Zdjęcie: Patrycja Oryl/PG
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali robota, który został przekazany pracownikom Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Robot ten ułatwia automatyczną filtrację próbek fazy ciekłej i przygotowuje je do analizy chromatograficznej, o czym poinformowało biuro prasowe UG.
Robot został zaprojektowany i zbudowany w ramach pracy dyplomowej trzech studentów Katedry Mechatroniki Wydziału Mechanicznego i Okrętowego Politechniki Gdańskiej (WIMiO) we współpracy z członkami Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
Kluczowym wymogiem projektu było, aby urządzenie działało spójnie, bez konieczności nadzoru człowieka. „Eksperyment, który wymaga pobrania próbki co godzinę, może trwać nawet osiem godzin. Chcieliśmy wyeliminować potrzebę monitorowania eksperymentu na miejscu przez cały czas jego trwania” — powiedział Jędrzej Słomiak, współtwórca robota, cytowany w ogłoszeniu.
Wspomniał także, że niektóre elementy aparatury testowej zostały wykonane przy użyciu technologii druku 3D. „Niektóre części są podatne na zginanie, co nie prowadzi do znacznego uszkodzenia stanowiska. Jednak gdyby któryś element uległ uszkodzeniu, można by go wydrukować ponownie przy użyciu opracowanych przez nas modeli” – wyjaśnił.
Obok Słomiaka robota zbudowali Jakub Łosiński i Karol Radowski. Projekt został zainspirowany zautomatyzowanym laboratorium wykorzystywanym przez naukowców w Wielkiej Brytanii.
W ogłoszeniu wskazano, że robot będzie wykorzystywany do przygotowywania próbek do analizy elektrolitów w procesach fotokatalitycznych. „Aby przechowywać próbki, muszą one zostać najpierw przefiltrowane — robot pobierze próbkę za pomocą strzykawki z igłą, przefiltruje ją przez mikrofiltr, a następnie przeniesie do probówki w zbiorniku magazynowym o kontrolowanej temperaturze” — doniesiono.
Zauważono również, że utrzymanie stabilności termicznej jest kluczowe w tych eksperymentach. Wdrożenie robota usprawni żmudny, powtarzalny proces i zmniejszy prawdopodobieństwo błędu ludzkiego, takiego jak niedokładności w pomiarze czasu, przez jaki próbki były poddawane nieodpowiednim warunkom termicznym.
Prof. Adriana Zaleska-Medynska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, która otrzymała robota, podkreśliła, że wyeliminuje on pewne powtarzalne zadania, które nie są czasochłonne. „Ten konkretny robot został opracowany, aby pomóc nam w analizie elektrolitu w procesach fotokatalitycznych. Wykorzystujemy te procesy do rozkładania zanieczyszczeń obecnych w wodzie, a także do produkcji wodoru lub ułatwienia fotokonwersji dwutlenku węgla” – wyjaśniła, jak zacytowano w ogłoszeniu.
Wspomniała również, że obecnie robot jest w stanie obsługiwać wyłącznie próbki ciekłe, jednak kolejnym celem naukowców jest współpraca przy opracowaniu robota, który będzie mógł obsługiwać próbki gazowe.
Według biura prasowego Politechniki Gdańskiej studenci są chętni do udoskonalenia swojego projektu. „Chcielibyśmy wykorzystać komputer zarządzający urządzeniem do utworzenia bazy danych, umożliwienia monitoringu online i ułatwienia zdalnej obsługi urządzenia. Ciekawym dodatkiem byłoby włączenie kamery i czujników do monitorowania na przykład prawidłowego umieszczenia igły” – wyjaśnił Słomiak. (PAP)
Nauka w Polsce
pm/zan/