Fot. Adobe Stock
Zespół ds. AI przygotował raport dotyczący zastosowania innowacyjnych rozwiązań sztucznej inteligencji m.in. w edukacji, transporcie czy administracji – przekazało Ministerstwo Cyfryzacji.
Zespół do spraw AI, powołany na początku roku w Ministerstwie Cyfryzacji, przygotował raport dotyczący zastosowania innowacyjnych rozwiązań sztucznej inteligencji w dziedzinach takich jak m.in. zdrowie, edukacja, transport czy administracja. Przekazano również, że dzięki współpracy z najlepszymi ekspertami, zaawansowanym strategiom i innowacyjnym projektom, Polska ma szansę stać się jednym z liderów w dziedzinie sztucznej inteligencji w Europie.
Resort wyjaśnił, iż zgromadzone w raporcie rekomendacje mają na celu usprawnienie funkcjonowania instytucji publicznych, podniesienie jakości oferowanych usług oraz zwiększenie efektywności kluczowych procesów.
Jak podkreśla ministerstwo, podczas opracowywania raportu, zespół szczególną uwagę zwrócił na kwestie etyczne i społeczne związane z rozwojem technologii AI. Zostały one integralnie włączone do wypracowanych rozwiązań, co ma na celu zapewnienie, że rozwój sztucznej inteligencji będzie przebiegał z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju oraz ochrony praw obywateli.
W raporcie zespołu ds. AI projekty podzielono na pięć głównych kategorii: zdrowie, edukacja, skuteczne państwo, rozwój oraz bezpieczeństwo. W kategorii zdrowie znalazły się projekty dot. profilaktyki raka, centralnego repozytorium danych medycznych oraz narzędzia głosowego AI do rejestracji. W kategorii edukacja znalazły się projekty o powszechnej nauce programowania oraz korepetytora AI.
W kategorii skuteczne państwo zawarto projekty: dotyczący czasu przetwarzania pozwów dot. kredytów frankowych, zwiększenia jakości stanowionego prawa przez wyeliminowanie sprzeczności, niejasności i absurdów prawnych, dostępu do informacji publicznej oraz zwiększenia jakości obsługi obywateli przez automatyzację obsługi linii telefonicznych. W kategorii bezpieczeństwo zawarto z kolei projekty ws. bezpieczeństwa systemów informatycznych państwa oraz sprzętu wojskowego wykorzystującego sztuczną inteligencję.
W kategorii rozwój wskazano na projekty o Narodowym Centrum Obliczeniowym – 10,000 GPU, stymulacji ekosystemu AI poprzez łączenie tradycyjnych polskich firm z kapitałem na inwestycje w AI z polskimi i międzynarodowymi firmami, edukacji przedstawicieli administracji publicznej i biznesu w zakresie AI oraz Funduszu AI – inicjatywie wicepremiera, szefa resortu cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego.
Zespół doradczy „PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski” został powołany przez ministra cyfryzacji w styczniu br. Jak mówił na konferencji prasowej Gawkowski, w skład zespołu „PL/AI Sztuczna Inteligencja dla Polski” weszli specjaliści, sprawdzeni na najlepszych uczelniach i w największych firmach sektora technologicznego.
Zgodnie z informacją MC, inicjatorzy zespołu określili 10 obszarów, w których AI ma szanse realnie usprawnić działanie państwa. To zagadnienia z obszarów m.in. bezpieczeństwa, edukacji, zdrowia publicznego czy wymiaru sprawiedliwości. Zgodnie z oceną zespołu, w obszarach tych sztuczna inteligencja może zwiększyć efektywność, eliminować bariery, czy pozwolić lepiej planować. W skład zespołu weszli: Miron Mironiuk, Agnieszka Mikołajczyk-Bareła, Kamila Staryga, Marek Cygan, Tomasz Czajka, Łukasz Kidziński i Karol Kurach.
Jak wskazał pomysłodawca stworzenia zespołu Miron Mironiuk, w pierwszej kolejności skupi się on na pięciu dziedzinach: bezpieczeństwo, zdrowie, skuteczne państwo, edukacja i rozwój. (PAP)
agg/ mick/