Zdjęcie: Adobe Stock
W czwartek Parlament Europejski w Strasburgu zagłosował za zmianą statusu ochrony wilków w UE ze „ściśle chronionego” na „chroniony”. Ta zmiana legislacyjna została zażądana przez Komisję Europejską ze względu na rosnącą populację wilków w UE. Zasadniczo umożliwi to odstrzał tych zwierząt.
W Europie żyje ponad 20 000 wilków, a ich liczba rośnie. Jednak sukces w ochronie gatunku doprowadził do zaostrzenia konfliktów z rolnikami w różnych obszarach. Wilki coraz częściej polują na zwierzęta gospodarskie, co skłania rolników do nakłaniania władz do zmniejszenia populacji drapieżników.
Niemniej jednak wilk jest obecnie klasyfikowany jako gatunek ściśle chroniony na mocy prawa UE. Dostosowanie jego statusu ochrony w ramach tzw. Dyrektywy Siedliskowej zapewni państwom członkowskim większą swobodę w zarządzaniu populacją tych zwierząt. W praktyce oznacza to, że państwa będą miały prawo do zatwierdzania odstrzału, jeśli uznają to za konieczne.
Jednocześnie państwa mogą nadal klasyfikować wilki jako gatunek ściśle chroniony w swoich przepisach krajowych i nakładać na nie bardziej rygorystyczne środki ochronne.
Zmieniona dyrektywa wejdzie w życie 20 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na jej wdrożenie.
Aby zmienić prawodawstwo UE, UE musiała najpierw zainicjować modyfikację Konwencji Berneńskiej, porozumienia ustanowionego w ramach Rady Europy, organizacji międzynarodowej z siedzibą w Strasburgu. Zmiany w tym porozumieniu zmieniły również status wilka z gatunku „ściśle chronionego” na „chroniony”. Ta modyfikacja weszła w życie na początku marca, zbiegając się z propozycją WE dotyczącą zmiany dyrektywy siedliskowej UE.
Media powiązały inicjatywę Komisji Europejskiej mającą na celu złagodzenie ochrony wilków ze stratą osobistą, jaką poniosła szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, której kucyk Dolly został wcześniej zabity przez wilka na jej farmie w Niemczech.
Ponad 20 000 tych zwierząt zamieszkuje 23 państwa członkowskie UE. Według szacunków KE w 2021 r. kraje o największej populacji to Włochy (około 3000 osobników), Rumunia (około 2,5-3 tys.), Bułgaria (około 2,7 tys.) i Polska (prawie 1,9 tys.).
Jednak ekolodzy ostrzegają, że populacja wilków w Europie nie odrodziła się w pełni, a propozycja KE opiera się na niezweryfikowanych danych. W grudniu 2023 r. 300 organizacji pozarządowych protestowało przeciwko złagodzeniu ochrony wilków.
Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)
luo/ shm/