Listopad zrównoważonego rozwoju – wspólna inicjatywa Bankier.pl i Monte Vero Audit and Advisory

W listopadzie rusza wyjątkowa inicjatywa pod nazwą „Listopad zrównoważonego rozwoju,” będąca efektem współpracy portalu Bankier.pl i firmy audytorskiej Monte Vero Audit and Advisory. Celem akcji jest promowanie odpowiedzialnego biznesu i edukacja w zakresie raportowania ESG (środowisko, społeczeństwo, ład korporacyjny), które staje się nieodzownym elementem działalności zarówno dużych, jak i mniejszych firm.

Listopad zrównoważonego rozwoju - wspólna inicjatywa Bankier.pl i Monte Vero Audit and Advisory
fot. fauxels / / Pexels

„Część przedsiębiorstw już obecnie prezentuje “raporty ESG” wykonywane w oparciu o różne standardy i czasami bardzo dowolny zakres prezentowanych danych. Ale już za 2024r. duże przedsiębiorstwa giełdowe (a w kolejnych latach inne duże i mniejsze podmioty) będą zobligowane do wykonywania raportów w oparciu o europejskie standardy ESRS. Takie nowe, ujednolicone standardy są szansą na przygotowanie transparentnego i mierzalnego procesu oceny zrównoważonego biznesu. Dlatego nasza firma audytorska Monte Vero z dużą radością podejmuje współpracę w zakresie tworzenia rankingu ESG wspólnie z portalem Bankier.pl, jednym z najbardziej opiniotwórczych mediów ekonomicznych w Polsce.” – mówi Agnieszka Baklarz, Prezes Monte Vero Audit and Advisory sp. z o.o.

Planowane aktywności:

ReklamaZobacz takżeProwadzisz firmę? Możesz odebrać nawet 3000 zł w bonusach za Konto Firmowe Online w Santander Banku Polska. Bezwarunkowe 0 zł za otwarcie i prowadzenie

  1. Start akcji – Listopadowa kampania rozpocznie się tekstem wprowadzającym, który przedstawi kluczowe założenia zrównoważonego biznesu oraz rosnące znaczenie raportowania ESG w Polsce.
  2. Felietony i publikacje ekspertów.
  3. Zestawienie giełdowych firm pod kątem ESG – Na podstawie raportów finansowych za 2023 rok przygotowane zostanie szczegółowe zestawienie polskich spółek giełdowych, oceniane według twardej metodologii stworzonej przez Monte Vero. Zestawienie to ma na celu pokazanie, które firmy prowadzą swoją działalność w sposób najbardziej zrównoważony i odpowiedzialny.
  4. Debata – Na zakończenie tegorocznej akcji planowana jest debata, podczas której liderzy rynku oraz audytorzy omówią wnioski z przeprowadzonego zestawienia, a także podzielą się swoimi prognozami dotyczącymi przyszłości ESG w Polsce. Podczas debaty ogłoszona zostanie również zapowiedź „Wielkiego rankingu zrównoważonych spółek giełdowych, AD 2025,” który ma stać się corocznym wydarzeniem.

ESG – nowa rzeczywistość dla firm

Paulina Markowska, członkini zarządu Monte Vero, zwraca uwagę na wagę raportowania ESG: „Raporty zrównoważonego rozwoju będą podlegały atestacji, a ich zgodność z innymi dokumentami będzie sprawdzana przez audytorów. Brakuje jednak porównania działań różnych firm, co ma wypełnić powstający ranking ESG.”

Marcin Obroniecki z Monte Vero podkreśla, że projekt ma także wymiar edukacyjny: „Ranking ESG służyć będzie nie tylko profesjonalistom, ale także edukacji finansowej społeczeństwa. Inwestorzy będą mogli podejmować świadome decyzje dotyczące zielonych inwestycji, bazując na danych zawartych w rankingach ESG.”

Andrzej Stec, redaktor naczelny Bankier.pl, dodaje: „Wszyscy bierzemy udział w tej rewolucji. Nasza inicjatywa ma pomóc lepiej zrozumieć tematykę ESG, pokazując najlepsze wzorce i edukując zarówno inwestorów, jak i przedsiębiorców.”

Wielki ranking ESG 2025

Zapowiadany na 2025 rok ranking zrównoważonych spółek giełdowych będzie opierał się na twardych danych finansowych i raportach ESG, ale w przyszłości planowane jest wprowadzenie również elementów oceny subiektywnej, np. na podstawie planów dotyczących redukcji śladu węglowego. Ranking ma na celu stworzenie obiektywnego narzędzia dla inwestorów, które pozwoli na świadome podejmowanie decyzji finansowych w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Inicjatywa „Listopad zrównoważonego rozwoju” to ważny krok w kierunku większej transparentności i odpowiedzialności biznesowej polskich firm, a także budowania świadomości społecznej w zakresie ESG.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *