Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Odbicie stopy zwrotu z najmu, ale wciąż szoruje o dno - Gospodarka i Biznes News

Odbicie stopy zwrotu z najmu, ale wciąż szoruje o dno

Stopa zwrotu w przypadku mieszkań kupowanych na wynajem w największych polskich miastach po roku spadków zaczęła rosnąć – wynika z danych Otodom Analytics. Jest to jednak odbicie z głębokiego dołka związanego z szybującymi cenami mieszkań i spadającymi pod koniec 2023 r. i w pierwszej połowie 2024 r. stawkami na rynku najmu.

Stopa zwrotu z najmu z odbiciem, ale wciąż szoruje o dno
fot. Jose Alberto Tejo / / Shutterstock

Tym razem, w przededniu roku akademickiego 2023/2024, skupiliśmy się na najczęściej poszukiwanych mieszkaniach, także przez studentów, czyli lokalach o powierzchni od 40 do 59 mkw.

W sierpniu 2024 r., zgodnie z danymi Otodom Analytics, które nie uwzględniają jednak kosztów remontu, utrzymania mieszkania oraz podatków, najwyższą roczną stopę zwrotu zanotowano w Łodzi. Wyniosła ona 5,73 proc. w skali roku. Była ona, co prawda, o 0,15 pp. wyższa od zanotowanego w kwietniu dołka, jednak w ujęciu rocznym zanotowano spadek o 0,69 pp.

W porównaniu ze szczytem zanotowanym na przełomie 2022 i 2023 r. (7,11 proc.) roczna stopa zwrotu w Łodzi spadła o 1,53 pp. Ma to związek z (choć wciąż najniższymi), to wyraźnie goniącymi pozostałe największe miasta, kwotami oczekiwanymi i płaconymi za mieszkania. Z drugiej strony Łódź jest jednym z bardzo wąskiego grona miast, w których ostatnio notowano spadki średnich cen ofertowych najmu.

Odbicie stopy zwrotu z najmu, ale wciąż szoruje o dno - INFBusiness
Bankier.pl na podstawie danych Otodom Analytics

Choć rynek w ostatnich czterech miesiącach zaczął ponownie zwracać się w kierunku wzrostów, to średnia kwota oczekiwana za wynajęcie mieszkania o powierzchni od 40 do 59 mkw. w Łodzi w sierpniu 2024 r. była niemal identyczna jak w analogicznym miesiącu 2023 r.

Na drugim biegunie znajduje się roczna stopa zwrotu zanotowana w Krakowie. W sierpniu wyniosła ona 4,66 proc. w ujęciu rocznym – o 0,74 pp. mniej niż rok wcześniej, jednak o 0,18 pp. więcej niż w najgorszym pod tym względem od trzech lat miesiącu, czyli maju 2024 r.

Stolica woj. małopolskiego jest też miastem z największymi wahaniami rocznej stopy zwrotu. Od grudnia 2022 r., gdy zanotowano najwyższy w ciągu ostatnich pięciu lat odczyt tego współczynnika, spadek wyniósł blisko 2 pp.

Szybujące stawki najmu nie wystarczyły

Stało się tak za sprawą wyraźnie rosnących cen mieszkań, które przewyższyły wyjątkowo okazały w skali kraju wzrost stawek czynszów. Te w ciągu ostatnich trzech lat, a więc w porównaniu z czasem sprzed inwazji Rosji na Ukrainę i napływu do Polski ukraińskich uchodźców, wzrosły od 62 proc. w przypadku mieszkań o powierzchni od 60 do 80 mkw. po 67 proc. w przypadku analizowanych lokali o powierzchni od 40 do 59 mkw.

Średnie ceny ofertowe najmu mieszkań (40-59 mkw.)
Infogram

W pozostałych spośród sześciu największych polskich miast – Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu – średnia roczna stopa zwrotu w sierpniu 2024 r. znalazła się na zbliżonym poziomie – od 5,33 proc. (Poznań) do 5,53 proc. (Gdańsk). W każdym z nich była także wyższa od majowo – czerwcowego dołka – od 0,27 pp. w Warszawie i Wrocławiu do 0,37 pp. w Gdańsku.

Jak pokazują dane historyczne, w Gdańsku kolejne miesiące mogą jednak przynieść mniejszą dynamikę wzrostu. To właśnie w letnich, wakacyjnych miesiącach notowano tam najszybciej rosnącą stopę zwrotu z najmu. Przeciwieństwem Gdańska jest z kolei Poznań, gdzie w ciągu ostatnich lat stopa zwrotu zachowywała się najstabilniej spośród sześciu największych polskich rynków nieruchomości. Pomiędzy najwyższym jej poziomem w styczniu 2023 r. a majowym dołkiem, różnica wynosi jedynie ok. 1 pp.

Rośnie próg wejścia

Choć ostatnie miesiące przyniosły odbicie stopy zwrotu, to z każdym kolejnym miesiącem, z uwagi na rosnące ceny mieszkań, wzrasta także próg wejścia dla osób chcących kupić mieszkanie z myślą o jego wynajmie.

Średnie ceny transakcyjne mieszkań w wybranych miastach (35-60 mkw.)
Infogram

Biorąc pod uwagę średnie ceny transakcyjne zanotowane w II kw. 2024 r., kupno 50-metrowego mieszkania w największych polskich miastach wiązało się z wydaniem przeciętnie od 441 tys. zł w Łodzi do już blisko 700 tys. zł w Warszawie.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *