Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i dostępu do taniej energii to obecnie wyzwania, jakim musi podołać Polska i cała Europa. Będziemy mieli okazję jako kraj zawalczyć o to w czasie naszej prezydencji w Radzie Europy, którą obejmiemy 1 stycznia 2025 roku.

Koncern paliwowy Orlen przygotował manifest pod nazwą: Bezpieczeństwo. Inwestycje. Dialog. Dokument ma pokazać, jakie kwestie powinny być dla nas najważniejsze i jakie powinny się znaleźć w agendzie polskiej prezydencji.
Dalsza część tekstu pod materiałem video
Tania, czysta energia – najważniejsze wyzwanie polskiej prezydencji w Radzie UE
— Po raz pierwszy jako koncern multienergetyczny opracowaliśmy kompleksowe i spójne podejście we wszystkich aspektach naszej działalności do szeroko rozumianej polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej — wyjaśnia Jakub Ruszel, dyrektor wykonawczy ds. zarządzania ryzykiem i zgodnością w Orlen SA. — Ten dokument jest kwintesencją podejścia do tego strategicznego obszaru nie tylko dla Orlenu, ale dla całej europejskiej gospodarki, chcemy go zaprezentować wszystkim naszym interesariuszom — dodaje.
W manifeście poruszono kwestie podjęcia działań na rzecz ochrony klimatu i środowiska w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do.2050 roku zgodnie z założeniami Porozumienia Paryskiego. Ich fundamentem jest zrównoważona transformacja energetyczna, ograniczanie emisji oraz rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii oraz paliw przy jednoczesnym zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego i cenowej przystępności produktów dla klientów indywidualnych i biznesowych.
W ocenie ekspertów koncernu neutralność klimatyczna w perspektywie 2050 roku powinna być realizowana w tempie uwzględniającym ekonomiczną specyfikę poszczególnych krajów, kontekst geopolityczny, uwarunkowania technologiczne oraz koszty społeczne.
— Dopuszczenie pełnego katalogu zero i niskoemisyjnych technologii pozwoli na obniżenie kosztów transformacji i zwiększenie jej efektywności, przy jednoczesnym utrzymaniu produkcji i miejsc pracy na terytorium Unii Europejskiej — czytamy w manifeście.

Podkreślono, że kluczowym wyzwaniem jest wdrożenie unijnego pakietu Clean Industrial Deal realnie wspierającego unijny przemysł oraz miejsca pracy. Zasadne jest zwiększanie konkurencyjności unijnego przemysłu i ochrona gospodarki przed napływem produktów o wyższym śladzie węglowym.
W ocenie ekspertów Orlenu pandemia COVID-19 i pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę potwierdziły konieczność budowania łańcucha wartości na terytorium Unii i współpracy z wiarygodnymi partnerami. Istotne jest wspieranie krajowej produkcji paliw i budowy łańcucha wartości biopaliw, jak również wydobycia surowców kontrybuujących do transformacji energetycznej.
— Projekty wykorzystujące technologie dekarbonizacyjne, będące często na wczesnym etapie rozwoju, są niezwykle kapitałochłonne, a ich rentowność niepewna. Regulacje powinny stwarzać zachęty do inwestowania w pełen wachlarz technologii zero- i niskoemisyjnych — apeluje koncern.
Jego zdaniem przyjęte regulacje wymagają uzupełnienia o fundusze przygotowane dla poszczególnych regionów Unii. Powinny one wspierać budowę infrastruktury energetycznej oraz możliwości produkcyjnych dla kluczowych paliw i technologii dekarbonizacyjnych. Należy również rozważyć instrumenty OPEX-owe zapewniające ekonomiczne bodźce do inwestowania w Unii, ograniczając niepewność średnio i długookresowej amortyzacji projektów dekarbonizacyjnych.
W manifeście podkreślono również, że niezbędna jest analiza skutków społecznych wdrażania wymogów wpływających na sytuację gospodarstw domowych w zakresie mobilności, ciepłownictwa indywidualnego czy dostępu do energii – szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej. Proces dekarbonizacyjny powinien być prowadzony w duchu sprawiedliwej transformacji.
To na czym szczególnie zależy Orlenowi to rozważenie systemu stosowanych zachęt i kar. Unijne regulacje wprowadzają kary za brak realizacji założonych wymogów. Ich wdrażanie wiąże się często z wysokimi i nieproporcjonalnymi ekonomicznymi kosztami, co może mieć negatywny wpływ na wyniki przedsiębiorstw, wzrost gospodarczy i dobrobyt obywateli. — Potrzebne są regulacje uwzględniające racjonalność ekonomiczną i zawierające zachęty inwestycyjne.

Więcej ułatwień dla prowadzenia działalności — zaznaczono w dokumencie. — Uzasadnione są postulaty ograniczenia nadmiernej sprawozdawczości, unikania regulacji o nakazowym i zbyt szczegółowym charakterze, zapewnienia regulacyjnej spójności oraz dostosowania do technologicznych i ekonomiczno-społecznych realiów poszczególnych krajów — dodano.
Podkreślono konieczność stałego dialogu unijnych instytucji z sektorem energetycznym i przemysłowym. Tylko w ten sposób możliwe będzie prowadzenie procesów dekarbonizacyjnych w zrównoważony sposób.
Jako główne postulaty regulacyjne przytoczono: wdrożenie polityki konkurencyjności w celu ochrony miejsc pracy oraz uwzględnienie wpływu kosztów emisji i cen energii na konkurencyjność unijnego przemysłu. Postawiono na wzmocnienie ochrony unijnego rynku przed produktami o wysokiej emisji przez rozszerzanie mechanizmu CBAM o kolejne produkty, m.in. z sektora nawozowego i petrochemicznego. Zaapelowano również m.in. o stworzenie ram dla funkcjonowania niskoemisyjnych technologii i gospodarki o obiegu zamkniętym (np. recyklingu chemicznego) jako wspierających procesy dekarbonizacyjne.
Z kolei jeśli chodzi o gaz ziemny i upstream — zdaniem ekspertów — należy uznać rolę gazu ziemnego jako paliwa przejściowego pozwalającego istotnie obniżyć emisyjność unijnej gospodarki, a także rolę niskoemisyjnych gazów w transporcie i energochłonnym przemyśle, skutkujących ich stopniową dekarbonizacją.
W transporcie trzeba natomiast postawić na niskoemisyjne paliwa wspierające procesy dekarbonizacyjne i maksymalizację katalogu technologii i surowców do produkcji biopaliw i biokomponentów oraz budowanie łańcucha wartości biopaliw na terytorium Unii Europejskiej. Potrzebne jest także zminimalizowanie kosztów społecznych przez przyjęcie zrównoważonej ścieżki pozwalającej dekarbonizować transport w Unii Europejskiej.
Orlen chciałby też podkreślić rolę stabilizacji systemu elektroenergetycznego jednostkami gazowymi, a docelowo także SMR oraz utrzymania i realnego egzekwowania statusu gazu ziemnego oraz energii jądrowej jako paliw przejściowych w ramach unijnej taksonomii.

— Polska prezydencja będzie okresem, w którym rozpoczniemy dyskusję i dialog, jak powinniśmy kształtować cele energetyczno klimatyczne UE, co zaowocuje przygotowaniem konkretnych propozycji zmian w kolejnych miesiącach, gdy kolejne kraje będą przejmować prezydencję — podkreśla Jakub Ruszel.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Materiał reklamowy na zlecenie marki Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER

Jedna z najlepszych aplikacji z audiobookami i ebookami w Polsce. Sprawdź, jakie tytuły przeczytasz w abonamencie Empik Go
dzisiaj 16:00 Biznes
Kolejna odsłona sporu w rodzinie Zygmunta Solorza. Syn złożył pozew do sądu
wczoraj 21:58 Biznes
Policzyli miliarderów. Ich fortuna wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu 10 lat
wczoraj 20:36 Biznes
Polskie spółki pod specjalną ochroną. MAP szykuje listę
wczoraj 14:50 Biznes
100 mln zł dla przedsiębiorców z nowego funduszu. Od 10 grudnia można składać wnioski
środa 18:59 Biznes
Elektrownia jądrowa w Bełchatowie? "Spełnia wszystkie wymagania"
środa 16:45 Materiał promocyjny
Cyberbezpieczeństwo dla małych firm. Nie musisz być gigantem, by chronić swój biznes
środa 15:30 Biznes
Prezes PGE wskazuje drugą lokalizację elektrowni jądrowej
środa 15:22 Materiał promocyjny
Wywiad z Ewą Świgoń CEO agencji marketingowej com&media – Jak rozwija swoją agencję, budując ją na doświadczeniu w branży med&beauty, relacjach i wdrażaniu nowych technologii
środa 15:02 Materiał promocyjny
Podatki w start-upie. Jak zaplanować fiskalną stronę działalności?
środa 15:00 Biznes
Grube miliony z Orlenu do PZPN. Oto szczegóły "kontraktu stulecia"
środa 10:47 Biznes
Niemieckie czołgi jadą do Czech. Kontrakt na Leopardy podpisany
wtorek 17:34 Materiał promocyjny
Dynamiczny rozwój Bydgoszczy. Miasto zbudowało balans między biznesem i rekreacją
wtorek 16:00 Biznes
Większość ceny papierosów to podatki. Przyniosły do budżetu dziesiątki miliardów złotych
wtorek 12:36 Biznes
MCI Capital inwestuje w technologie. Obiecujące transakcje polskiego funduszu
wtorek 06:24 Biznes
Spółka Zygmunta Solorza może zaoszczędzić ponad sto milionów złotych rocznie
poniedziałek 16:49 Biznes
Restrukturyzacja Orlenu. Paczkomaty w osobnej spółce
poniedziałek 16:17 Materiał promocyjny
Szansa na rozwój twojego biznesu. Wkrótce wyjątkowe wydarzenie
poniedziałek 15:26 Biznes
Zmiany u operatora Blika. "Naturalny etap rozwoju firmy"
poniedziałek 15:10 Biznes
Koreańskie kontrakty z finansowaniem. MON znalazł pieniądze
poniedziałek 13:34 Biznes
PZU prezentuje strategię. Ambitne plany polskiego giganta ubezpieczeniowo-bankowego
poniedziałek 10:21 Materiał promocyjny
Rozwój kompetencji – wysiłek, który się opłaci
poniedziałek 09:01 Materiał promocyjny
Od pierwszego wrażenia po lojalność klientów. Przewodnik dla młodych przedsiębiorców
poniedziałek 09:00 Biznes
Warren Buffett wybrał nowych powierników. Co z fortuną po śmierci?
sobota 07:30 Biznes
Lufthansa musi odstąpić część tras konkurentom. Warunek przejęcia włoskiej linii
29.11.2024 Biznes
Biznes traci na lotnisku w Radomiu. Nadzieja w wojsku
29.11.2024 Materiał promocyjny
Lisner inwestuje w przyszłość polskiej branży spożywczej. Transakcja z Graalem stała się faktem
29.11.2024 Materiał promocyjny
Twój startup zasługuje na wsparcie! Inwestuj w swoją przyszłość już teraz
29.11.2024 Materiał promocyjny
Biznes bez granic: jak osiągnąć sukces na rynkach zagranicznych?
29.11.2024 Biznes
10 lat gwarancji zatrudnienia po pół roku pracy. Niezwykła kariera szefa ARP
29.11.2024 Biznes
Zatrzymanie Michała Sapoty to dopiero początek wielkiej afery deweloperskiej
28.11.2024 Materiał promocyjny
Kopalnia LW Bogdanka szybko dostosowuje się do rynkowych zmian
28.11.2024 Materiał promocyjny
Pakiet Onkologiczny w grupówce jako konkretne wsparcie w ciężkiej chorobie
28.11.2024 Biznes
Michał Sapota już na wolności
28.11.2024 Biznes
PZU komentuje zatrzymanie Wojciecha Olejniczaka
27.11.2024 Biznes
Michał Sapota, prezes HRE Investments, zatrzymany przez policję
27.11.2024 Biznes
MAP o projekcie Izera. To nawet w "Ziemi obiecanej" się nie udało
27.11.2024 Materiał promocyjny
Onet Rano Finansowo: Jak przygotować się na Black Friday?
27.11.2024 Biznes
Polskie biuro podróży przejęte. Założyciel pozostaje za sterami
27.11.2024 Biznes
Kontrowersyjny inwestor kryptowalutowy z Chin zainwestował miliony w projekt Donalda Trumpa
27.11.2024 Biznes
Prezes PLL LOT odwołany. "Wynik postępowań audytowych"
26.11.2024 Biznes
Producenci samochodów mocno w dół. Trump zapowiada nowe cła
26.11.2024 Biznes
Polska Grupa Energetyczna ma umowę z globalnym graczem ze Szwecji
26.11.2024 Biznes
Więcej pentrytu i heksogenu. ARP podpisała umowę z Nitroerg
26.11.2024 Materiał promocyjny
Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce
26.11.2024 Materiał promocyjny
Nowoczesne podejście do HR to optymalizacja firmowego budżetu
25.11.2024 Biznes
Kryzys w Northvolt. "Nikt nie ma kryształowej kuli"
25.11.2024 Materiał promocyjny
Lidl jako jedyna firma w Polsce z nagrodą Good Egg Award 2024!
25.11.2024
Źródło