W polskim przemyśle ciągle przeważają złe nastroje — wynika z ankiet przeprowadzonych wśród menedżerów logistyki z kilkuset firm. Indeks PMI w najnowszym odczycie spadł mocniej od prognoz. Jest to spowodowane głównie szybszymi spadkami produkcji i zapasów środków produkcji, ale ekspert wskazuje też na pozytywy.
- Polski PMI spadł drugi miesiąc z rzędu, wykazując najsilniejsze pogorszenie warunków w sektorze od sierpnia zeszłego roku
- Ostatni raz indeks był w pożądanych wartościach, czyli powyżej 50 pkt, w kwietniu 2022 r.
- Wzrost zatrudnienia utrzymał się pomimo szybszego spadku produkcji
- Presje cenowe wciąż są słabe
- Więcej informacji o biznesie znajdziesz na Businessinsider.com.pl
To pierwsze dane z polskiego przemysłu, które ukazały się w 2025 r., ale podsumowujące jeszcze sytuację w grudniu 2024 r. Czwartkowy odczyt indeksu PMI spodziewany był na nieco niższym poziomie niż w listopadzie. Wtedy wyniósł 48,9 pkt. Średnia prognoz sugerowała teraz wynik na poziomie 48,6 pkt, a jest 48,2 pkt.
W grudniu polski PMI spadł drugi miesiąc z rzędu, wykazując najsilniejsze pogorszenie warunków w sektorze od sierpnia zeszłego roku.
x.com
Ostatni raz indeks PMI dla Polski był w pożądanych wartościach, czyli powyżej 50 pkt, w kwietniu 2022 r. W efekcie wojny w Ukrainie, sankcji i rynkowego zamieszania nastroje w firmach przemysłowych wyraźnie się pogorszyły, co później znalazło też odzwierciedlenie w produkcji przemysłowej.
Indeks PMI powstaje na podstawie miesięcznej ankiety przeprowadzanej wśród kadry kierowniczej ponad 300 polskich firm, w której oceniają oni zmiany zamówień, produkcji, zatrudnienia, prędkości dostaw oraz zapasów. Odczyt powyżej 50 oznacza poprawę w stosunku do okresu poprzedniego, natomiast odczyt poniżej tej wartości pogorszenie sytuacji. Indeks PMI jest istotnym wskaźnikiem wyprzedzającym dynamikę zmian produkcji przemysłowej w Polsce.
PMI dla przemysłu. Co słychać w polskich fabrykach?
Pod koniec 2024 r. portfele zamówień u polskich producentów znów się uszczupliły, co wydłużyło obecną rekordową tendencję zniżkową, która rozpoczęła się w marcu 2022 r. Eksport pozostał na niskim poziomie.
Twórcy badania wskazują na najwolniejszy od ponad roku spadek nowych zamówień, który w pewien sposób wpływa na poprawę nastrojów. Wśród głównych diagnoz wskazują, że wzrost zatrudnienia utrzymał się pomimo szybszego spadku produkcji. Z kolei presje cenowe wciąż są słabe.
„Rzut oka na główny wskaźnik wskazywałby na pogłębiającą się dekoniunkturę w polskim przemyśle pod koniec 2024 r., ale głębsza analiza subindeksów daje pewne powody do optymizmu przed początkiem 2025 r.” — komentuje Trevor Balchin, dyrektor ekonomiczny w S&P Global Market Intelligence.
Wskazuje, że spadek PMI był spowodowany głównie szybszymi spadkami produkcji i zapasów środków produkcji, ale dane o nowych zamówieniach i zapasach wyrobów gotowych sugerują, że firmy w nadchodzących miesiącach mogą zwiększyć produkcję, ponieważ popyt coraz bardziej się stabilizuje, a magazyny muszą się wypełnić.
„Wygląda na to, że popyt krajowy się wzmocnił, ponieważ, pomimo szybszego spadku eksportu, całkowita liczba nowych zamówień spadała w najwolniejszym tempie od ponad roku. Ponadto poziom zatrudnienia wzrósł trzeci miesiąc z rzędu, co sugeruje, że firmy faktycznie przygotowują się do zwiększenia produkcji” — zaznacza Trevor Balchin.
Wskaźnik przyszłej produkcji, choć odbił się po listopadowym spadku, utrzymał się poniżej trendu. W czwartym kwartale PMI osiągnął poziom 48,8 pkt, co jest najwyższą średnią kwartalną od pierwszego kwartału 2022 r. W drugiej połowie 2024 r. Polska odnotowała też lepsze wyniki niż strefa euro, gdzie główne wskaźniki wyniosły odpowiednio 48,3 i 45,5 pkt.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło