Euro w Polsce. Odpowiednik prezydenta Glapińskiego: gdzie jest niepodległość?

„Doceniam moich kolegów z Narodowego Banku Polskiego, ale działają oni jako raczej mały bank centralny” – zauważa szef chorwackiej instytucji równoważnej. Uważa, że pozostawanie poza wspólną strefą walutową nie zapewnia „niezbędnego poziomu niezależności polityki pieniężnej”.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński
Prezes NBP Adam Glapiński | Zdjęcie: NBP / Flickr

74% ankietowanych Polaków sprzeciwia się przyjęciu euro – wynika z badania ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna.

Na seminarium w Warszawie prezes chorwackiego banku centralnego Boris Vujčič stwierdził, że odejście Polski od złotego wiązałoby się z obniżeniem kosztów pożyczek .

Polska uzależniona od decyzji EBC

Boris Vujcic, jak podaje agencja Bloomberg, podkreślił, że Polska jest uzależniona od decyzji Europejskiego Banku Centralnego w sprawie przystąpienia do strefy wspólnej waluty lub pozostania poza nią.

Agencja zauważa, że jego polski odpowiednik, Adam Glapiński, od dawna twierdzi, że posiadanie własnej waluty umożliwia Polsce prowadzenie niezależnej polityki pieniężnej i osiągnięcie szybkiego wzrostu gospodarczego.

Z kolei Boris Vujcic, którego kraj wejdzie do strefy euro w 2023 r., ma inną perspektywę. Twierdzi, że pozostawanie poza obszarem wspólnej waluty nie zapewnia „wymaganego stopnia autonomii polityki pieniężnej, ponieważ sąsiaduje się z drugim co do wielkości bankiem centralnym na świecie, który generuje znacznie więcej płynności, niż polski bank centralny może kiedykolwiek wyprodukować”.

Cenię sobie moich przyjaciół w Narodowym Banku Polskim, ale jest to bardzo mały bank centralny ” – stwierdził Boris Vujcic.

Dodał, że stosunkowo mała i otwarta gospodarka, taka jak polska, nie jest prawdziwie autonomiczna , ponieważ czynniki zewnętrzne wpływają na inflację i dynamikę waluty, co wymaga reakcji politycznej. Na przykład Polska gwałtownie podniosła stopy procentowe po agresji Rosji na Ukrainę, co było poza kontrolą decydentów w Warszawie.

Tylko dwa banki centralne są znaczące

„Podczas kryzysów kraje spoza strefy euro zazwyczaj mierzą się z silną presją na swoją walutę” – zauważył Vujcic. „W takich scenariuszach musisz podnieść stopy procentowe, aby zabezpieczyć swoją walutę. Gdzie więc jest niezależność? Możesz uważać, że posiadasz znaczną niezależność, ale w rzeczywistości musisz dostosować się do presji rynkowej spowodowanej czynnikami zewnętrznymi” – podkreślił.

Przyznał, że ostatecznie to Polska podejmuje decyzję, czy przyjąć wspólną walutę, ale nie powinno być nieporozumień, że w epoce błyskawicznych globalnych ruchów finansowych, znaczenie mają tylko dwa banki centralne — Rezerwa Federalna i EBC .

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *