Zdjęcie: Adobe Stock
Obszerne badania wskazują, że prawdopodobieństwo wystąpienia demencji, udaru mózgu lub depresji zależy od 17 czynników zdrowotnych, na które możemy mieć wpływ, przyjmując zdrowy styl życia. Do najważniejszych czynników należą nadciśnienie, masa ciała i choroby nerek.
Potwierdza to kompleksowy przegląd aż 59 metaanaliz, które syntetyzują różne badania opublikowane w latach 2000–2023. Badania te skupiały się na kluczowych czynnikach ryzyka zdrowotnego, które wpływają na demencję, udar i depresję, a wszystkie z nich jesteśmy w stanie modyfikować. Najnowsza analiza ukazała się w „Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry”.
Najistotniejsze zagrożenia w tym kontekście to nadciśnienie, masa ciała i przewlekła choroba nerek. Po nich, inne znaczące zagrożenia obejmują podwyższony poziom cukru we krwi, wysoki całkowity cholesterol, nadużywanie alkoholu, niezdrową dietę, upośledzenie słuchu, przewlekły ból, niewystarczającą aktywność fizyczną, brak aspiracji życiowych, bezsenność, palenie, niskie zaangażowanie społeczne, narażenie na stres, niewystarczającą stymulację umysłową i objawy depresyjne.
Główna autorka tych analiz, dr Sanjuli D. Singh z Harvard Medical School, zauważa, że wyniki te podkreślają znaczny wpływ, jaki zmiany w stylu życia i zachowania mogą mieć na choroby mózgu, których ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. „Mamy nadzieję, że będzie to uspokajająca wiadomość dla wielu osób – istnieje wiele strategii łagodzenia ryzyka udaru, demencji i depresji” – podkreśla.
Według eksperta nawet częściowe zmiany stylu życia mogą wpływać na kilka czynników ryzyka zdrowotnego. Szczególnie niepokojącym przykładem jest nadciśnienie tętnicze. Normalne ciśnienie krwi nie powinno przekraczać 120/80 mmHg; jednak wzrost do 140/90 mmHg może podwoić ryzyko udaru, zwiększyć ryzyko demencji o 20 procent i podnieść ryzyko depresji o 16 procent.
„Mamy nadzieję, że badania takie jak to zainspirują więcej osób do wprowadzenia znaczących zmian w swoich codziennych nawykach” – stwierdził prof. Richard Isaacson z Institute of Neurodegenerative Diseases na Florydzie, który nie brał udziału w ostatnich badaniach, w wywiadzie dla CNN.
Dr Singh twierdzi, że samo zwiększenie aktywności fizycznej i poprawa nawyków żywieniowych może skutecznie obniżyć ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu. Jeśli te zmiany są niewystarczające, zaleca się stosowanie się do zaleceń lekarza i przyjmowanie przepisanych leków.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie 55 milionów osób cierpi na demencję, a liczba ta może potencjalnie wzrosnąć trzykrotnie do 2050 roku. Światowa Organizacja Udaru Mózgu przewiduje, że liczba zgonów związanych z udarem mózgu podwoi się do 2050 roku. (PAP)
Zbigniew Wojtasiński
zbw/ zan/