Nowe regulacje taryf wodno-kanalizacyjnych budzą sprzeciw branży

Branża wodno-kanalizacyjna negatywnie ocenia propozycje resortu infrastruktury zmieniające konstrukcje taryf za wodę i ścieki, obawia się o wyniki finansowe – poinformowała Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.

Nowe regulacje taryf wodno-kanalizacyjnych budzą sprzeciw branży
fot. Daniel Jedzura / / shutterstock

Ministerstwo Infrastruktury skierowało w tym tygodniu do konsultacji projekt ustawy zakładający, że gminy będą zatwierdzać taryfy za wodę i ścieki, a przy 15 proc. zmianie – Wody Polskie będą ingerować.

Krytyka propozycji resortu infrastruktury przez Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie

„W nawiązaniu do projektu ustawy, Izba Gospodarcza »Wodociągi Polskie« wskazuje, że zaproponowane rozwiązania prawne w sposób istotny zmieniają porządek prawny w zakresie ustalania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę, nie odzwierciedlając postulatów Izby zgłaszanych na przestrzeni ostatnich lat. Izba w sposób negatywny ocenia zaproponowaną treść przepisów w powyższym zakresie. W opinii Izby proponowane rozwiązania pogłębią katastrofalną sytuację przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych; z jednej strony powstają regulacje zabezpieczające infrastrukturę krytyczną, z drugiej zaś zagrażają ich prawidłowemu funkcjonowaniu” – napisano w opinii.

ReklamaZobacz takżeProwadzisz firmę? Możesz odebrać nawet 3000 zł w bonusach za Konto Firmowe Online w Santander Banku Polska. Bezwarunkowe 0 zł za otwarcie i prowadzenie

„Wprowadzenie taryfy progresywnej wpłynie negatywnie na sytuację finansową przedsiębiorstw, a także znacząco podniesie ceny w niektórych progach zużycia wody, co pogorszy sytuację części odbiorców” – dodano.

Komplikacje proceduralne i obawy o finanse przedsiębiorstw

Według Izby Gospodarczej określona w projekcie ustawy procedura konstruowania taryf i przedkładania wniosku taryfowego wydaje się nadmiernie i niepotrzebnie skomplikowana.

„W ocenie Izby projektowane przepisy nie przewidują interakcji pomiędzy organem regulacyjnym a przedsiębiorstwem w procesie uzgadniania – stroną postępowania o uzgodnienie jest wyłącznie gmina i organ. Powyższe wyklucza poprawki i uzupełnienia wniosku na etapie uzgadniania, co uniemożliwia szybkie procedowanie wniosku taryfowego” – napisano. (PAP Biznes)

map/ osz/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *