Staż pracy. Kodeks pracy. Rewolucja dla „milionów Polek i Polaków”. Projekt trafił do konsultacji

Emerytura bez podatku? Okła-Drewnowicz: minister finansów powiedział, że będzie dowiezione

Emerytura bez podatku? Okła-Drewnowicz: minister finansów powiedział, że będzie dowiezioneTVN24

Projekt, który zakłada wliczenie do stażu pracy samozatrudnienia i umowy zlecenia, trafił właśnie do konsultacji społecznych. To "ważne zmiany dla milionów Polek i Polaków" – przekonuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przepisy mają wejść w życie w 2026 roku.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce umożliwić wliczanie do stażu pracy okresów prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia. 9 lipca projekt nowelizacji Kodeksu pracy uwzględniających te zmiany trafił do konsultacji społecznych – przekazał resort rodziny.

„Dzisiaj dostęp do niektórych uprawnień pracowniczych i stanowisk, na które wymagane jest posiadanie określonego stażu pracy, mają jedynie osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy i stosunków służbowych. Nie ma znaczenia, że przez te lata uczciwie pracowali, płacili podatki, nabyli doświadczenie i wykonywali często takie same czynności, jak osoby z umowami o pracę” – argumentuje MRPiPS.

Projekt zakłada, że nowe przepisy będą obowiązywały od dnia 1 stycznia 2026 r.

Samozatrudnienie i zlecenie wliczą się do stażu pracy

Zgodnie z projektowanymi regulacjami do czasu zatrudnienia wliczane będą okresy: prowadzenia pozarolniczej działalności, wykonywania umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług lub umowy agencyjnej, a także okresy działalności zawodowej, która stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych, w których dana osoba nie podlegała jednak ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Będą one potwierdzane zaświadczeniem wydawanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W przypadku nałożenia się poszczególnych form współpracy do stażu zostanie zaliczony tylko jeden z nich.

Samozatrudnienie i zlecenie wliczą się do stażu pracyRozwiń

Resort podaje przykłady

Z dodatkowych wyjaśnień zamieszczonych na stronie rządowej wynika, że w stażu pracy uwzględnione będą także te umowy zlecenia czy okresy samozatrudnienia, które zostały zawarte przed wejściem w życie noweli Kodeksu pracy.

„Po 1 stycznia 2026 r. pracownik posiadający 7 lat stażu pracy, po zaliczeniu do stażu pracy dodatkowych 4 lat pracy na podstawie umowy zlecenia, uzyska urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni (zamiast 20 dni przysługujących pracownikom zatrudnionym krócej niż 10 lat)” – wyjaśnia resort rodziny.

Inny przykład dotyczy uwzględnienia umowy zlecenia przy obliczaniu długości okresu wypowiedzenia. „Pracownik jest od dwóch lat zatrudniony u pracodawcy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, w związku z czym obowiązuje go 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Przed rozpoczęciem pracy na podstawie umowy o pracę pracownik ten jednak pracował na rzecz tego samego pracodawcy przez półtora roku na podstawie umowy zlecenia. Z chwilą zaliczenia okresu umowy zlecenia do stażu pracy, pracownika będzie obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia” – napisano.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *