Od 1 kwietnia szczepienia przeciwko półpaścowi i RSV dla seniorów i kobiet w ciąży

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

Od 1 kwietnia 2025 r. kobiety w ciąży i osoby powyżej 65. roku życia będą uprawnione do bezpłatnych szczepień przeciwko RSV. Ponadto osoby starsze powyżej 65. roku życia z istniejącymi problemami zdrowotnymi mogą również otrzymać szczepionkę przeciwko półpaścowi bezpłatnie.

Szczepionka przeciwko półpaścowi to kolejna bezpłatna opcja dostępna dla seniorów powyżej 65 roku życia, którzy mają różne choroby współistniejące. Do schorzeń tych należą cukrzyca, nowotwory, przewlekłe choroby serca, płuc i nerek, reumatoidalne zapalenie stawów (RA), stwardnienie rozsiane (SM), zakażenie wirusem HIV, białaczka i szpiczak mnogi.

Osoby młode w wieku od 18 do 65 lat, u których występują choroby określone w obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2025 r. w sprawie refundowanych leków, specjalistycznych środków odżywczych i wyrobów medycznych, mogą skorzystać ze szczepienia z refundacją w wysokości 50%.

„Jestem zachwycony decyzją o dodaniu szczepionki przeciwko półpaścowi do listy leków uzupełniających dla seniorów z chorobami współistniejącymi. Zdecydowana większość osób starszych ma wiele problemów zdrowotnych, co pozwala im na dostęp do tej bezpłatnej szczepionki. Mam nadzieję, że zobaczymy więcej tego typu inicjatyw. Jestem zwolennikiem jak największej liczby bezpłatnych szczepień dla osób powyżej 65. roku życia, kierując się zasadą, że bardziej opłacalne i prostsze dla systemu opieki zdrowotnej jest zapobieganie chorobom niż ich późniejsze leczenie” – stwierdza prof. Tomasz Targowski, krajowy konsultant ds. geriatrii, w informacji udostępnionej PAP.

Jednak seniorzy muszą być świadomi, że mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień. Biorąc pod uwagę kluczową rolę lekarzy, zwłaszcza lekarzy rodzinnych, dr Justyna Tymińska, członek zarządu Warszawsko-Mazowieckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, podkreśla znaczenie omawiania szczepień podczas każdej wizyty.

„Wiele osób zdecyduje się na szczepienie, jeśli zaleci to ich lekarz. Jeśli pacjent wyraża obawy dotyczące skutków ubocznych, warto o nich porozmawiać. Osobiście zajmuję się typowymi skutkami ubocznymi, takimi jak łagodny ból w miejscu wstrzyknięcia lub gorączka, i sugeruję sposoby radzenia sobie z nimi. Takie podejście wzmacnia zaufanie wśród pacjentów i zazwyczaj po takich rozmowach decydują się oni na szczepienie” – twierdzi.

Półpasiec to choroba zakaźna wywoływana przez wirus ospy wietrznej i półpaśca. Stanowi reaktywację uśpionej infekcji wirusa, co oznacza, że może się ujawnić u osób, które wcześniej chorowały na ospę wietrzną. Głównym objawem jest bolesna wysypka, zwykle zlokalizowana po jednej stronie tułowia.

RSV należy do rodziny wirusów, które powodują zakażenia dróg oddechowych u ludzi. Transmisja odbywa się głównie poprzez kropelki oddechowe (z kaszlu lub kichania). (PAP)

zbw/ pasek/ agz/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *