Rozpoczęła się europejska misja satelitarna BIOMASS, w skład zespołu inżynierów wchodzą Polacy

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

We wtorek satelita BIOMASS Europejskiej Agencji Kosmicznej, który ma zbierać informacje o warunkach leśnych, został pomyślnie wystrzelony z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Grupa polskich inżynierów brała udział w szeroko zakrojonych przygotowaniach do misji.

BIOMASS jest częścią inicjatyw Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), a Airbus Defence and Space jest głównym wykonawcą w programie Earth Explorer – informuje polska firma GMV, której zespół przyczynił się do planowania misji i opracowuje oprogramowanie ułatwiające przetwarzanie danych przesyłanych na Ziemię z instrumentów badawczych satelity BIOMASS.

Program Earth Explorer ma na celu dostarczenie spostrzeżeń, które poszerzą naszą wiedzę na temat różnych procesów zachodzących na naszej planecie. „To pierwszy satelita tego typu, który wykorzystuje radar pasma P, co umożliwia mu penetrację grubych warstw koron drzew tropikalnych i tworzenie trójwymiarowych map biomasy leśnej” — czytamy w komunikacie prasowym.

Misja BIOMASS ma na celu dostarczenie kluczowych informacji dotyczących stanu lasów i zmian, którym podlegają, a także poszerzenie naszej wiedzy na temat roli lasów w naturalnym cyklu węglowym. Zebrane dane dotyczące globalnej biomasy leśnej pomogą nam lepiej zrozumieć dynamikę cyklu węglowego i monitorować zmiany w tych ekosystemach.

Oczekuje się, że misja potrwa pięć lat, a satelita będzie działał na orbicie heliosynchronicznej na wysokości około 666 km.

Polski oddział GMV aktywnie uczestniczył w misji BIOMASS od 2014 r., skupiając się na analizie misji, która obejmuje planowanie ruchów orbitalnych satelity w celu zebrania cennych danych, jak zauważono. Zadanie to obejmowało obliczenia optymalnej trajektorii lotu dla każdej fazy misji, niezbędne manewry w celu zapewnienia pomyślnego osiągnięcia celów misji oraz czas operacyjny przy uwzględnieniu wymagań energetycznych.

Według podanych informacji, GMV w Polsce opracowało również krytyczne komponenty systemu przetwarzania danych, znane jako „wounded processors”. Procesory te konwertują „surowe” dane wysyłane przez satelitę na formaty przydatne dla badaczy.

Pierwszy procesor, procesor L0, zajmuje się wstępnym przetwarzaniem, sanityzacją i organizacją surowych danych otrzymanych z satelity. Drugi, procesor Orbit and Attitude, przetwarza dane związane z pozycją i orientacją satelity, co jest niezbędne do późniejszej kalibracji danych naukowych. Oba procesory są integralną częścią segmentu naziemnego danych ładunku.

Ponadto informacja wskazuje, że dane uzyskane w trakcie misji będą publicznie dostępne i udostępnione światowej społeczności naukowej. (PAP)

Nauka w Polsce

acp/ pasek/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *