiązań dla „Łucznika” będą uczestniczyć pracownicy różnych działów SBŁ, w tym Politechniki Krakowskiej, Politechniki Warszawskiej, Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.

„Nasze partnerstwo z Łukasiewicz Research Network pozwala nam skutecznie łączyć badania i wiedzę technologiczną z doświadczeniem produkcyjnym Fabryki Broni. Ta synergia pozwoli nam wydajniej rozwijać innowacyjne rozwiązania dla polskiego sektora obronnego, wzmacniając tym samym naszą pozycję rynkową. Jednocześnie rosnąca obecność naszych produktów na rynkach międzynarodowych oznacza, że ta współpraca pomoże również podnieść ich wartość w oczach globalnych klientów” – zauważył Jakub Czułba, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik”, cytowany w komunikacie.

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z oo działa jako producent i dostawca broni palnej na rynek krajowy i międzynarodowy, będąc głównym producentem broni dla Sił Zbrojnych RP, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także dla sektora cywilnego i eksportu. „Łucznik” jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), jednego z największych europejskich konglomeratów zbrojeniowych. W tym roku przypada stulecie działalności radomskiej firmy.

Powstała w 2019 r. Sieć Badawcza Łukasiewicz składa się z 22 instytutów badawczych zlokalizowanych w 12 miastach w całej Polsce. Koordynacją działań instytutów zajmuje się Centrum Łukasiewicz. Powstanie SBŁ było elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do 2020 r., znanej jako „Plan Morawieckiego” – strategii gospodarczej sformułowanej w 2016 r. pod kierownictwem Mateusza Morawieckiego, który był wówczas wicepremierem. (PAP)

Nauka w Polsce

abu/ bar/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *