Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Zygmunt Solorz: projekt atomowy zamrożony, ale SMR-y nadal w grze - Gospodarka i Biznes News

Zygmunt Solorz: projekt atomowy zamrożony, ale SMR-y nadal w grze

Po zmianie rządu temat atomu został zamrożony — mówi w rozmowie z „Forbesem” Zygmunt Solorz. Dodaje jednak, że wciąż jest otwarty na rozmowy z obozem władzy w tej sprawie. Zapewnia też, że nadal w grze pozostają tzw. małe reaktory jądrowe, czyli SMR-y. I to mimo rozstania z najbogatszym Polakiem Michałem Sołowowem.

Zygmunt Solorz z żoną.
Zygmunt Solorz z żoną. | Foto: Wojciech Strozyk/REPORTER / East News
  • Zygmunt Solorz w rozmowie z Forbesem oficjalnie mówi o tymczasowym zamrożeniu tematu atomu po zmianie rządu
  • Jest otwarty na rozmowy z nową władzą i nadal chce inwestować w małe reaktory jądrowe
  • Rozstał się natomiast z Michałem Sołowowem, z którym rozpoczął współpracę w sierpniu 2021 r. Ten drugi wybrał jednak współpracę z Orlenem
  • Zygmunt Solorz planuje inwestycje w zieloną energię, w tym przede wszystkim z wiatru. Wielka farma ma powstać w okolicach Opola
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

Zygmunt Solorz i jego ZE PAK jeszcze za czasów PiS zaplanowali dużą inwestycję w atom z Koreańczykami. To miał być projekt niezależny od tego, który rząd planuje na Pomorzu we współpracy z amerykańskim Westinghouse.

Choć projekt miał być w pełni prywatny, to bez wsparcia państwa trudno go zrealizować. Mówi o tym sam biznesmen. — Wiemy, że chyba w żadnym kraju nie da się zrobić dużego atomu bez wsparcia państwa — stwierdził w czwartkowym wywiadzie dla „Forbesa”.

Rzecz w tym, że gdy PiS przegrał wybory, to szanse na budowę atomu w okolicach Konina znacząco spadły. Solorz przyznał zresztą otwarcie, że „po zmianie władzy temat budowy elektrowni atomowej na zachodzie kraju został zamrożony”. — Ale oficjalnie deklarowaliśmy, że jesteśmy otwarci na porozumienie, by mógł powstać drugi duży atom w Polsce. Z korzyścią dla kraju — zapewnia Solorz.

Przypomnijmy, że inwestycja Solorza nie ma nic wspólnego z „rządowym” atomem, który ma powstać w województwie pomorskim, w okolicach Lubiatowa i Kopalina. Ta inwestycja jest na etapie notyfikacji Komisji Europejskiej.

Bruksela poinformowała w środę, że wszczęła dochodzenie, by ocenić, czy wsparcie publiczne, które Polska planuje przyznać na rzecz elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino, jest zgodne z przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa.

Budowa w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino miałaby się zacząć w 2026 r., a pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r., a kolejne dwa w ciągu następnych trzech lat. Inwestorem i operatorem elektrowni jest spółka Skarbu Polskie Elektrownie Jądrowe, a wykonawcą konsorcjum Westinghouse-Bechtel.

Koniec współpracy z Sołowowem, ale plan na SMR zostaje

Miliarder rozstał się również z innym z najbogatszych Polaków, Michałem Sołowowem. Głośna współpraca rozpoczęła się ponad trzy lata temu, o czym pisaliśmy w Business Insider Polska. — Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako Państwo i społeczeństwo. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem. Wspólny cel, czyli czysta i konkurencyjna Polska, jest wart podjęcia wyzwania i jestem przekonany, że razem możemy go zrealizować — mówił pod koniec sierpnia 2021 r. Zygmunt Solorz.

Współpraca z Synthosem Michała Sołowowa w tym kontekście była kluczowa, bo to właśnie najbogatszy Polak miał doświadczenie w inwestycjach w SMR.

Mariaż Solorza z Sołowowem szybko się jednak zakończył. Ten drugi wybrał bowiem współpracę z Orlenem w kontekście małych reaktorów jądrowych i nie tylko.

— Rozjechaliśmy się biznesowo, w tamtym czasie nie mogliśmy złapać porozumienia — mówi Solorz. Z kolei wokół współpracy Synthosu z Orlenem sporo było w ostatnich tygodniach kontrowersji, o czym również pisaliśmy w Business Insider Polska.

Zapewnia jednocześnie, że w temacie tzw. SMR-ów nadal próbuje działać. — Poza GE Hitachi są przynajmniej dwie równie poważne firmy, które rozpoczęły projekty i one są w tej chwili w fazie wykonawczej. Jesteśmy w bardzo zaawansowanych rozmowach z nimi i budowa SMR-ów jest realną perspektywą na najbliższe lata — powiedział. Chce też w tej kwestii wyprzedzić wspomnianego Sołowowa i zakończyć inwestycję szybciej od niego.

W wywiadzie dla „Forbesa” Solorz sporo mówi też o zielonej energii. Zdradza, że w okolicach Opola szykuje wielką inwestycję w energię wiatrową. Nie chce jednak powiedzieć, gdzie dokładnie.

— W mojej opinii to jest bardzo dobry, interesujący dla nas projekt. Dlatego chcemy w niego inwestować — mówi tajemniczo.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *