Rząd jest w stanie od 1 stycznia 2025 r. zrezygnować z pobierania składki zdrowotnej od sprzedaży aktywów trwałych – powiedział w niedzielę minister finansów Andrzej Domański. Przypomniał, że w budżecie zabezpieczono środki, by dokonać korekty w kwestii składki.
"Polski Ład zabił wiele polskich biznesów składką zdrowotną i jest to wyzwanie dla dziesiątek tysięcy polskich firm. W marcu przedstawiliśmy jako Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Zdrowia projekt zmian w składce zdrowotnej. Na tym projekcie skorzystałoby 93 proc. polskich przedsiębiorców. Każdy kto rozlicza się na skali, każdy, kto rozlicza się podatkiem liniowej i większość tych, co rozliczają się ryczałtem" – powiedział Domański podczas Campus Polska Przyszłości.
Jak przypomniał, projekt nie uzyskał szerokiego poparcia w koalicji, dlatego prace nadal trwają. Podkreślił, że w tej kwestii rozmowy są prowadzone z przedstawicielami Lewicy i Polski 2050.
ReklamaZobacz takżeWarte uwagi: Konto Firmowe Online w Santander Banku Polska: bezwarunkowe 0 zł za otwarcie i prowadzenie, z bonusami nawet do 2700 zł
"Bo chcemy ten projekt dowieźć z posłem Petru i dyskutowaliśmy na temat propozycji Polski 2050" – dodał minister.
"Zapowiedziałem w Sejmie, że w budżecie zabezpieczyliśmy na to środki, by dokonać pewnej korekty – obniżenia składki zdrowotnej. Jesteśmy w stanie od 1 stycznia zrezygnować z pobierania składki zdrowotnej od sprzedaży aktywów trwałych" – zadeklarował szef MF.
Jak wskazał, trzeba jednak pamiętać, że "wydatki na ochronę zdrowia rosną i będą rosły z roku na rok, bo wynika to wprost z ustawy i wynika to również z priorytetów naszego rządu".
"My te wydatki musimy finansować, więc szukamy optymalnego rozwiązania, które z jednej strony da oddech polskim przedsiębiorcom, z drugiej strony będzie również akceptowany z punktu widzenia budżetu oraz finansowania ochrony zdrowia" – podkreślił minister Domański.
Zapytany o możliwość ograniczenia wydatków związanych z polityką socjalną państwa, powiedział: "Nie zgadzam się z opinią, że mamy w Polsce dużo socjalu".
"Są pewnie obszary, gdzie tych programów powinno być odrobinę więcej, ale tu kluczowy jest wzrost gospodarczy" – dodał szef resortu finansów.
Domański podtrzymał jednocześnie przedwyborcze zapowiedzi premiera Donalda Tuska, o tym, że żadne z świadczeń socjalnych, które zostały wprowadzony w trakcie rządów Prawa i Sprawiedliwości nie zostaną zlikwidowane.(PAP)
ali/ par/ mcb/ pr/