Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Jest zielone światło od rządu - Gospodarka i Biznes News

Dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Jest zielone światło od rządu

Donald Tusk o urlopach dla rodziców wcześniaków

Donald Tusk o urlopach dla rodziców wcześniakówTVN24

– Urlop macierzyński mam wcześniaków będzie można wydłużyć od 8 do 15 tygodni – powiedział we wtorek po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk. – Mama i tata będą mieli dla takiego wcześniaka więcej czasu na opiekę w tym najtrudniejszym momencie jego życia – dodał szef rządu.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców, których dziecko urodzi się jako wcześniak lub będzie wymagało dłuższego pobytu w szpitalu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

– Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków jest siłą rzeczy dużo krótszy – maleństwo, mama, często muszą pozostać dłużej w szpitalu – mówił szef rządu.

"Jest powód do zadowolenia"

Zwrócił uwagę, że w przypadku dodatkowych urlopów pojawią się pewne kryteria. – Ile tygodni miało dziecko, gdy się urodziło, jego waga. Generalnie będzie można jednak skorzystać z wydłużonego urlopu w wymiarze od 8 do 15 tygodni – powiedział.

– Chcielibyśmy, aby jak najmniej dzieci rodziło się za wcześnie, jest to ryzyko i takie maleństwo jest słabsze. Jest jednak powód do zadowolenia, że dla takiego wcześniaka i mama i tata będą mieli więcej czasu na opiekę w tym najtrudniejszym momencie jego życia – mówił.

– Podkreślam wielką satysfakcję. Fajne zrobić coś dobrego dla najsłabszych – podkreślał.

Projekt nowelizacji ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw złożyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rozwiń

Dodatkowy urlop macierzyński – zasady

Jak informuje MRPiPS, wprowadzany dodatkowy urlop macierzyński będzie mógł być wykorzystany w jednej części, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim przez pracujących rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Urlop ten będzie udzielany na wniosek, co oznacza, że to rodzice sami zdecydują, czy chcą z niego skorzystać. Będzie obejmował również rodziców przysposabiających dziecko i rodziny zastępcze.

Co ważne, zasiłek za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100proc. podstawy zasiłku – czytamy w komunikacie resortu.

Dodatkowy urlop macierzyński

Uprawnionymi do dodatkowego urlopu macierzyńskiego będą:

– rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g,   – rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży, a przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000 g oraz   – rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 37 tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji od 5 dnia od dnia porodu do upływu 8 tygodnia po porodzie pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.

Urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym.

8 czy 15 tygodni?

Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni, w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej dziecka.

Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił:

– dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie – maksymalnie 15 tygodni,

– dla rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 28. tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000g w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia po porodzie – maksymalnie 8 tygodni,

– dla rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji, pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie – maksymalnie 8 tygodni po spełnieniu ww. warunków.

„Zatem, żeby pracownik mógł mieć prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego dziecko musi być hospitalizowane w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie przynajmniej przez 2 kolejne dni. Jeżeli hospitalizacja nastąpi 29 dnia od porodu, a dziecko wyszło ze szpitala po 3 dniach od porodu, pracownik nie będzie miał prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego” – napisało ministerstwo w komunikacie.

Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia lub 15 tygodnia po porodzie będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia. Regulacja ta uwzględnia przerwy pomiędzy kolejnymi hospitalizacjami dziecka.

Czytaj więcej: „Rodzice liczą każdy dzień, sprawdzają, czy się załapią” >>>

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 roku urodziło się w Polsce ponad 270 tys. dzieci, z czego blisko 20 tys. przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży.

Dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Jest zielone światło od rządu - INFBusiness Dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Jest zielone światło od rządu - INFBusiness

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *