Premier chce repolonizować gospodarkę – sektor wiatrowy odpowiada gotową strategią rozwoju polskiego przemysłu

Donald Tusk ogłasza zakończenie „naiwnej globalizacji” i wywiesza biało-czerwoną flagę nad naszą gospodarką.

PWEA
PWEA

Czas ożywić gospodarkę narodową, repolonizować polski rynek i kapitał – stwierdził szef rządu podczas EFNI, podkreślając, że polskie przedsiębiorstwa muszą angażować się w projekty kluczowe dla gospodarki narodowej. Obecnie rozwój energetyki wiatrowej na morzu jest istotnym katalizatorem dla polskiej gospodarki.

Sektor wiatrowy jest przygotowany do dostosowania się do polityki rządu, stawiając na pierwszym miejscu dobro krajowego przemysłu. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) i Fundacja Wind Industry Hub (WIH) niedawno przedstawiły „Strategię rozwoju polskiego przemysłu morskich farm wiatrowych”. Jest to pierwsza i jedyna kompleksowa mapa drogowa w Polsce dla krajowej polityki przemysłowej dotyczącej sektora morskich farm wiatrowych.

W obliczu niepewności geopolitycznej, niedoboru surowców i rosnącej konkurencji globalnej, Polska musi przyjąć nową politykę gospodarczą, która odpowie na te współczesne wyzwania.

„Dostęp do niedrogiej, zielonej energii będzie czynnikiem decydującym o przyszłej konkurencyjności rynku światowego. Dlatego strategia tworzenia morskich farm wiatrowych jest tak ważna. Cały proces jest złożony i wymaga rozwoju kompetencji, aby zapewnić, że wszystkie aspekty produkcji i późniejszej eksploatacji farm wiatrowych będą polskie” – podkreślił Michał Jaros, wiceminister rozwoju i technologii podczas konferencji, która przedstawiła „polską strategię rozwoju branży morskich farm wiatrowych”.

Energia wiatrowa jest kluczowa w wysiłkach na rzecz dekarbonizacji polskiej gospodarki. Jest jednym z podstawowych elementów transformacji energetycznej, której celem jest zapewnienie niedrogiej energii i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju w perspektywie długoterminowej.

PWEA
PWEA

„Inicjatywa inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe nie ma sobie równych w porównaniu z jakimkolwiek innym projektem rozwojowym w nowoczesnej Polsce. Rozmawiamy o skali inwestycji wynoszącej 300 mld zł do 2040 r. Ten program jest przykładem polskiej ambicji i odwagi w dążeniu do nowoczesności. Wymaga śmiałości, wizji i długoterminowego zaangażowania” — stwierdza Janusz Gajowiecki, prezes WIH. „Jeśli doliczymy dodatkowe miliardy na inwestycje w lądową energetykę wiatrową, przewidujemy największy projekt transformacji energetycznej w historii kraju — impuls rozwojowy zdolny do modernizacji polskiej gospodarki, zapewnienia jej konkurencyjności na dziesięciolecia i wygenerowania tysięcy przyszłych miejsc pracy w przemyśle” — dodaje.

Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, Polska potrzebuje spójnej, krajowej strategii rozwoju przemysłu skoncentrowanej na czystych technologiach. Taka strategia nie tylko zwiększy zaangażowanie polskich firm w inwestycje krajowe i regionalne, ale także przekształci strategiczne technologie w Europie w siłę napędową polskiej gospodarki i eksportu. Energetyka wiatrowa powinna być priorytetem w tych działaniach jako kluczowy obszar rozwoju.

W odpowiedzi na te wyzwania Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Fundacja Wind Industry Hub we współpracy z CEE Energy Group opracowały kompleksowy dokument zatytułowany „Strategia rozwoju polskiego przemysłu morskich farm wiatrowych”, w którym przedstawiono niezbędne rozwiązania, dzięki którym morskie farmy wiatrowe będą mogły pełnić rolę katalizatora polskiego wzrostu gospodarczego.

PWEA
PWEA

„Pełen potencjał krajowego łańcucha dostaw nie może zostać wykorzystany bez solidnej, strategicznej polityki przemysłowej ze strony rządu. Brak dokumentu politycznego określającego kluczowe technologie i obszary inwestycji dla polskiej gospodarki jest już postrzegany jako jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla rozwoju krajowego łańcucha dostaw. Brak jasnego, długoterminowego harmonogramu projektów strategicznych w Polsce i odpowiadającego mu planu wdrażania utrudnia właściwą koordynację, rozwój narzędzi przez agencje i instytucje rządowe oraz systematyczne tworzenie miejsc pracy w sektorze. Może to również niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne kraju, dlatego opracowaliśmy dokument, który wyjaśnia wkład branży wiatrowej w polską politykę przemysłową” – wyjaśnia Dominika Taranko, wiceprezes Wind Industry Hub.

Autorzy Strategii zidentyfikowali dziesięć początkowych pakietów wdrożeniowych, które powinny zostać uruchomione do końca 2026 r. Punktem centralnym dokumentu są Priorytetowe Programy Wdrożeniowe — zbiór niezbędnych segmentów rynku, które w oparciu o szczegółowe analizy rynkowe i ekonomiczne, doświadczenia, synergie i kwestie bezpieczeństwa powinny zostać opracowane w Polsce. Proponowane rozwiązania obejmują konkretne działania krótkoterminowe wraz z kierunkowymi zaleceniami dotyczącymi średnio- i długoterminowej implementacji.

„Strategia ta wyznacza bardzo ambitne ścieżki rozwoju energetyki wiatrowej na morzu

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *