Baza w Redzikowie. Unikalne zdolności w Polsce

Uroczystość otwarcia bazy w Redzikowie oznacza, że zlokalizowany w Polsce system Aegis Ashore jest już w pełni gotowy do działania, pociski SM-3 Block IIA są na stanowiskach i można rozpocząć dyżury bojowe. Nie oznacza to jednak, że polska przestrzeń powietrzna stanie się nagle w pełni szczelna i odporna na wszelkie zagrożenia.

SM-3 Block IIA. W takie pociski wyposażona jest baza w Redzikowie.
SM-3 Block IIA. W takie pociski wyposażona jest baza w Redzikowie.
  • Baza w Redzikowie jest już gotowa do działania i może rozpocząć dyżury bojowe
  • Nowa instalacja ma przede wszystkim jedno zadanie. Zwalczanie rakiet balistycznych krótkiego zasięgu oraz średniego zasięgu
  • Pociski SM-3 Block IIA umieszczone w Polsce to broń wysoko wyspecjalizowana o ogromnych zdolnościach, jednak bardzo kosztowna
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

Czym dokładnie jest instalacja przeciwrakietowa Aegis Ashore Missile Defense System, w jaki wyposażony jest uroczyście otwierana baza w Redzikowie? W najprostszy sposób można na to pytanie odpowiedzieć, że jest to lądowa wersja systemu walki Aegis, powszechnie wykorzystywanego na amerykańskich niszczycielach typu Arleigh Burke czy np. japońskich typu Kongo, Atago oraz Maya, a którego podstawowym zadaniem jest ochrona przeciwlotnicza oraz przeciwrakietowa zgrupowań okrętów czy wsparcie w tym zakresie jednostek lądowych działających w jego zasięgu.

Warto to podkreślić, gdyż uroczyście otwierana baza nie jest niczym nowym i unikatowym w skali świata. Największym wyróżnikiem jest fakt, że umieszczono ją na lądzie, a nie na okręcie. Mamy więc tutaj praktycznie takie same radary — AN/SPY-1D(V), system kierowania ogniem oraz znane doskonale w marynarkach wojennych wielu krajów NATO wyrzutnie Mk 41 VLS. Można powiedzieć, że amerykanie w Redzikowie zbudowali niszczyciel typu Arleigh Burke. Z tą różnicą, że „nasz lądowy okręt” odznacza się mniejszą liczbą wyrzutni, pocisków oraz niestety także zdolnościami. To z powodu zainstalowania w Polsce wyłącznie pocisków SM-3 Block IIA.

Pociski SM-3 Block IIA

Bazie w Redzikowie, obecnie, ma przed sobą wszystkim jedno zadanie. Zwalczanie rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (1 tys. km) oraz średniego zasięgu (od 1 tys. do 3 tys.km) w środkowej fazie ich lotu, czyli ponad ziemską atmosferą. Do tego zaprojektowano pociski SM-3 i takie właśnie będą ich cele, jeśli kiedykolwiek dojdzie do ich odpalenia z terytorium Polski.

Centrum dowodzenia i kontroli bazy w Redzikowie
Centrum dowodzenia i kontroli bazy w Redzikowie

Ulokowane w Polsce pociski SM-3 Block IIA to broń wysoko wyspecjalizowana, o ogromnych zdolnościach, kosmicznej cenie, ale także bardzo wąskim zastosowaniu. Wystarczy tylko na nie spojrzeć. Mówimy tutaj o trzystopniowej rakiecie zdolnej do wyniesienia poza atmosferę głowicy bojowej zdolnej do niszczenia celów metodą kinetyczną.

O klasie tego pocisku doskonale świadczy jego cena. Wprawdzie dokładne dane pozostają niejawne, to jednak wskazuje się, że koszt to „kilkadziesiąt milionów” dolarów. W różnych opracowaniach i źródłach możemy więc znaleźć widełki od 27 mln dol., do prawie 40 mln dol. za sztukę. Jako że do Redzikowa miały trafić łącznie 24 pociski, to prosta matematyka pozwala zauważyć, że ich cena jest albo niewiele mniejsza, albo wręcz przewyższa koszt budowy całej bazy.

Dla porównania i lepszego obrazu możemy to zestawić z polską tarczą średniego zasięgu, jaką budujemy obecnie w ramach Programu Wisła, choć nie jest to najlepsze zestawienie, bo to dwa zupełnie różne systemy.

Najdroższy polski program modernizacyjny, oparty na amerykańskim systemie Patriot, wykorzystuje pociski PAC-3 MSE. Także bardzo nowoczesne, o ogromnych zdolnościach, a które kosztują „jedynie” ok. 4 mln dol. za sztukę. Nawet dziesięć razy mniej niż efektory wykorzystywane w Redzikowie.

Baza w Redzikowie
Baza w Redzikowie

W tej kwestii warto także wspomnieć, że przy okazji realizacji Programu Wisła jednym z najgorętszych i często omawianych tematów jest tzw. LCI (Low Cost Interceptor), czyli tanich pocisków dla systemu Patriot. Broni bardzo potrzebnej, gdyż PAC-3 MSE to ciągle wyjątkowo drogi produkt, a co za tym idzie, odznaczający się niską efektywnością kosztową przy zwalczaniu wielu tańszych celów. Takich, jakich mnóstwo obserwujemy za naszą wschodnią granicą w trwającej już od ponad dwóch lat wojnie na Ukrainie.

Baza w Redzikowie. Odpowiedź na inne marginalne zagrożenia

Polscy decydenci są w pełni świadomi możliwości nowej instalacji, ale także jej ograniczeń. Stąd coraz częściej pojawiające się głosy o potencjalnym zwiększeniu możliwości obronnych bazy, czyli zwiększeniu jej zdolności przeciw innym celom niż pociski balistyczne. Mówił o tym m.in. wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, jak również Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nic trudnego. Baza w Redzikowie, jak już wspominaliśmy, to lądowa wersja systemu Aegis, a ten powstał z myślą o zwalczaniu różnych zagrożeń. Jeśli lądowy system Aegis Ashore posiada tożsame oprogramowanie i możliwości, czego niestety nie wiemy, to możliwe jest zastosowanie w nim także innych pocisków rodziny SM. Wymienia się tutaj przede wszystkim znacznie bardziej wszechstronne SM-6.

Baza w Redzikowie
Baza w Redzikowie

Obecnie jednak, jak doskonale opisuje to w rozmowie z PAP Marek Świerczyński, analityk Polityki Insight ds. bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych, baza w Redzikowie to w pewnym stopniu „relikt poprzedniej epoki”, gdy USA i sojusznicy byli mocno zaniepokojeni kwestią Iranu i rozwijającego irańskiego programu jądrowego.

To więc obiekt nowoczesny i o ogromnych zdolnościach, ale którego zadania określono w zupełnie innych czasach. „Należy sobie uzmysłowić, że decyzję o przekształceniu tego systemu w taki, który ostatecznie powstał, podjął prezydent Barack Obama w 2009 r., więc 15 lat temu” — mówi ekspert.

To oznacza, jak ocenia Świerczyński, że obecnie „potrzebujemy chyba jakiejś redefinicji, czym ma być Redzikowo, jaka ma być jej rola nie tylko w systemie amerykańskim, jak również NATO-wskim”.

„Dzisiaj nie mam oczywistej odpowiedzi, jaką by ona miała pełnić funkcję, jeśli przyjmiemy, że zagrożenie ze strony Iranu dla Europy Zachodniej czy USA jest dzisiaj oceniane może nie jako nieistniejące, ale marginalne” — podkreślił Świerczyński.

Czy to się zmieni? Czas pokaże, a tego akurat pod dostatkiem. Obecnie zakłada się, że instalacja będzie działać od 50 do nawet 75 lat.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *