Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Największe traumy lat 90. przypomniały o sobie. Ekspert uspokaja - Gospodarka i Biznes News

Największe traumy lat 90. przypomniały o sobie. Ekspert uspokaja

Kolejne informacje o planach zwolnień grupowych wzbudziły obawy o wzrost bezrobocia. Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w „Onet Rano. Finansowo” przyznał, że informacje padają na podatny grunt, bo wysokie bezrobocie to jedna z dwóch największych traum, które pozostawiły lata 90. Ekspert wskazuje także, czy to dobry moment, by pójść do szefa i poprosić o podwyżkę.

Bezrobocie jest jedną z największych traum, które pozostawiły lata 90.
Bezrobocie jest jedną z największych traum, które pozostawiły lata 90. | Foto: Piotr Kamionka / REPORTER / East News
  • Informacje o kolejnych planach firm na przeprowadzenie zwolnień grupowych padły na podatny grunt. Widmo bezrobocia jest obok wysokiej inflacji jedną z dwóch traum, które zostawiły po sobie lata 90.
  • Jak wskazuje w „Onet Rano. Finansowo” ekspert, chociaż nie ma scenariusza, w którym bezrobocie trwale wraca do Polski, to w danych GUS widać obawy przed utratą pracy
  • Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora PIE, mówi także, czy w sytuacji braku ryzyka wzrostu bezrobocia, warto pójść porozmawiać z szefem o podwyżce
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

— W Polsce mamy dwa bardzo istotne lęki — przyznaje Andrzej Kubisiak. Jak wyjaśnia, te traumy lat 90., to wysoka inflacja oraz bezrobocie. Ten pierwszy przypomina o sobie, choć w ostatnich miesiącach coraz słabiej, od kilku lat.

— Obawy przed bezrobociem to jest ja ta druga duża trauma, która w Polsce występuje szczególnie wśród pokolenia, które jeszcze pamięta czasy, gdy było ono w Polsce mocno dwucyfrowe i znalezienie pracy było wielkim wydarzeniem — wskazuje ekspert rynku pracy.

— Te lęki są na tyle silne, że pojawiające się w mediach w ostatnich miesiącach informacje dotyczące zwolnień grupowych docierają bardzo szeroko do opinii publicznej, bo pod koniec ubiegłego miesiąca pojawiły się w danych GUS realne obawy o to, że bezrobocie będzie rosnąć — mówi Andrzej Kubisiak.

Zobacz też: Coraz więcej punktów na mapie zwolnień. To już prawdziwa fala

Jak dodaje, dane makroekonomiczne nie uzasadniają tego lęku. — Organizacje takie jak Międzynarodowi Fundusz Walutowy czy Komisja Europejska nie widzą w Polsce scenariusza wzrostu bezrobocia. Pozostaniemy krajem, który bezrobocie będzie miał na jednym z najniższych poziomów w Europie — podkreśla gość „Onet Rano. Finansowo”. Co więcej, w czerwcu 2024 r. poziom bezrobocia będzie najniższym od 1990 r.

Andrzej Kubisiak zastrzega przy tym, że pozostajemy w gronie państw OECD pozostajemy krajem, który jest „w absolutnej czołówce państw, jeśli chodzi o wzrost realnych wynagrodzeń”. A przed zbyt dużym tempem wzrostu płac ostrzegają przedsiębiorcy, którzy regularnie wskazują, że po przekroczeniu pewnego poziomu nie będą w stanie utrzymać obecnego poziomu zatrudnienia.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Największe traumy lat 90. przypomniały o sobie. Ekspert uspokaja

Czy warto pójść po podwyżkę?

Czu w sytuacji, w której scenariusze makroekonomiczne nie wskazują na ryzyko wzrostu bezrobocia, a płace w całej gospodarce rosną szybko, warto pójść do swojego szefa po podwyżkę? Ekspert wskazuje, że najlepszy moment na taką rozmowę jest już za nami.

— Dziś karty negocjacyjne pracowników są na pewno słabsze niż były jeszcze chociażby w 2021 r. czy 2022 r. Oczywiście możemy pójść do pracodawcy i znaleźć odpowiednie argumenty związane z naszą wydajnością pracy, realizacją projektów czy zadań, ale firmy są dziś mniej skłonne do podnoszenia wynagrodzeń niż jeszcze rok czy dwa lata temu, bo konkurencja na rynku pracy jest mniejsza — wyjaśnia Andrzej Kubisiak, zauważając, że na rynku jest mniej ofert i argument, że w razie braku podwyżki, pracownik odejdzie do innej firmy, jest po prostu słabszy.

Onet Rano. Finansowo

Onet Rano. Finansowo to cotygodniowy program, w którym dziennikarze Business Insidera rozmawiają z zaproszonymi ekspertami świata biznesu i polityki o aktualnych wydarzeniach i zagadnieniach związanych z polską gospodarką, finansami publicznymi oraz wpływem polityki na portfele każdego Polaka.

Program oglądać można w każdą środę o godz. 10 na stronie głównej portalu Onet, a od godz. 11 jako podcast w Onet Audio.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *