Zdjęcie: Adobe Stock
W czwartek Parlament Europejski w Strasburgu zagłosował za zmianą statusu ochrony wilków w UE ze „ściśle chronionego” na „chroniony”. Ta zmiana prawna została zażądana przez Komisję Europejską w świetle rosnącej populacji wilków w UE. W rezultacie umożliwi to odstrzał tych zwierząt.
W Europie żyje ponad 20 000 wilków, a ich liczba rośnie. Niemniej jednak to osiągnięcie w ochronie gatunków doprowadziło do eskalacji sporów z rolnikami w różnych regionach. Wilki coraz częściej polują na zwierzęta gospodarskie, co skłania rolników do nakłaniania władz do zarządzania populacją drapieżników.
Obecnie wilki są klasyfikowane jako gatunek ściśle chroniony na mocy przepisów UE. Wraz ze zmianą ich statusu ochrony w ramach tzw. Dyrektywy Siedliskowej państwa członkowskie uzyskają większą elastyczność w nadzorowaniu populacji tych stworzeń. Oznacza to w praktyce, że kraje mogą zezwolić na polowanie, jeśli zostanie to uznane za konieczne.
Jednocześnie państwa mogą nadal klasyfikować wilki jako gatunki ściśle chronione w ramach swoich krajowych przepisów i wdrażać bardziej rygorystyczne środki ochronne.
Zmieniona dyrektywa wejdzie w życie 20 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów.
Aby zmienić prawodawstwo UE, UE najpierw musiała zainicjować modyfikację Konwencji Berneńskiej, porozumienia ustanowionego w ramach Rady Europy, międzynarodowego organu z siedzibą w Strasburgu. Poprawki do tego porozumienia również zdefiniowały na nowo status wilka z gatunku „ściśle chronionego” na „chroniony”. Zmiana ta została uchwalona na początku marca, kiedy to WE zaproponowała poprawkę do dyrektywy siedliskowej UE.
Doniesienia medialne powiązały inicjatywę Komisji Europejskiej mającą na celu złagodzenie ochrony wilków z osobistą stratą, jakiej doznała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, po tym, jak wilk zabił jej kucyka Dolly na farmie w Niemczech.
W 23 państwach członkowskich UE żyje ponad 20 000 wilków. Według szacunków KE z 2021 r., krajami o największej populacji są Włochy (ok. 3000 osobników), Rumunia (ok. 2,5–3 tys.), Bułgaria (ok. 2,7 tys.) i Polska (ok. 1,9 tys.).
Jednak obrońcy przyrody ostrzegają, że populacja wilków w Europie nie odrodziła się jeszcze w pełni, a propozycja KE opiera się na niezweryfikowanych danych. W grudniu 2023 r. 300 organizacji pozarządowych protestowało przeciwko złagodzeniu ochrony wilków.
Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)
luo/ shm/