Niepewność makroekonomiczna wpływa na inwestycje. Sektory eksportowe w kryzysie

Globalnie poziom optymizmu wśród przedsiębiorców spada. Ten spadek przypisuje się niepewności i nieprzewidywalności w handlu międzynarodowym, a także wysokim stopom procentowym, na podstawie badania Dun & Bradstreet obejmującego ponad 10 000 przedsiębiorców.

Tomasz Starzyk, specjalista ds. public relations, Dun & Bradstreet
Tomasz Starzyk, specjalista ds. public relations, Dun & Bradstreet
  • Globalne badanie Dun & Bradstreet wskazuje na spadek optymizmu przedsiębiorców o 1,3 procent w drugim kwartale 2025 r. w porównaniu z poprzednim okresem
  • Do głównych czynników przyczyniających się do spadku optymizmu zalicza się niepewność w handlu światowym, wysokie stopy procentowe, rosnący protekcjonizm i zagrożenia geopolityczne.
  • Nastroje poprawiły się w Niemczech (+6%), Francji (+9%), Kanadzie i Izraelu w wyniku zmian politycznych i stabilizacji.
  • Nastawienie w sektorach nastawionych na eksport, takich jak motoryzacja i elektronika, uległo znacznemu pogorszeniu, zwłaszcza w USA, Meksyku, Korei Południowej i Japonii.

Przedsiębiorstwa stają obecnie w obliczu wzmożonego ryzyka geopolitycznego i nowych wyzwań ekonomicznych, które wpływają na poziom ich inwestycji.

Dun & Bradstreet – czołowy dostawca danych i analiz wspierających decyzje biznesowe, opublikował raport Global Business Optimism Insights za Q2 2025. Badania przeprowadzone w marcu tego roku ujawniły kolejny – 1,3% spadek optymizmu przedsiębiorców w porównaniu z Q1 2025, kiedy optymizm spadł już o 12,9%. Spadek ten wynika przede wszystkim z niepewności i nieprzewidywalności w handlu światowym, wysokich stóp procentowych i rosnącego protekcjonizmu państwowego w handlu międzynarodowym.

Polscy przedsiębiorcy w Q2 2025 wykazują najbardziej pesymistyczne nastawienie spośród wszystkich 32 badanych rynków. Spadek optymizmu do (-13%) wśród polskich przedsiębiorców odzwierciedla panujący niepokój w krajobrazie biznesowym od ponad sześciu miesięcy i wskazuje na ostrożne podejście do inwestycji (-10%), finansów (-6%) i stabilności łańcucha dostaw (-13%). Każdy z tych wskaźników plasuje polskie firmy w dolnej części rankingu.

Poprawę nastrojów obserwuje się w krajach, które niedawno doświadczyły zmian politycznych, które są postrzegane jako kluczowy czynnik wzrostu optymizmu. Zapobieganie przejęciu władzy przez skrajną prawicę w ostatnich wyborach parlamentarnych zwiększyło optymizm w Niemczech (+6%) i we Francji (+9%). Nastąpiło to po skazaniu Marine Le Pen przez Sąd Paryski 31 marca na cztery lata więzienia, w tym dwa lata w zawieszeniu, za defraudację środków publicznych, co skutecznie sparaliżowało prawicę sceny politycznej. Niewielkie wzrosty odnotowano również w Kanadzie po zmianie premiera i w Izraelu po dłuższym okresie zawieszenia broni.

Zmiana odzwierciedla niepokój, który utrzymuje się w środowisku biznesowym od ponad pół roku i wskazuje na ostrożne podejście przedsiębiorców, szczególnie w odniesieniu do inwestycji, finansów i stabilności łańcuchów dostaw. Największy spadek o 8,6% odnotowano w obszarze globalnego zaufania finansowego wśród przedsiębiorców. Jeśli chodzi o nastroje związane z bezpieczeństwem i utrzymaniem stabilności łańcucha dostaw lub planowanych inwestycji, obserwujemy względną stabilizację i spłaszczenie trendu spadkowego.

„W obliczu niepewności makroekonomicznej, rosnących kosztów działalności gospodarczej i malejących perspektyw firmy na całym świecie wykazują znaczne obawy i ostrożność w odniesieniu do planowanych inwestycji” — stwierdza Neeraj Sahai, dyrektor generalny Dun & Bradstreet International. „Zmieniające się warunki prowadzenia działalności gospodarczej i ramy regulacyjne, a także niepewność związana z nieprzewidywalnymi taryfami, doprowadziły do znacznego spadku zaufania rynków finansowych na ponad 90% badanych rynków, co wpłynęło zarówno na

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *