Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Druga gospodarka świata z problemami. Pekin zapowiada rekordowy deficyt - Gospodarka i Biznes News

Druga gospodarka świata z problemami. Pekin zapowiada rekordowy deficyt

Chińscy przywódcy zgodzili się na zwiększenie deficytu budżetowego do poziomu 4 proc. produktu krajowego brutto (PKB) w 2025 r. To najwyższy poziom w historii Państwa Środka. Jednocześnie Pekin utrzymuje prognozy wzrostu gospodarczego dla przyszłego roku na poziomie około 5 proc.

Chińska gospodarka potrzebuje nowych motorów wzrostu.
Chińska gospodarka potrzebuje nowych motorów wzrostu. | Foto: anek.soowannaphoom / Shutterstock
  • Chińska gospodarka potrzebuje nowych motorów wzrostu. Pomóc ma zwiększenie deficytu
  • Prognozy wzrostu gospodarczego dla przyszłego roku wynoszą około 5 proc.
  • Większy deficyt ma być finansowany poprzez emisję specjalnych obligacji pozabudżetowych
  • Gospodarka Chin zmaga się obecnie z wieloma problemami. Do największych zaliczany jest kryzys na rynku nieruchomości
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na Businessinsider.com.pl

Jak informuje agencja Reutera, nowy plan jest zgodny z zapowiadaną „bardziej proaktywną” polityką fiskalną nakreśloną przez czołowych urzędników po grudniowym posiedzeniu Biura Politycznego i zeszłotygodniowej Centralnej Konferencji Pracy Ekonomicznej (CEWC). To na tych spotkaniach uzgodniono przedstawione cele.

Dodatkowy punkt procentowy PKB w wydatkach to około 1 bln 300 mln juanów (179 mld 400 mln dol.). Większy deficyt, którego celem ma być pobudzenie wzrostu PKB, zostanie sfinansowany poprzez emisję specjalnych obligacji pozabudżetowych — czytamy w publikacji agencji Reutera, która powołuje się na dwa źródła w chińskich władzach, które wolały zachować anonimowość.

Biuro Informacji Rady Państwa, które zajmuje się zapytaniami mediów w imieniu rządu, oraz Ministerstwo Finansów nie odpowiedziały na prośbę o komentarz.

Chiny przygotowują się na zmianę władzy w USA

Analitycy oceniają, że poluzowanie polityki fiskalnej Państwa Środka spowodowane jest w dużej mierze zmianami u szczytu władzy w USA. Chiny po prostu przygotowują się do walki ze skutkami spodziewanego wzrostu amerykańskich taryf na chiński import, co jest jedną z flagowych zapowiedzi prezydenta-elekta Donalda Trumpa.

Odnosząc się do raportu agencji Reutera, analityk Morgan Stanley powiedział, że spodziewa się skromnego wzrostu kwoty obligacji pozabudżetowych. To w połączeniu ze wzrostem oficjalnego deficytu może doprowadzić do około 2 bilionów juanów w zwiększonej ekspansji fiskalnej.

„Cel 5 proc. wzrostu PKB nie oznacza agresywnego i zrównoważonego bodźca. Uważamy, że cel wysokiego wzrostu ma na celu ukierunkowanie oczekiwań i zwiększenie zaufania” – wskazuje.

Chińska gospodarka z problemami

Druga co do wielkości gospodarka świata ma obecnie spore problemy. Największym z nich jest poważny kryzys na rynku nieruchomości, który przez ostatnie lata był jednym z najmocniejszych motorów wzrostu.

Dodatkowo Pekin mierzy się z wyzwaniami takimi jak wysokie zadłużenie samorządów lokalnych oraz słabnący popyt konsumencki.

Eksport, jeden z niewielu jasnych punktów, może wkrótce zostać objęty taryfami USA, które w najczarniejszych scenariuszach mogą przekroczyć nawet 60 proc.

Zapowiedzi prezydenta-elekta Donalda Trumpa kładą się wielkim cieniem na perspektywy chińskiej gospodarki. Wystarczy tylko przypomnieć, że chiński kompleks przemysłowy sprzedaje rocznie do USA towary o wartości ponad 400 mld dol. W odpowiedzi już dzisiaj wielu przedsiębiorców z Państwa Środka zaczyna przenosić część produkcji za granicę. Wszystko po to, by uniknąć zapowiadanych podwyżek taryf celnych.

Eksporterzy twierdzą, że cła jeszcze bardziej zmniejszą zyski, szkodząc w ten sposób miejscom pracy, inwestycjom i wzrostowi gospodarczemu. Analitycy twierdzą, że pogłębią one również nadwyżkę mocy produkcyjnych w przemyśle Chin i presję deflacyjną.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *