Wzrost cen mieszkań zgodny z dochodami gospodarstw domowych i smutna historia „Stomilu Olsztyn”

Pierwszy tydzień stycznia dobiega końca, a to oznacza pierwsze w tym roku polecenie ciekawych tematów od redaktora naczelnego Bankier.pl Andrzeja Steca. W tym tygodniu prawdziwym hitem wśród naszych czytelników okazały się wypowiedzi resortu finansów o cenach nieruchomości, które to jego zdaniem nie mają oznak przewartościowania oraz smutna historia fabryki "Stomil Olsztyn".

Wzrost cen mieszkań zgodny z dochodami gospodarstw domowych i smutna historia "Stomilu Olsztyn"
fot. Thomas White / / Reuters

Podcast powstaje we współpracy Bankier.pl ze Związkiem Banków Polskich. W ciągu ok. 15 minut Związek Banków Polskich przedstawi najważniejsze wydarzenia z życia gospodarczego w kraju i na świecie minionego tygodnia, a redaktor naczelny Bankier.pl, Andrzej Stec – dwie, najchętniej czytane publikacje z portalu. W tym tygodniu to:

  1. Ministerstwo Finansów o cenach nieruchomości: Nie ma oznak przewartościowania. Nie ma oznak przewartościowania nieruchomości, wzrost cen był zgodny ze wzrostem dochodów gospodarstw domowych – ocenia resort finansów w raporcie "Monitor Konwergencji z Unią Gospodarczą i Walutową". MF pisze, że rynek nieruchomości charakteryzuje się silnym wzrostem cen. Ceny nieruchomości rosły w znaczącym tempie w 2023 r., o 8,8 proc. i przyspieszyły do 17,7 proc. w II kwartale 2024 r. w kontekście rosnącego popytu na mieszkania, a także dodatkowego wsparcia kredytów hipotecznych dla osób kupujących pierwsze mieszkanie, przyjętego w okresie poprzedzającym wybory parlamentarne w 2023 r.

    "Nie ma jednak oznak przewartościowania nieruchomości, ponieważ wzrost cen mieszkań był zasadniczo zgodny z dochodami gospodarstw domowych od 2013 r" – podaje MF.

  2. Najstarszy w kraju producent opon "nie do uratowania"? Zatrudnia 130 osób. Kondycja zakładów Stomil-Poznań jest zła od wielu lat. Przejęcie przez Polską Grupę Zbrojeniową nie rozwiązało problemów. Nie ma środków na inwestycje, więc coraz trudniej jest konkurować z innymi firmami. Pracownicy boją się likwidacji zakładu. "To trochę czekanie, aż sami padniemy" – kwitują.

    Historia zakładów Stomil-Poznań sięga 1928 roku. Był to pierwszy w polski zakład produkujący opony do różnego rodzaju pojazdów. Krótko przed wybuchem II wojny światowej produkty Stomilu stosowało 2/3 kierowców i 1/3 rowerzystów w Polsce, a towar eksportowano do Holandii, Jugosławii, Rumuni czy też Indii. Dziś zakład należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej i zatrudnia 130 osób. Niestety od kilku lat zakład zmaga się z brakiem płynności finansowej. 

Podcast trafia za pośrednictwem strony ZBP do ok. 50 lokalnych rozgłośni radiowych. Zamieszczamy go również na stronie Bankier.pl. Miłego słuchania!

oprac. KWS

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *