Orlen dostarczy 100 mln metrów sześciennych gazu z USA na Ukrainę

Największe państwowe przedsiębiorstwo w sektorze paliwowo-energetycznym Ukrainy ma nabyć dodatkowe 100 milionów metrów sześciennych LNG ze Stanów Zjednoczonych. Dostawę ułatwi Orlen w ramach szerszej umowy. W ten sposób Polska odgrywa kluczową rolę we wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego swojego wschodniego sąsiada.

Platforma Naftogaz i Orlen ogłaszają współpracę
Platforma Naftogaz i Orlen ogłaszają współpracę | Zdjęcie: Orlen, Oleh Dubyna / Shutterstock

Orlen i Naftogaz sfinalizowały kolejną umowę na zakup gazu ziemnego z USA, na mocy której 100 mln metrów sześciennych surowca trafi na Ukrainę ” – czytamy w komunikacie polskiej spółki.

W poście na platformie X wspomniano, że jest to trzeci kontrakt zawarty w ramach długoterminowej umowy o współpracy między firmami. Z poprzednich umów łącznie na Ukrainę ma zostać dostarczonych 300 milionów metrów sześciennych gazu.

x.com

Naftogaz jest największym państwowym przedsiębiorstwem paliwowo-energetycznym na Ukrainie, w całości należącym do rządu kraju . Odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i jest instrumentalny w reformowaniu rynku gazu w kraju. Naftogaz nadzoruje również infrastrukturę tranzytową, która była kluczowa w transporcie rosyjskiego gazu do Europy.

„Dodatkowa umowa z Naftogazem świadczy o rosnącym znaczeniu Orlenu jako dostawcy gazu ziemnego w regionie” – zauważył Robert Soszyński, wiceprezes ds. operacyjnych Orlenu.

Podkreślił, że spółka jest gotowa nadal pomagać Ukrainie w zapewnieniu sobie niezawodnych i zróżnicowanych źródeł gazu.

Pozostała część artykułu znajduje się pod filmem

Gaz jako paliwo przejściowe w transformacji energetycznej

W obliczu przygotowań do nadchodzącego sezonu grzewczego, takie umowy są niezbędne dla naszej strategii dywersyfikacji źródeł i zwiększenia odporności energetycznej kraju ” – stwierdził Roman Czumak, pełniący obowiązki dyrektora generalnego Naftogaz Ukraina.

Niedawno ukraińskie rezerwy gazu osiągnęły „historycznie niski poziom” – na dzień 16 kwietnia pozostało zaledwie 0,7 miliarda metrów sześciennych, co stanowi zaledwie 2,22 procent całkowitej pojemności magazynowej.

W marcu br. polski Orlen i ukraiński Naftohaz podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie dostaw gazu na Ukrainę.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *