Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Naukowcy z Politechniki Łódzkiej szukają sposobów na ponowne wykorzystanie drewna z rozbiórek - Gospodarka i Biznes News

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej szukają sposobów na ponowne wykorzystanie drewna z rozbiórek

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej badają metody ponownego wykorzystania drewna rozbiórkowego jako materiału budowlanego. Zabezpieczyli grant UE na inicjatywę zatytułowaną „WoodStock Horizon Europe: nowa przyszłość drewna w architekturze” pod kierownictwem dr. inż. arch. Antonio Nevescanina.

Śledztwo rozpoczęło się pod koniec ubiegłego roku i ma potrwać kolejne cztery lata.

„Naszym celem jest znalezienie rozwiązania, które może zastąpić obecną praktykę utylizacji lub spalania drewna pochodzącego z rozbiórek. W skład naszego zespołu wchodzą nie tylko architekci i projektanci, ale także chemicy i biolodzy, którzy przeprowadzą testy drewna. Mamy nadzieję, że ustalą, co jest potrzebne, aby drewno rozbiórkowe przekształcić z powrotem w wartościowy materiał budowlany” – powiedział kierownik projektu, dr inż. arch. Antonio Nevescanin z Katedry Historii Architektury, Rewitalizacji i Konserwacji Zabytków Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej w wywiadzie dla PAP.

Jak zauważył, odzyskane drewno jest głównie wykorzystywane jako element dekoracyjny, często w projektowaniu wnętrz. Jednak w przypadku inicjatywy „WoodStock” cel wykracza poza estetykę; ma ona na celu zapewnienie, że drewno pochodzące z rozbiórek nadal będzie funkcjonować jako materiał budowlany, co można osiągnąć poprzez opracowanie modułowych, prefabrykowanych komponentów. Badacz uważa, że takie prefabrykowane rozwiązania przyspieszyłyby proces budowy, szczególnie w przypadku tymczasowych konstrukcji lub ulepszania miejskich fasad podczas działań rewitalizacyjnych.

„W Polsce drewniane materiały budowlane są rzadko stosowane we współczesnej architekturze. Jednak gdy obserwujemy trendy w całej Unii Europejskiej, niektóre kraje już oferują dotacje na projekty wykorzystujące drewno jako materiał budowlany. Jest to uzasadnione wynikającą z tego zrównoważonością branży budowlanej. Budowanie z drewna jest znacznie czystsze i szybsze niż przy użyciu alternatywnych materiałów i oczywiście jest bardziej przyjazne dla środowiska” – podkreślił architekt z Politechniki Łódzkiej.

Twierdził, że trend ponownego wprowadzania drewna do budownictwa powinien dotrzeć również do Polski i powinniśmy zacząć dostrzegać różne zachęty do wykorzystywania tego zasobu. Nevešćanin przyznaje, że przekonanie inwestorów i wykonawców do wyboru materiału pochodzącego z recyklingu, a nie nowego, z pewnością będzie stanowić wyzwanie.

„Niemniej jednak wszyscy możemy dostrzec zalety tego projektu, ponieważ przedłużając żywotność drewna, dajemy lasom możliwość regeneracji, nie utrudniając jednocześnie postępu społeczeństwa i sektora budowlanego. Wiadomo, że światowe zasoby leśne są ograniczone, dlatego musimy wykorzystać surowce, które już pozyskaliśmy i możemy ponownie wykorzystać” – zauważył.

Pilnym pytaniem jest, czy uczestnicy projektu Woodstock pomyślnie opracują opłacalne technologie recyklingu drewna. Według architekta jest to wykonalne.

„Tworząc modułowe i prefabrykowane rozwiązania, możemy znacznie skrócić czas budowy, obniżyć wymagania dotyczące siły roboczej i zwiększyć bezpieczeństwo. Praca z drewnem wiąże się z mniejszym ryzykiem i wymaga mniej specjalistycznej wiedzy w porównaniu z pracą z materiałami takimi jak stal czy beton. Ponadto minimalizujemy ślad węglowy. Podsumowując, ponowne wykorzystanie drewna może okazać się opłacalnym finansowo rozwiązaniem” – dodał. (PAP)

Nauka w Polsce

agm/agt/lm/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *