Rewolucja w segregacji śmieci. Warto pomyśleć nad nowym koszem

Polki i Polacy muszą być gotowi na nadchodzące zmiany w segregacji śmieci. Unia Europejska wprowadziła nowy przepis dotyczący zarządzania zużytymi tekstyliami. Oznacza to, że w domach warto przygotować dodatkowy pojemnik na tego rodzaju odpady.

Czeka nas rewolucja w segregacji. Warto pomyśleć nad nowym koszem
Czeka nas rewolucja w segregacji. Warto pomyśleć nad nowym koszem | Foto: Aleksandra Suzi / Shutterstock
  • Od stycznia 2025 r. obowiązywać będzie nowy przepis dotyczący gospodarowania odpadami tekstylnymi
  • W ten sposób UE chce ograniczyć ogromny problem odpadów tekstylnych, ale także promować ekoprojektowanie, które ograniczy produkcję odpadów
  • Zmiany dotyczące selektywnej zbiórki i recyklingu poszczególnych grup odpadów, które pojawią się w 2025 roku, będą oznaczać duże zmiany dla klientów końcowych
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

Wprowadzenie systemu segregacji odpadów wywołało w Polsce duże zamieszanie. I choć zdaje się, że większość Polek i Polaków już zaznajomiła się z zasadami, to od 2025 r. wejdzie w życie duża zmiana. I nie chodzi o nowy system kaucyjny, a o unijny przepis dotyczący gospodarowania zużytymi tekstyliami.

Jak przypomina „Portal Samorządowy”, pozostało kilka miesięcy do tego, aby mieszkańcy i samorządy przygotowały się na nowej wdrożenie unijnej dyrektywy. Wymaga ona od państw UE wdrożenia takich rozwiązań, by odpady z tej grupy, w tym m.in. ubrania, trafiły do systemu segregacji i recyklingu śmieci. Dane UE pokazują, że obecnie ten typ produktów podlega ponownemu przetworzeniu w zaledwie 22 proc. przypadków.

Segregacja śmieci

Rynek odzieżowy wytwarza ogromną ilość odpadów — to aż 12 mln 600 tys. ton rocznie. Jak wyjaśnia „Portal Samorządowy”, Komisja Europejska oceniła, że przeciętnie każdy obywatel krajów UE w ciągu roku kupuje aż 26 kg nowej odzieży, a równocześnie wyrzuca nawet 12 kg starych ubrań i butów. Chcąc ograniczyć skalę wyrzucania tekstyliów, UE będzie nie tylko wymagała nowych sposobów na ich segregację oraz przetwarzania, ale również promowała ekoprojektowanie. W ten sposób uda się wydłużyć cykl wyrobów odzieżowych oraz tym samym zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.

Czeka nas rewolucja w segregacji

Zgodnie z założeniami unijnego rozporządzenia, o których informuje „Portal Samorządowy”, gminy będą zobowiązane do przyjmowania odpadów tekstylnych w punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Każda będzie mogła również zorganizować zbieranie tekstyliów np. metodą „od drzwi do drzwi”, ale również poprzez wystawienie pojemników na odzież.

Obecnie używane tekstylia Polki i Polacy mogą oddać osobom potrzebującym, organizacjom pozarządowym oraz umieścić w punktach PCK. To jednak musi się zmienić, jako że wiele z tekstyliów – jak wyjaśnia „Portal Samorządowy” – zostało potraktowanych silnymi chemikaliami. Resort klimatu i środowiska chciałby, aby takie odpady trafiały do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli tzw. PSZOK-ów.

Co prawda w obecnie istniejących 2 tys. PSZOK-ach już teraz można utylizować odpady tekstylne, to problemem będzie ich późniejsze zagospodarowanie. Eksperci, których cytuje „Portal Samorządowy”, stwierdzają, że Polska nie jest na to przygotowana.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *