Najnowsze dane na temat wynagrodzeń. Komunikat GUS

Prof. Tyrowicz komentuje emocje wokół wynagrodzenia prezesa Glapińskiego

Prof. Tyrowicz komentuje emocje wokół wynagrodzenia prezesa GlapińskiegoTVN24

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2024 roku wyniosło 8478,26 złotych, co oznacza wzrost o 10,5 procent rok do roku – przekazał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

W listopadzie 2024 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło nominalnie w stosunku do października 2024 r. o 1,9 proc.

„Wzrost ten spowodowany był wypłatą m.in. premii i nagród świątecznych, jubileuszowych oraz nagród z okazji Dnia Górnika (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)” – wskazuje urząd.

Przy okazji GUS zauważył, że „minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło do 4300 zł, tj. o 1,4 proc. względem ostatniego wzrostu w styczniu 2024 r., kiedy to wynosiło 4242 zł, co miało też wpływ na zmiany przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw”.

chart visualization

Przeciętne zatrudnienie

W listopadzie 2024 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z listopadem 2023 r. było niższe o 0,5 proc. i wyniosło 6462,7 tys. etatów.

„W listopadzie 2024 r. odnotowano nieznaczny wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw względem października 2024 r. o 0,1 proc.” – podał GUS.

chart visualization

Brak "większych zmian" i oznaki "spowolnienia"

Analitycy mBanku, odnosząc się do danych w komentarzu na portalu X (dawniej Twitter), podsumowali, że „rynek pracy nie wykazuje większych zmian”.

Rozwiń

„Zatrudnienie wciąż spadało 0,5 proc. r/r, zaś wzrost płac okazał się tylko nieznacznie wyższy od oczekiwań i wyniósł 10,5 proc. r/r. Nie zmienia to w żaden sposób postrzegania świata gospodarczego. Miary impetu wzrostu płac ustabilizowały się ostatnio w rejonie ~10 proc., niemniej w przyszłym roku sytuacja powinna ulec zmianie (dalsze obniżenie)” – napisano w komentarzu.

Z kolei Polski Instytut Ekonomiczny wskazał w swoim komentarzu, że „tempo wzrostu (wynagrodzeń – przyp. red.) spowolniło względem poziomów znanych z ostatnich dwóch lat”, a skala podwyżek w przemyśle i usługach jest porównywalna.

Rozwiń

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *