Zdjęcie: Adobe Stock
W Portugalii, wbrew trendowi obserwowanemu w większości krajów Unii Europejskiej, populacja wilków przeżywa spadek. Wilk iberyjski, rodzimy gatunek tego kraju, składa się z mniej niż 60 jednostek rodzinnych, zgodnie z szacunkami portugalskich organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt.
Jak podaje lizbońska telewizja SIC, powołując się na najnowsze szacunki biologów, obecnie w Portugalii żyje 58 grup rodzinnych wilków iberyjskich. Oznacza to, że od 2003 r. zniknęło co najmniej pięć grup rodzinnych tego gatunku.
Międzynarodowe Centrum Wilka, organizacja zajmująca się badaniem populacji tych zwierząt, podaje, że największe skupisko wilków iberyjskich w Portugalii występuje na terenach na północ od rzeki Duero, zwłaszcza w regionach Peneda-Geres, Alvão i Braganca.
Naukowcy ze Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego zauważyli, że sytuacja w Portugalii stoi w jaskrawym kontraście do tej w większości krajów UE, gdzie populacja wilków rośnie. Zaobserwowali 58% wzrost populacji wilków od 2012 do 2022 r., co daje łącznie 21 500 osobników.
Portugalska Liga Ochrony Przyrody szacuje, że populacja wilków iberyjskich w tym kraju wynosi od 200 do 400 osobników, co stanowi około 15 procent gatunku na całym Półwyspie Iberyjskim.
Jednak portugalscy biolodzy ostrzegają, że w nadchodzących latach spodziewany jest szybki spadek liczby rodzin wilków iberyjskich, pomimo różnych programów ochrony mających na celu ochronę gatunku. Istotne zagrożenie wynika z decyzji Kongresu Deputowanych, niższej izby hiszpańskiego parlamentu, z 20 marca o cofnięciu ochrony wilków na północ od Duero. Działanie to zostało uzasadnione potrzebą ograniczenia ataków na zwierzęta gospodarskie, które według szacunków zdarzają się około 14 000 razy rocznie.
W regionach Hiszpanii sąsiadujących z Portugalią, gdzie polowania na wilki zostały przywrócone na mocy decyzji Kongresu, biolodzy przewidują dalszy spadek liczebności rodzin wilków iberyjskich, gdyż gatunek ten często przekracza obszary przygraniczne.
Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
zat/ zan/