Zdjęcie: Adobe Stock
Jak podaje czasopismo „Annals of Epidemiology”, osoby, u których zdiagnozowano raka jelita grubego i które mają udokumentowaną historię regularnego spożywania marihuany, są ponad 20 razy bardziej narażone na śmierć w ciągu pięciu lat od diagnozy w porównaniu z osobami, które nie mają takiej historii.
Autor artykułu, dr Raphael Cuomo z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (USA), oparł swoje ustalenia na wcześniej zdiagnozowanych u pacjentów zaburzeniach związanych z używaniem konopi indyjskich (CUD).
CUD charakteryzuje się problematycznym wzorcem konsumpcji konopi/marihuany, który prowadzi do cierpienia i/lub utrudnia życie danej osoby. Należy do kategorii zaburzeń związanych z używaniem substancji (SUD). Termin „konopie” obejmuje wszystkie produkty pochodzące z rośliny Cannabis sativa, która zawiera ponad 500 substancji chemicznych w suszonych kwiatach, liściach, łodygach i nasionach.
Jednym z tych związków jest kannabidiol (CBD), ale główny problem dotyczy tetrahydrokannabinolu (THC) — związku odpowiedzialnego za uczucie „haju”. Marihuana odnosi się konkretnie do rośliny konopi indyjskich, ale nie wszystkie konopie indyjskie kwalifikują się jako marihuana. Zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich (CUD) dotyczą głównie substancji zawierających THC (marihuana).
CUD występuje w spektrum i może wahać się od łagodnego do ciężkiego. Zazwyczaj wiąże się z silną potrzebą spożywania konopi, zwiększoną tolerancją na konopie i/lub objawami odstawienia po zaprzestaniu. Istnieją różne metody spożywania produktów konopnych, w tym palenie, włączanie jako dodatku do żywności, napary lub nalewki.
„Badanie to przyczynia się do rosnącego zbioru dowodów wskazujących, że intensywne używanie marihuany może mieć niedoceniany wpływ na układ odpornościowy, zdrowie psychiczne i zachowania związane z leczeniem — a wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na wyniki leczenia raka” — stwierdził dr Raphael Cuomo, adiunkt anestezjologii w UC San Diego School of Medicine.
Zespół badawczy przeanalizował elektroniczną dokumentację medyczną ponad 1000 pacjentów z rakiem jelita grubego leczonych w UC Health w latach 2012–2024. Ocenili, w jaki sposób wyniki leczenia raka różniły się w zależności od udokumentowanego statusu CUD przed diagnozą, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wiek, płeć i wskaźniki ciężkości choroby, w tym stadium guza i biomarkery nowotworowe.
Ujawniono, że u pacjentów z historią zaburzeń związanych z używaniem marihuany (CUD) odnotowano znacznie wyższy wskaźnik śmiertelności pięcioletniej (55,88%) w porównaniu z osobami bez CUD (5,05%).
U pacjentów, u których CUD zdiagnozowano przed rozpoznaniem nowotworu, ryzyko zgonu w ciągu pięciu lat od diagnozy było 24,4 razy większe w porównaniu z osobami, u których CUD nie wystąpiło.
Podczas gdy niektóre badania laboratoryjne wykazały właściwości przeciwnowotworowe niektórych związków konopi, autor zauważa, że rzeczywiste wykorzystanie jest o wiele bardziej złożone. Biorąc pod uwagę rosnącą powszechność i akceptację społeczną stosowania konopi, podkreślił znaczenie dalszego badania długoterminowych skutków ich stosowania w medycznie wrażliwych populacjach.
„Intensywne używanie konopi często wiąże się z depresją, lękiem i innymi problemami, które mogą utrudniać pacjentowi pełne uczestnictwo w leczeniu raka” — zauważył Cuomo, który jest również pracownikiem naukowym w UC San Diego Moore Cancer Center. „Nie chodzi jednak o demonizowanie konopi. Chodzi o zrozumienie pełnego zakresu ich wpływu, szczególnie w przypadku osób zmagających się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Mamy nadzieję, że te odkrycia skłonią do dalszych badań — i bardziej zniuansowanych dyskusji — na temat interakcji konopi z biologią i opieką w kontekście leczenia raka”.
Autor nie ujawnił żadnych informacji o finansowaniu ani konflikcie interesów związanym z niniejszym badaniem.
Paweł Wernicki (PAP)
p.m./ zan/ bar/