Nareszcie jest. Przełomowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Pożyczkobiorcy mogą teraz odetchnąć z ulgą. W środę Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych. Od jutra koszt pożyczania w Polsce spadnie o 0,50 punktu procentowego, co obniży stopę referencyjną do 5,25%.

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej, ogłosił na konferencji po kwietniowym posiedzeniu, że stopy procentowe mogą zostać obniżone w maju. W środę Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 0,50 punktu procentowego.
Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej, ogłosił na konferencji po kwietniowym posiedzeniu, że stopy procentowe mogą zostać obniżone w maju. W środę Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 0,50 punktu procentowego. | Zdjęcie: Piotr Malecki/Bloomberg via Getty Images / Getty Images
  • Od czwartku po 19 miesiącach stopa referencyjna NBP wyniesie 5,25%.
  • Obniżenie kosztu pieniądza o 0,50 punktu procentowego jest zgodne z przewidywaniami ekonomistów.
  • Prognozowany spadek inflacji w ciągu najbliższych kilku miesięcy może utorować drogę do dalszych cięć.
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na Businessinsider.com.pl.

W środę, po dwudniowym posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych w Polsce (pierwsza obniżka od października 2023 r.). Rada obniżyła koszt kredytu o 0,50 pkt proc., co odpowiada prognozom większości ekonomistów (niektórzy sugerowali potencjalną obniżkę o 0,25 pkt proc.). Stopa referencyjna NBP będzie wynosić 5,25% od czwartku.

Po decyzji Rada Polityki Pieniężnej opublikowała oświadczenie wyjaśniające powody obniżenia stóp. „Biorąc pod uwagę napływające dane, w tym niższą bieżącą i prognozowaną inflację, stłumiony wzrost płac i mniej korzystne wskaźniki ekonomiczne, Rada uznała, że zasadne jest dostosowanie stóp procentowych NBP ” – czytamy w oświadczeniu. Zauważono, że presja popytowa, warunki na rynku pracy, ceny energii i polityka fiskalna stwarzają różne niepewności.

Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt proc. do następującego poziomu:

• stopa referencyjna 5,25 proc. w skali roku;

• Oprocentowanie kredytu lombardowego w wysokości 5,75 procent w skali roku;

• stopa depozytowa 4,75 proc. w skali roku;

• stopa redyskonta weksli 5,30 proc. w skali roku;

• stopa dyskontowa weksli w wysokości 5,35 procent w skali roku.

Wpływ spadających cen ropy naftowej i obniżek stóp procentowych. Ekspert: Polacy odczują to w swoich finansach.

Jutro o 15:00 odbędzie się konferencja z udziałem prof. Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, który może dostarczyć dalszych spostrzeżeń na temat perspektyw członków Rady. Ekonomiści są ciekawi, czy nastąpi seria cięć (czyli regularne redukcje na każdym posiedzeniu), czy też korekty będą rzadsze, ale bardziej znaczące.

Przez 19 miesięcy Rada Polityki Pieniężnej utrzymywała główną stopę procentową na poziomie 5,75% – był to koszt zaciągania pożyczek od października 2023 r., po obniżce o 0,25 pkt proc. po wrześniowej obniżce o 0,75 pkt proc.

x.com

Ekonomiści uważają, że decyzja o obniżeniu stóp w maju została wzmocniona przez wstępne dane dotyczące inflacji za kwiecień (spadek do 4,2%), które ponownie zaskoczyły odczytem poniżej oczekiwań, a inflacja była znacznie niższa niż prognoza NBP na cały pierwszy kwartał. Obniżka została również wsparta przez zmniejszające się obawy dotyczące rosnących cen energii dla gospodarstw domowych, wraz ze słabszymi wcześniej danymi makroekonomicznymi, takimi jak produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna i spowolnienie wzrostu płac w sektorze korporacyjnym.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *