Posłowie jak rentierzy. Mają po kilka mieszkań i wyceniają je na mniej niż rynek

Choć, przynajmniej w miastach wojewódzkich, średnie kwoty płacone za mieszkania z drugiej ręki wahają się od 7 do ponad 14 tys. zł/mkw., to w oświadczeniach majątkowych polskich posłów można znaleźć i takie, które wyceniono na 5, a nawet 3 tys. zł/mkw. – zwraca uwagę "Business Insider".

Posłowie jak rentierzy. Mają po kilka mieszkań i wyceniają je na mniej niż rynek
fot. Verconer / / Shutterstock

Parlamentarzyści, którzy zostali posłami jesienią ubiegłego roku, w oświadczeniach majątkowych zadeklarowali posiadanie 764 mieszkań – wynika z danych serwisu OKO.press. To średnio 1,7 mieszkania na posła.

Statystykę zaburzają jednak parlamentarzyści, którzy w oświadczeniach majątkowych nie wpisali żadnego lokalu, którego byliby właścicielami. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku 59 posłów, w tym tych ze świecznika, jak premier Donald Tusk czy wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

Choć posłowie są najczęściej właścicielami pojedynczych mieszkań (193 spośród 460), to nie brakuje wśród nich prawdziwych rentierów, którym przewodzi Robert Kropiwnicki (11 mieszkań) oraz Małgorzata Niemczyk (10 mieszkań) z Koalicji Obywatelskiej.

Przeczytaj także

Najbogatszy poseł ma się czym pochwalić. Nieruchomości warte miliony i luksusowe auta to nie wszystko

Znaczne liczby mieszkań posiadają także posłowie innych ugrupowań: Agnieszka Soin z Prawa i Sprawiedliwości (8), Krzysztof Śmiszek i Dariusz Wieczorek z Lewicy (odpowiednio 7 i 6) czy Marcin Skonieczka, Ewa Schadler i Norbert Pietrykowski (Polska 2050 – Trzecia Droga).

Wśród posłów wchodzącego w skład Trzeciej Drogi Polskiego Stronnictwa Ludowego właścicielem największej liczby mieszkań – pięciu – pozostaje Czesław Siekierski.

Taniej niż w rzeczywistości

Nie tyle ich liczba, co wycena zwraca jednak szczególną uwagę. W oświadczeniach majątkowych posłów nie trudno znaleźć i takie, których właściciele uznali, że są warte znacznie mniej, niż wynoszą średnie ceny transakcyjne. Stawki notowane na rynku wtórnym, w przypadku miast wojewódzkich, wahały się od 7104 zł/mkw. w Zielonej Górze i 7249 zł/mkw. w Bydgoszczy przez niespełna 10 tys. zł/mkw. w Poznaniu po ponad 14 tys. zł/mkw. w Warszawie.

Jak zwraca uwagę "Business Insider", wspomniany już właściciel 11 mieszkań – Robert Kropiwnicki, trzy z nich wycenił na 4500 – 5500 zł/mkw. Z kolei jedno z mieszkań drugiej w zestawieniu Małgorzaty Niemczyk zostało przez nią wycenione w oświadczeniu majątkowym na 5900 zł/mkw. Mowa o niespełna 50-metrowym lokalu, a ceny mieszkań o tym metrażu należą do jednych z najwyższych w przeliczeniu na metr kwadratowy.

Dwa lata bez wzrostu cen

Ciekawie wygląda także wycena domu Jarosława Kaczyńskiego położonego na warszawskim Żoliborzu. Prezes Prawa i Sprawiedliwości swój 150-metrowy dom wycenił na 1,8 mln zł, czyli 12 tys. zł/mkw. Dla porównania, w oparciu o dane SonarHome, średnia cena ofertowa zanotowana na początku 2024 r. na Żoliborzu wynosiła ponad 17,8 tys. zł/mkw.

Co istotne, w opinii Jarosława Kaczyńskiego, którą zawarł w oświadczeniu majątkowym, pomimo galopujących cen nieruchomości w ostatnim roku, wycena domu, którego jest właścicielem, była identyczna jak dwa lata wcześniej, gdy składał oświadczenie majątkowe za 2021 r.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *