
Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na stabilnym poziomie, zgodnie z zapowiedzią banku centralnego. Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 r.
Jak wynika z komunikatu Narodowego Banku Polskiego, Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na zakończonym w środę posiedzeniu.
W efekcie decyzji o utrzymaniu obecnych stóp procentowych, stopa główna NBP – zwana też stopą referencyjną – wynosi 5,75%, natomiast stopa lombardowa została ustalona na poziomie 6,25% w skali roku.
Stopa depozytowa pozostaje na poziomie 5,25 proc., stopa redyskonta weksli NBP wynosi 5,80 proc. w skali roku, a stopa dyskontowa weksli wynosi 5,85 proc. w skali roku.
„Decyzja zgodna z oczekiwaniami”
Analitycy PKO BP w swoim wpisie na platformie X zauważyli, że decyzja RPP „jest zgodna z oczekiwaniami”.
Wskazali ponadto, że „na nadchodzącej konferencji z prezesem NBP jutro uzyskamy dalszy wgląd w obecną perspektywę Rady w kwestii trendów inflacyjnych i potencjalnego obniżenia stóp procentowych”.
Konferencja prasowa z udziałem Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego, zaplanowana jest na czwartek, 3 kwietnia, na godzinę 15:00
Ekonomiści z ING Banku Śląskiego podkreślili, że istotne znaczenie będzie miała „znacząca poprawa oczekiwań inflacyjnych wywołana najnowszymi danymi”.
Główny Urząd Statystyczny poinformował w poniedziałek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 r. wzrosną w ujęciu rok do roku o 4,9 proc., co jest wartością niższą od prognoz analityków.
Komunikat Rady Polityki Pieniężnej
Otrzymane informacje sugerują, że inflacja może być niższa w nadchodzących kwartałach niż wcześniej przewidywano, zgodnie z oświadczeniem Rady Polityki Pieniężnej w środę. Niemniej jednak MPC podkreśliła, że inflacja w najbliższym czasie przekroczy cel inflacyjny.
„W ocenie Rady inflacja utrzyma się powyżej celu NBP w nadchodzących miesiącach, co jest spowodowane wpływem wcześniejszych podwyżek cen energii, a także podwyżkami stawek podatku akcyzowego i kosztów usług administrowanych. Inflacja bazowa prawdopodobnie pozostanie wysoka” – oceniła Rada.
Rada Polityki Pieniężnej uznała, że obecny poziom stóp procentowych NBP jest korzystny dla realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.