„Coś w rodzaju perełki”. Znana sieć hoteli skupia się na Polsce

Marka Marriott weszła na polski rynek stosunkowo wcześnie, ale według Pankaja Birli, który nadzoruje działalność firmy w Europie Wschodniej, jest jeszcze wiele miejsca na rozwój. Pytamy o premiery różnych innych marek i czy sieć może się rozszerzyć poza duże miasta, potencjalnie debiutując na przykład w Zakopanem.

Pankaj Birla z sieci Marriott
Pankaj Birla z Marriott | Zdjęcie: Marriott/martinjoppen.de
  • Marka Marriott, która powstała w USA, obecnie prowadzi w Polsce 24 obiekty.
  • Firma weszła na polski rynek pod koniec lat 80., jednak wiele jej marek wciąż jest w tym kraju niedostępnych.
  • Zapytaliśmy naszego rozmówcę, czy ta sytuacja może się zmienić – i czy jest szansa na otwarcie np. hotelu Marriott w Zakopanem.
  • Pankaj Birla podkreśla, że Polska jest niezwykle atrakcyjnym kierunkiem turystycznym i jest stosunkowo odporna na problem nadmiernej turystyki, czyli znacznego napływu turystów w szczycie sezonu.
  • Nasz rozmówca podkreśla również pochodzenie większości gości zatrzymujących się w polskich hotelach.
  • Więcej informacji na ten temat znajdziesz na Businessinsider.com.pl 

Mateusz Madejski, dziennikarz Business Insider Polska: Jakie są plany Marriotta dotyczące rynku polskiego?

Pankaj Birla, wiceprezes regionalny ds. Europy Wschodniej w Marriott International: Po pierwsze, niedawno ogłosiliśmy otwarcie naszej luksusowej marki JW Marriott w Krakowie. To jednak nie wszystko. Podpisaliśmy również umowę na Le Meridien, ponownie w Krakowie. Ponadto Element by Westin zadebiutował we Wrocławiu we wrześniu. Polska to niezwykły cel podróży; najbardziej ekscytuje mnie za każdym razem, gdy tu przyjeżdżam, Wasz duch przedsiębiorczości. Ale z pewnością wyróżnia się również Wasza gościnność. Podczas mojego ostatniego tygodnia w Polsce zatrzymałem się w hotelach w Warszawie i Krakowie. Obecnie prowadzimy 24 hotele w kraju, a w ciągu najbliższych trzech lat planujemy otworzyć dziesięć kolejnych obiektów. W kolejnych latach dołączy do nich kolejnych dziesięć. Europa Wschodnia rozwija się szybko, ale najbardziej zauważalny wzrost w sektorze hotelarskim ma miejsce w Polsce. Muszę przyznać, że jestem podekscytowany potencjałem, jaki ma Polska, a także cały region – w tym Chorwacja i Serbia. Polska pełni funkcję centrum gospodarczego dla całego regionu.

„Ogromny potencjał”

Rzeczywiście — gospodarczo Polska świeci jasno na tle regionu, a nawet całej Europy. Pod względem turystycznym wciąż nie jest to oczywisty wybór.

Uważam, że potencjał tutaj jest ogromny. Ponadto w ramach sieci Marriott aktywnie promujemy Polskę jako miejsce wypoczynku. Na przykład nasz znany program lojalnościowy Marriott Bonvoy zachęca klientów do odkrywania Wisły. Ciągle poszukujemy nowych dróg promocji, w tym partnerstw z organizacjami turystycznymi. Promujemy Polskę w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka), Azji i Ameryce Północnej… Chcemy, aby klienci na całym świecie zdawali sobie sprawę, że Polska jest nieodkrytym klejnotem.

Marriott jest synonimem luksusu w Polsce, a ultraluksusowa marka JW Marriott ma zamiar wystartować. Czy uważasz, że Polska jest przede wszystkim nastawiona na nowe, ekskluzywne obiekty? Czy istnieje potrzeba bardziej przyjaznych dla budżetu hoteli?

Świetne pytanie. Przede wszystkim w Marriott staramy się sprostać potrzebom naszych klientów. W Krakowie mamy – i rozwijamy – wiele obiektów skierowanych do zamożnych klientów, ponieważ ta lokalizacja naturalnie przyciąga takich klientów. Oferujemy jednak również opcje w kategorii premium, takie jak Hotel Garamond, Tribute Portfolio lub AC Hotel Krakow. W Polsce znajdziesz również hotele Sheraton i Westin w Warszawie. We Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Katowicach prowadzimy hotele Moxy, które są bardziej przyjazne dla budżetu. Nowy Moxy – największy w Polsce – ma zostać otwarty wkrótce w Warszawie. Moxy radzi sobie wyjątkowo dobrze w Polsce dzięki swojemu wyjątkowemu projektowi, nowoczesnym układom i udogodnieniom, takim jak Moxy Warsaw Praga. Marka AC Hotels jest obecna we Wrocławiu i Krakowie, a imponujące projekty rewitalizacji zaplanowano w Porcie Praskim w Warszawie i Dworcowej w Katowicach. Four Points by Sheraton to kolejna bardziej przystępna cenowo marka w naszym portfolio i planujemy wkrótce otworzyć trzy z tych hoteli w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. W rzeczywistości dostrzegamy popyt na hotele wszystkich marek w Polsce – od najbardziej luksusowych po te bardziej przyjazne dla budżetu. Dlatego nie możemy twierdzić, że nasza oferta w Polsce ogranicza się wyłącznie do najbardziej ekskluzywnych marek.

„Chcemy być w Zakopanem”

Marriott jest obecny głównie w największych miastach Polski. Czy rozważacie ekspansję na obszary bardziej zorientowane na turystów?

Oczywiście. Mamy już trzy hotele w Trójmieście i pracujemy nad otwarciem hotelu Renaissance na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Oczywiście chcielibyśmy zaistnieć w górach, np. w Zakopanem. Aktywnie eksplorujemy nowe lokalizacje w podobnych obszarach turystycznych. Mogę więc potwierdzić, że jesteśmy obecni w destynacjach turystycznych w Polsce – ale dostrzegamy też potencjał w tych regionach i chcemy zwiększyć tam naszą obecność. Aktywnie dążymy do tego celu. Zdecydowanie chcemy się rozwijać w Polsce. Jednak nie jest tak, że wszystko zostało już osiągnięte w dużych miastach.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *