
Według Economist, polscy pracownicy w Wielkiej Brytanii zarabiają więcej niż ich brytyjscy odpowiednicy, powołując się na statystyki rządowe. Kluczowym powodem tej zmiany jest podniesienie kwalifikacji wśród polskich migrantów.
„Po przystąpieniu Polski, państw bałtyckich i innych krajów Europy Wschodniej do UE w 2004 r. Polacy stanowili ponad połowę migrantów z tego regionu do Wielkiej Brytanii” – zauważyli autorzy artykułu, dodając, że „wielu (Polaków – przyp. red.) znalazło zatrudnienie w rolnictwie i sektorze hotelarskim – dziedzinach, które nie wymagały biegłej znajomości języka i oferowały minimalne wynagrodzenie. Inni, zgodnie ze stereotypem, prowadzili działalność na własny rachunek jako budowlańcy i hydraulicy”.
The Economist wskazał, że w 2014 r. Polacy zarejestrowani jako dorośli z numerem ubezpieczenia społecznego zarabiali średnio o 15 procent mniej niż ci wychowani w Wielkiej Brytanii. Jednak scenariusz ten ewoluował od tego czasu. Obecnie mediana zarobków pracujących Polaków nieznacznie przewyższa zarobki Brytyjczyków.
Publikacja ujawniła wykres ilustrujący, że średni miesięczny dochód polskiego migranta przekracza obecnie 2500 funtów. Przy obecnym kursie wymiany wynosi to 12 500 złotych. W 2014 r. wynosiło to około 1300 funtów, w porównaniu do 1600 funtów dla Brytyjczyka.
Według reporterów tygodnika, czynnikiem przyczyniającym się do tej transformacji jest rozwój umiejętności zawodowych wśród polskich imigrantów. „Spis powszechny z 2021 r. wykazał, że 743 000 osób urodzonych w Polsce mieszka w Anglii i Walii, z czego 637 000 deklaruje co najmniej dobrą znajomość języka angielskiego” – zauważono w artykule.
Od 2017 roku populacja Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o prawie jedną czwartą.
Zarabiają więcej, bo uczą języka i zdobywają doświadczenie
The Economist podkreśla, że „jeśli w przeważającej mierze pracownicy o niższych dochodach opuszczają Wielką Brytanię, może to podnieść średnie zarobki tych, którzy pozostają”.
W dyskusji z tygodnikiem Christian Dustmann, profesor ekonomii na University College London, zauważył, że „Brytyjczycy i migranci spoza UE są stale uzupełniani przez młodsze pokolenia zarabiające mniej, co obniża ogólną średnią. Z drugiej strony Polacy w Wielkiej Brytanii się starzeją, uczą się języka i zdobywają doświadczenie. Ich dzieci urodzone w Wielkiej Brytanii są klasyfikowane w danych jako rodowici Brytyjczycy”.
Informacje, do których odwołuje się tygodnik, pochodzą z danych HM Revenue and Customs. HMRC to brytyjski urząd skarbowy odpowiedzialny za pobieranie podatków, wypłacanie niektórych świadczeń i egzekwowanie przepisów celnych i podatkowych.