Na poczcie będzie można oddać stare żelazko i inne elektrośmieci

Na poczcie będzie można oddać stare żelazko, czajnik zabawki elektryczne czy telefon komórkowy. Na razie jednak tylko w około 350 placówkach w trzech województwach. Poczta Polska testuje nowy projekt we współpracy z trzema spółkami od recyklingu.

Ogłoszenie Poczty Polskej o nowej akcji
Ogłoszenie Poczty Polskej o nowej akcji | Foto: Poczta Polska, Karolis Kavolelis / Shutterstock

Poczta Polska, we współpracy z MB Recycling i Terra Recycling oraz Grupą Elemental, uruchamia pilotaż zbiórki drobnego sprzętu RTV i AGD. Specjalne pojemniki na elektroodpady pojawią się w ponad 350 placówkach w woj. mazowieckim, śląskim i łódzkim.

Pilotaż prowadzony jest w placówkach pocztowych zlokalizowanych w województwach:

  • mazowieckim, m.in. w Warszawie (52 placówki), Piasecznie, Płocku, Siedlcach, Radomiu, Żyrardowie oraz Ostrołęce
  • śląskim, m.in. w Katowicach, Częstochowie, Sosnowcu, Gliwicach, Rybniku, Bytomiu, Tychach, Chorzowie i Zabrzu
  • łódzkim – Łódź (15 placówek)

Do specjalnie oznakowanych pojemników można wrzucać drobne elektrośmieci: żelazka, czajniki elektryczne, routery, telefony komórkowe, zegarki czy zabawki elektryczne” — czytamy w komunikacie.

Na ekologicznych kartonowych kontenerach znajdują się wskazówki dotyczące urządzeń, które mogą do nich trafić. Zużyte baterie, jak dotychczas, zbierane są do oddzielnych pojemników, które znajdują się w placówkach pocztowych już od 2015 r.

x.com

Obsługą nowych pojemników na AGD zajmują się partnerzy projektu. Gdy pojemniki się zapełnią, pracownicy placówek będą zgłaszać potrzebę ich opróżnienia. Odpady będą odbierane i przewożone do wyspecjalizowanych punktów recyklingu.

„Pomagając klientom w pozbywaniu się takich odpadów, najpierw baterii, a teraz także AGD, przyczyniamy się do ochrony przyrody, wspieramy recykling i zrównoważony rozwój. Wszystkie elektrośmieci zbierane przez firmy takie jak MB Recycling i Terra Recycling są przetwarzane. Odzyskuje się z nich cenne substancje i materiały: metale żelazne, nieżelazne, tworzywa sztuczne. Surowce te wykorzystywane są przy produkcji nowych urządzeń i produktów” — wskazuje Poczta Polska.

Projekt realizowany jest pilotażowo. Jeśli inicjatywa, podobnie jak zbiórka baterii, spotka się z dużym zainteresowaniem klientów, Poczta Polska planuje ustawienie pojemników także w innych placówkach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *