Zawody przyszłości. Jak się dostosować?

Kto stoi w miejscu, ten się cofa. Ta zasada obowiązuje na współczesnym rynku pracy, gdzie musimy wiele razy się przekwalifikowywać, by nadążać za zmianami technologicznymi. Czy Fundusze Europejskie mogą nam w tym pomóc?

Uśmiechnięta kobieta rozmawia przez telefon przed komputerem
Uśmiechnięta kobieta rozmawia przez telefon przed komputerem
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) i programy regionalne poszczególnych województw finansowane z Funduszy Europejskich oferują bezzwrotne dotacje i preferencyjne pożyczki na rozwój zawodowy oraz dostosowanie miejsc pracy do potrzeb pracowników, w tym osób starszych i z ograniczeniami ruchowymi
  •  Kluczowe kompetencje przyszłości obejmują umiejętności analityczne, interdyscyplinarność, zarządzanie przeciążeniem informacyjnym, programowanie oraz inteligencję społeczną
  • Wsparcie dla starszych pracowników jest ważne w kontekście starzejącego się społeczeństwa, a Fundusz Dostępności oraz preferencyjne pożyczki z FERS pomagają pracodawcom zwiększyć dostępność i komfort miejsc pracy dla osób w wieku przedemerytalnym i emerytalnym

Pieniądze – w formie bezzwrotnych dotacji i pożyczek – na zawodowy rozwój, ale też dostosowanie miejsc pracy do potrzeb pracowników, głównie osób starszych i z ograniczeniami ruchowymi, oferują przedsiębiorcom Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) oraz Programy Regionalne. Warto przyjrzeć się bliżej ich ofercie.

Nowe narzędzia, nowe umiejętności

Zacznijmy od kompetencji. Informacji o tym, jakich umiejętności pożąda rynek dziś, a co może się liczyć do 2030 r., dostarcza „Raport z badań empirycznych w zakresie kompetencji i zawodów przyszłości”.

Pracodawcy oczekują nieszablonowego myślenia, umiejętności analitycznych z wykorzystaniem technologii, umiejętności analizy i oceny ryzyka oraz odpowiedzialnego podejmowania decyzji. Do 2030 r. bardzo ważne pozostaną umiejętności analityczne, a na znaczeniu zyskają umiejętność znajdowania głębszego znaczenia i sensu zjawisk, dostrzeganie i nadawanie znaczeń oraz interdyscyplinarność, czyli biegłość w rozumieniu oraz łączeniu pojęć i koncepcji pochodzących z różnych dziedzin.

Jeśli chodzi o kompetencje techniczne, to za ważne badani uznają umiejętność zarządzania przeciążeniem informacyjnym, programowania oraz integracji stanowisk zrobotyzowanych. W przyszłości dodatkowo wzrośnie znaczenie biegłości w obsłudze nowych mediów.

Z kolei wśród kompetencji społecznych wyróżniają się: zdolność uczenia się przez całe życie, umiejętność efektywnej pracy w zespołach wirtualnych oraz inteligencja społeczna. W kolejnych latach na znaczeniu zyska umiejętność pracy w zespołach wielokulturowych, dostrzegania problemów społecznych i reagowania na nie, a także łączenie działalności biznesowej z działalnością pożytku publicznego.

Co więcej, dynamika rynku sprawia, że zdaniem EY już w przyszłym roku połowa pracowników będzie wymagała przekwalifikowania. Wymuszą to zmiany technologiczne oraz rozwój inteligentnych narzędzi, które mogą zastąpić człowieka w powtarzalnych i czasochłonnych czynnościach.

Uśmiechnięta kobieta przy laptopie
Uśmiechnięta kobieta przy laptopie
  • Czytaj także: Piękni dwudziestoletni, czyli poznajcie pierwsze unijne pokolenie

Dotacje na szkolenia dla firm

Firmy, które chcą podnosić kompetencje pracowników, mogą poszukać wsparcia w unijnych Programach Regionalnych. Samorządy mają pieniądze na dofinansowanie szkoleń pracowników i przedsiębiorców. To, jak są one wydawane, wygląda różnie w poszczególnych województwach. Niemniej w większości wybierani są tzw. operatorzy, a więc organizacje, które wspierają firmy w wykorzystaniu funduszy. Szczegóły dotyczące konkretnych projektów oraz namiary na operatorów można znaleźć tutaj.

Co ważne, szkolenia należy wybierać z Bazy Usług Rozwojowych. Płacąc za szkolenie (można uzyskać nawet 85-procentowe dofinansowanie), firma otrzymuje dostęp do sprawdzonych dostawców i wysokiej jakości kursów. Wszystkie są opisane i ocenione przez tych, którzy już z nich skorzystali.

Specjalną ofertę mają również Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny (FERS). Przedsiębiorcy mogą skorzystać z Akademii HR, a więc projektów szkoleniowo-doradczych w temacie m.in. cyfryzacji, automatyzacji, pracy zdalnej, starzenia się kadr, wielokulturowości i wielopokoleniowości zespołów czy zatrudniania osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnością.

Szkolenie zawodowe
Szkolenie zawodowe

Bliżej warto się też przyjrzeć projektowi Wsparcie firm w okresowych trudnościach (szkolenia i doradztwo). Z kolei pieniądze na rozwój kompetencji dotyczących zielonej ekonomii w obszarze niskiej lub zerowej emisyjności oraz gospodarki o obiegu zamkniętym można pozyskać z projektu GOZ – to się opłaca.

Więcej możliwości szkoleniowych można znaleźć tutaj.

Zobacz więcej: Odkryj potencjał gospodarki obiegu zamkniętego. Sprawdź dostępne dotacje i wsparcie

Jutro należy do silversów

Nie bez znaczenia dla rynku pracy są również zmiany demograficzne, a konkretnie starzenie się społeczeństwa. Jak podaje Eurostat, odsetek osób w wieku 65+ i starszych wzrósł z 16,2 proc. na początku 2003 r. do 21,3 proc. na początku 2023 r. Co więcej, mediana wieku w 2003 r. wynosiła 39 lat, a w 2023 r. już 42,2. Do 2050 r. udział osób 50+ przekroczy 40 proc. Rynek pracy czekają więc nieuchronne zmiany. Silversi, osoby z dużym doświadczeniem zawodowym i silną etyką pracy, mogą pomóc zniwelować niedobór młodych pracowników.

Aktywność zawodowa osób w wieku przedemerytalnym i emerytalnym rośnie. Ostatnia edycja badania Bilans Kapitału Ludzkiego wskazuje, że jak najwcześniej na emeryturę chce dziś odejść co trzeci pytany. Powód? W pracy zdarzają się sytuacje zagrażające zdrowiu bądź praca negatywnie wpływa na zdrowie.

Mężczyzna siedzi na biurku
Mężczyzna siedzi na biurku

Warto przy tym pamiętać, że silversi mają swoje potrzeby i oczekiwania co do pracodawcy. To kwestie uniwersalne, związane z możliwością zadbania o swoje zdrowie, w tym możliwość wyjścia do lekarza, ale też dostępność przestrzeni, w której spędzają znaczną część dnia.

Pozytywne zmiany w tej kwestii już się dzieją. Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami nakłada na sektor publiczny obowiązek dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej. Finansowego wsparcia dla inwestycji w tym zakresie udziela Fundusz Dostępności (są to pożyczki na preferencyjnych warunkach z możliwością umorzenia).

Pracodawcy, także z sektora prywatnego, którzy potrzebują zwiększyć dostępność środowiska pracy, mogą również liczyć na wsparcie w postaci preferencyjnych pożyczek gwarantowanych z FERS. Maksymalna wysokość wsparcia to 1 mln zł. Co więcej, wkrótce rozpoczną się szkolenia na temat wdrażania dostępności finansowane z FERS. Informacje o zapisach można śledzić tutaj.

FERS wspiera też organizacje reprezentujące pracowników i pracodawców w tworzeniu zdrowych warunków i odpowiedniej organizacji pracy, która pozwoli utrzymać aktywność zawodową osób starszych. Wnioski o sfinansowanie pilotażowych rozwiązań i dobrych praktyk – mogą to być pomysły na programy sportowe czy rehabilitacyjne, promocja zdrowego żywienia, elastyczny czas pracy czy międzypokoleniowe programy mentoringowe – złożyło osiem organizacji reprezentujących pracodawców i pracowników z całego kraju. Najbardziej skuteczne pomysły – testy rozwiązań będą się odbywały u pracodawców – mają szansę na systemowe wdrożenie.

Nowoczesne ośrodki kształcenia

Kobieta prowadząca szkolenie
Kobieta prowadząca szkolenie

Na rynku pracy brakuje osób, które posiadają specjalistyczne umiejętności. Co więcej, wiedza i kompetencje absolwentów szkół zawodowych niejednokrotnie nie przystają do obecnych realiów. I choć odbudowa szkolnictwa zawodowego w Polsce trwa od pewnego już czasu, to wciąż jest w tym zakresie sporo do zrobienia. Teraz z pomocą przychodzi Krajowy Plan Odbudowy, który finansuje tworzenie nowoczesnych Branżowych Centrów Umiejętności.

BCU to zaawansowane technologicznie ośrodki kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży. W całym kraju powstanie ich 120 (jedno centrum z danej dziedziny) przy szkołach kształcących w zawodach lub centrach kształcenia zawodowego. Z ich oferty skorzystają uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy branż. Zgodnie z założeniami KPO we wszystkich centrach umiejętności przeszkoli się 24 tys. osób.

– Utworzenie BCU to dla nas szansa na rozwój w kierunku górnictwa 4.0 i pozyskanie pracowni nowych technologii pozwalających na większą automatyzację procesu przemysłowego. Ściśle współpracujemy z rynkiem, wielu naszych wykładowców i nauczycieli to byli lub obecni pracownicy KGHM i innych firm. Tworząc BCU, odpowiadamy na ich potrzeby – przekonywała w „Europie dla aktywnych” Iwona Optołowicz, kierownik Działu Szkół dla Dorosłych w Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie.

BCU powstały już w Łukowie przy Zespole Szkół nr 1 (ślusarstwo, mechanika, obróbka skrawaniem) oraz Tarnowie przy Izbie Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości (gastronomia i kelnerstwo).

  • Czytaj więcej na temat edukacji: Korki z Unii, czyli jak polska edukacja wykorzystała pieniądze z Funduszy Europejskich

Nauka przez całe życie

Grupa ludzi rozmawiająca na temat projektu
Grupa ludzi rozmawiająca na temat projektu

Tak dynamiczne zmiany, chociażby w obszarze technologii, i ich wpływ na gospodarkę sprawiają, że nauka przez całe życie oraz permanentna gotowość do poszerzania kompetencji lub zmiany kwalifikacji zyskuje na znaczeniu. Tu także warto poszukać wsparcia w Funduszach Europejskich.

Programy Regionalne, którymi dysponują samorządy, oferują konkretne wsparcie dla dorosłych, którzy chcą się szkolić. Ofertę oraz namiary na operatorów, którzy organizują konkursy, można znaleźć tutaj.

Analogicznie jak w przypadku firm tu także trzeba skorzystać ze szkoleń dostępnych w Bazie Usług Rozwojowych. Znajdziemy tu m.in. kursy językowe, dla księgowych, prawo jazdy na motocykl czy kurs operatora drona lub instruktora narciarskiego. Co ważne, BUR to baza, w której znajdują się tylko sprawdzeni dostawcy szkoleń. Ich jakość potwierdzają oceny kursów zamieszczane przez uczestników.

Warto także skorzystać z pożyczek na kształcenie oferowanych przez BGK. Można z nich sfinansować jeden lub więcej kursów z dowolnego obszaru wiedzy bądź umiejętności, nawet zagraniczne MBA. Co ważne, pożyczki – możliwe wsparcie do 50 tys. zł – można częściowo umorzyć.

Szkolenia coraz doskonalsze

Kobieta w wieku 40+ w czasie szkolenia
Kobieta w wieku 40+ w czasie szkolenia

Sprawna adaptacja do zmian na rynku pracy to wyzwanie nie tylko dla przedsiębiorców i pracowników, ale też dla tych, którzy zajmują się szkoleniem innych. To oni muszą trzymać rękę na pulsie i nie tylko nadążać za tym, co aktualnie dzieje się na rynku, ale też w jak największym stopniu próbować przewidywać trendy.

Rozumieją to decydenci, przewidując możliwość finansowego wsparcia także dla sektora szkoleń. Podmioty, które świadczą swoje usługi za pośrednictwem BUR, mogą uzyskać dofinansowanie na szkolenia czy zakup licencji. O Usługach Rozwojowych 4.0 – oferta dla dostawców usług BUR – można przeczytać tutaj.

Dynamiczny rozwój nowych technologii i starzenie się społeczeństwa zmieniają rynek pracy praktycznie na naszych oczach. Przed podobnymi wyzwaniami stoi dziś cała Europa. Dlatego myśląc o zdobywaniu nowych, adekwatnych do sytuacji rynkowej kompetencji, przekwalifikowaniu się czy dostosowaniu miejsca pracy, warto skorzystać z oferty Funduszy Europejskich. Unijne programy precyzyjnie identyfikują i potrzeby współczesnego rynku pracy i na nie odpowiadają.

Publikacja finansowana ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Publikacja na zlecenie Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się

Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER

Najlepsze Agencje Doradztwa Personalnego w Polsce 2024 Materiał promocyjny

Najlepsze Agencje Doradztwa Personalnego w Polsce 2024

wczoraj 17:10Gigantyczna strata znanej polskiej sieci handlowej. Biegły odmówił opinii Biznes

Gigantyczna strata znanej polskiej sieci handlowej. Biegły odmówił opinii

wczoraj 16:04 Jacek Frączyk Xtreme Fitness Gyms podsumowuje wyniki oraz plany rozwoju podczas Targów Franczyza 2024 Materiał promocyjny

Xtreme Fitness Gyms podsumowuje wyniki oraz plany rozwoju podczas Targów Franczyza 2024

wczoraj 11:50Volkswagen zamknie trzy fabryki, zwolni ludzi i obetnie pensje tym, którzy zostaną Biznes

Volkswagen zamknie trzy fabryki, zwolni ludzi i obetnie pensje tym, którzy zostaną

wczoraj 11:46 KUC Ulga od składek ZUS. Ruszają wnioski Biznes

Ulga od składek ZUS. Ruszają wnioski

wczoraj 10:29 KUC Polak przejmuje stuletnią firmę w Anglii. Zaczynał od pracy na karuzeli Biznes

Polak przejmuje stuletnią firmę w Anglii. Zaczynał od pracy na karuzeli

niedziela 10:52 Jacek Frączyk Burza na prawicy po sprzedaży Ursusa. A chodzi o markę wielokrotnego bankruta Biznes

Burza na prawicy po sprzedaży Ursusa. A chodzi o markę wielokrotnego bankruta

sobota 12:48 Jacek Frączyk Wniosek o upadłość Rafako. Sąd ustanowił nadzorcę sądowego Biznes

Wniosek o upadłość Rafako. Sąd ustanowił nadzorcę sądowego

piątek 18:31 REN Państwowa grupa płaciła za badania, z których później nie korzystała. Milionowe straty Biznes

Państwowa grupa płaciła za badania, z których później nie korzystała. Milionowe straty

piątek 14:24 DS Kolejne dymisje dla synów Zygmunta Solorza. Wyszły ponad medialne imperium Biznes

Kolejne dymisje dla synów Zygmunta Solorza. Wyszły ponad medialne imperium

piątek 09:28 DS PKP Cargo przyznaje, że nie ma pieniędzy na odprawy dla zwalnianych pracowników Biznes

PKP Cargo przyznaje, że nie ma pieniędzy na odprawy dla zwalnianych pracowników

czwartek 15:27 DS Patowa sytuacja Boeinga. Pracownicy odrzucają porozumienie płacowe Biznes

Patowa sytuacja Boeinga. Pracownicy odrzucają porozumienie płacowe

czwartek 14:57 DS Jest decyzja sądu w sprawie częstochowskiej huty. Sprawa rusza do przodu Biznes

Jest decyzja sądu w sprawie częstochowskiej huty. Sprawa rusza do przodu

czwartek 13:05 DS Na pierwszy biznes dostał 200 zł od dziadka. Dziś jego firma jest warta miliard dolarów Biznes

Na pierwszy biznes dostał 200 zł od dziadka. Dziś jego firma jest warta miliard dolarów

czwartek 11:51 Monika Tatara Douglas – wiodąca siła E-commerce w kategorii skincare Materiał promocyjny

Douglas – wiodąca siła E-commerce w kategorii skincare

czwartek 10:25Syn Solorza pozostał w Telewizji Polsat, ale jego głos stracił na znaczeniu Biznes

Syn Solorza pozostał w Telewizji Polsat, ale jego głos stracił na znaczeniu

środa 19:46 DS Potrzebujesz ważnych danych na temat spółek, stowarzyszeń i fundacji? Podpowiadamy, gdzie znajdziesz je na wyciągnięcie ręki Materiał promocyjny

Potrzebujesz ważnych danych na temat spółek, stowarzyszeń i fundacji? Podpowiadamy, gdzie znajdziesz je na wyciągnięcie ręki

środa 14:00Dziś walne zgromadzenie Telewizji Polsat. Czego się po nim spodziewać? Biznes

Dziś walne zgromadzenie Telewizji Polsat. Czego się po nim spodziewać?

środa 07:38 ANA Czarne chmury nad LPP. KNF chce nałożyć karę na polskiego giganta Biznes

Czarne chmury nad LPP. KNF chce nałożyć karę na polskiego giganta

22.10.2024 ANA 30 lat innowacji Materiał promocyjny

30 lat innowacji

21.10.2024Boeing proponuje dwucyfrowe podwyżki. Tym razem przekona strajkujących? Biznes

Boeing proponuje dwucyfrowe podwyżki. Tym razem przekona strajkujących?

19.10.2024 DS Nielimitowany kawior i wybrane roczniki sampana. Tak linie lotnicze walczą o klientów Biznes

Nielimitowany kawior i wybrane roczniki sampana. Tak linie lotnicze walczą o klientów

19.10.2024 kuni Pracownicy państwowego giganta nie dostaną nagród ani premii. Spółka szuka oszczędności Biznes

Pracownicy państwowego giganta nie dostaną nagród ani premii. Spółka szuka oszczędności

18.10.2024 REN Spór państwowych spółek. Jedna żąda od drugiej setek milionów Biznes

Spór państwowych spółek. Jedna żąda od drugiej setek milionów

18.10.2024 MR Spór o kontrolę nad imperium Solorza. Są pierwsze decyzje Biznes

Spór o kontrolę nad imperium Solorza. Są pierwsze decyzje

18.10.2024 MR Zarządzanie ryzykiem w sektorze usług konsumenckich – Jak uniknąć klienta niewypłacalnego? Materiał promocyjny

Zarządzanie ryzykiem w sektorze usług konsumenckich – Jak uniknąć klienta niewypłacalnego?

18.10.2024Biznes w wirtualnej rzeczywistości. Dla jeszcze lepszych wyników i umiejętności Materiał promocyjny

Biznes w wirtualnej rzeczywistości. Dla jeszcze lepszych wyników i umiejętności

18.10.2024Właściciel marek Sinsay i House żegna się z kluczową osobą z władz. "Powody zdrowotne" Biznes

Właściciel marek Sinsay i House żegna się z kluczową osobą z władz. "Powody zdrowotne"

17.10.2024 DS Wielkie przemeblowanie we władzach największej polskiej spółki z branży gier Biznes

Wielkie przemeblowanie we władzach największej polskiej spółki z branży gier

17.10.2024 DS Europejski gigant szykuje masowe zwolnienia w Chinach Biznes

Europejski gigant szykuje masowe zwolnienia w Chinach

17.10.2024 DS Kolejna państwowa spółka rozlicza poprzednie władze [TYLKO U NAS] Biznes

Kolejna państwowa spółka rozlicza poprzednie władze [TYLKO U NAS]

17.10.2024 DS, kuni W sprawie składki zdrowotnej rząd nie powiedział jeszcze ostatniego słowa Biznes

W sprawie składki zdrowotnej rząd nie powiedział jeszcze ostatniego słowa

17.10.2024 kuni Nowy członek zarządu Orlenu wcześniej obejmie stanowisko Biznes

Nowy członek zarządu Orlenu wcześniej obejmie stanowisko

16.10.2024 MR Zaostrzenie prawa antyalkoholowego hamuje zapędy polskiego giganta e-commerce Biznes

Zaostrzenie prawa antyalkoholowego hamuje zapędy polskiego giganta e-commerce

16.10.2024 MR Prezes InPostu o szczegółach przejęcia. Mówi o kolejnym kroku Biznes

Prezes InPostu o szczegółach przejęcia. Mówi o kolejnym kroku

15.10.2024 DS Google idzie w atom. Zamawia małe reaktory dla swoich centrów danych Biznes

Google idzie w atom. Zamawia małe reaktory dla swoich centrów danych

15.10.2024 kuni Polska firma rozpycha się w Wielkiej Brytanii. Wykupiła wszystkie udziały Biznes

Polska firma rozpycha się w Wielkiej Brytanii. Wykupiła wszystkie udziały

15.10.2024 REN Grube miliony dla żony Zbigniewa Ziobry. Są wyniki audytu w PZU Biznes

Grube miliony dla żony Zbigniewa Ziobry. Są wyniki audytu w PZU

15.10.2024 KUC Nowa szefowa niemieckiego banku opuszcza polską placówkę Biznes

Nowa szefowa niemieckiego banku opuszcza polską placówkę

14.10.2024 DS Cyfrowy Polsat skomentował kwestię zadłużenia i burzy medialnej Biznes

Cyfrowy Polsat skomentował kwestię zadłużenia i burzy medialnej

14.10.2024 DS Dell ukarany przez UOKiK. Musi zapłacić 6 mln zł Biznes

Dell ukarany przez UOKiK. Musi zapłacić 6 mln zł

14.10.2024 KUC Orlen rezygnuje z zagranicznej inwestycji. To projekt wart miliard dolarów Biznes

Orlen rezygnuje z zagranicznej inwestycji. To projekt wart miliard dolarów

14.10.2024 Bartek Godusławski Polska zawalczy o hiszpańskiego giganta. Rząd wspiera przejęcie Tylko u nas Biznes

Polska zawalczy o hiszpańskiego giganta. Rząd wspiera przejęcie

14.10.2024 Bartek Godusławski PiS ostrzy sobie zęby na TVN. Możliwe zaangażowanie Węgrów Biznes

PiS ostrzy sobie zęby na TVN. Możliwe zaangażowanie Węgrów

13.10.2024 ANA Karmili wyborców, dziś karmią powodzian. Sprawdzamy, co słychać w słynnej pizzerii Tylko u nas Biznes

Karmili wyborców, dziś karmią powodzian. Sprawdzamy, co słychać w słynnej pizzerii

13.10.2024 Anna Anagnostopulu Kobiety, technologia i sukces: przyszłość sprzedaży bezpośredniej Materiał promocyjny

Kobiety, technologia i sukces: przyszłość sprzedaży bezpośredniej

11.10.2024Marka, która zostaje w głowie. Jak wyróżnić się w tłumie? Materiał promocyjny

Marka, która zostaje w głowie. Jak wyróżnić się w tłumie?

11.10.2024Czy miliony są konieczne, by rozpocząć biznes? Porozmawiajmy o kapitale startowym Materiał promocyjny

Czy miliony są konieczne, by rozpocząć biznes? Porozmawiajmy o kapitale startowym

11.10.2024

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *