Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Polski przemysł według indeksu PMI. Pierwsze takie dane w 2025 r. - Gospodarka i Biznes News

Polski przemysł według indeksu PMI. Pierwsze takie dane w 2025 r.

W polskim przemyśle ciągle przeważają złe nastroje — wynika z ankiet przeprowadzonych wśród menedżerów logistyki z kilkuset firm. Indeks PMI w najnowszym odczycie spadł mocniej od prognoz. Jest to spowodowane głównie szybszymi spadkami produkcji i zapasów środków produkcji, ale ekspert wskazuje też na pozytywy.

Elektrownia w Trzebini (zdjęcie ilustracyjne)
Elektrownia w Trzebini (zdjęcie ilustracyjne) | Foto: Chawranphoto / Shutterstock
  • Polski PMI spadł drugi miesiąc z rzędu, wykazując najsilniejsze pogorszenie warunków w sektorze od sierpnia zeszłego roku
  • Ostatni raz indeks był w pożądanych wartościach, czyli powyżej 50 pkt, w kwietniu 2022 r.
  • Wzrost zatrudnienia utrzymał się pomimo szybszego spadku produkcji
  • Presje cenowe wciąż są słabe
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na Businessinsider.com.pl

To pierwsze dane z polskiego przemysłu, które ukazały się w 2025 r., ale podsumowujące jeszcze sytuację w grudniu 2024 r. Czwartkowy odczyt indeksu PMI spodziewany był na nieco niższym poziomie niż w listopadzie. Wtedy wyniósł 48,9 pkt. Średnia prognoz sugerowała teraz wynik na poziomie 48,6 pkt, a jest 48,2 pkt.

W grudniu polski PMI spadł drugi miesiąc z rzędu, wykazując najsilniejsze pogorszenie warunków w sektorze od sierpnia zeszłego roku.

x.com

Ostatni raz indeks PMI dla Polski był w pożądanych wartościach, czyli powyżej 50 pkt, w kwietniu 2022 r. W efekcie wojny w Ukrainie, sankcji i rynkowego zamieszania nastroje w firmach przemysłowych wyraźnie się pogorszyły, co później znalazło też odzwierciedlenie w produkcji przemysłowej.

Indeks PMI powstaje na podstawie miesięcznej ankiety przeprowadzanej wśród kadry kierowniczej ponad 300 polskich firm, w której oceniają oni zmiany zamówień, produkcji, zatrudnienia, prędkości dostaw oraz zapasów. Odczyt powyżej 50 oznacza poprawę w stosunku do okresu poprzedniego, natomiast odczyt poniżej tej wartości pogorszenie sytuacji. Indeks PMI jest istotnym wskaźnikiem wyprzedzającym dynamikę zmian produkcji przemysłowej w Polsce.

PMI dla przemysłu. Co słychać w polskich fabrykach?

Pod koniec 2024 r. portfele zamówień u polskich producentów znów się uszczupliły, co wydłużyło obecną rekordową tendencję zniżkową, która rozpoczęła się w marcu 2022 r. Eksport pozostał na niskim poziomie.

Twórcy badania wskazują na najwolniejszy od ponad roku spadek nowych zamówień, który w pewien sposób wpływa na poprawę nastrojów. Wśród głównych diagnoz wskazują, że wzrost zatrudnienia utrzymał się pomimo szybszego spadku produkcji. Z kolei presje cenowe wciąż są słabe.

„Rzut oka na główny wskaźnik wskazywałby na pogłębiającą się dekoniunkturę w polskim przemyśle pod koniec 2024 r., ale głębsza analiza subindeksów daje pewne powody do optymizmu przed początkiem 2025 r.” — komentuje Trevor Balchin, dyrektor ekonomiczny w S&P Global Market Intelligence.

Wskazuje, że spadek PMI był spowodowany głównie szybszymi spadkami produkcji i zapasów środków produkcji, ale dane o nowych zamówieniach i zapasach wyrobów gotowych sugerują, że firmy w nadchodzących miesiącach mogą zwiększyć produkcję, ponieważ popyt coraz bardziej się stabilizuje, a magazyny muszą się wypełnić.

„Wygląda na to, że popyt krajowy się wzmocnił, ponieważ, pomimo szybszego spadku eksportu, całkowita liczba nowych zamówień spadała w najwolniejszym tempie od ponad roku. Ponadto poziom zatrudnienia wzrósł trzeci miesiąc z rzędu, co sugeruje, że firmy faktycznie przygotowują się do zwiększenia produkcji” — zaznacza Trevor Balchin.

Wskaźnik przyszłej produkcji, choć odbił się po listopadowym spadku, utrzymał się poniżej trendu. W czwartym kwartale PMI osiągnął poziom 48,8 pkt, co jest najwyższą średnią kwartalną od pierwszego kwartału 2022 r. W drugiej połowie 2024 r. Polska odnotowała też lepsze wyniki niż strefa euro, gdzie główne wskaźniki wyniosły odpowiednio 48,3 i 45,5 pkt.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *