26 stycznia w całej Polsce odbywają się wydarzenia zorganizowane w ramach 33. finału akcji organizowanej przez Jerzego Owsiaka – Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Fundacja tym razem zbiera środki na onkologię i hematologię dziecięcą.
Pieniądze zebrane podczas tegorocznego finału Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) zasilą odziały onkologii i hematologii dziecięcej, ośrodki chirurgii i neurochirurgii onkologicznej, zakłady patomorfologii i hospicja.
adm
26 stycznia 2025 roku już po raz 33. gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku motywem przewodnim akcji jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci.
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
26 stycznia 2025 roku około 120 tysięcy wolontariuszy w prawie 1700 Sztabach zbiera pieniądze do tradycyjnych tekturowych puszek, a w Internecie odbywają się setki internetowych zbiórek i aukcji na rzecz WOŚP. W ramach wydarzenia wystawiono ponad 98 tysięcy aukcji internetowych.
W całej Polsce – ale także w rozmaitych zakątkach świata – odbędą się koncerty, wydarzenia sportowe, pikniki, rajdy i inne atrakcje, które wesprzeć mają fundację. Tegoroczny finał akcji oficjalnie ruszył o godzinie 8.30.
Motywem przewodnim 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, a towarzyszy mu hasło: „Gramy na zdrowie!”. Zebrane środki przeznaczone zostaną na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.
Kogo w tym roku chce wesprzeć WOŚP?
Już po raz piąty fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera pieniądze na zakup sprzętu dla klinik onkologicznych. Dotąd temu celowi poświęcone były zbiórki w latach: 1995, 2009, 2010 i 2015. W ręce lekarzy trafiło już ponad tysiąc urządzeń, między innymi 93 ultrasonografy, trzy rezonanse magnetyczne i sześć tomografów komputerowych. Była to pomoc o wartości 107,8 mln zł.
Jak podkreśla WOŚP, leczenie nowotworów dziecięcych wymaga olbrzymich nakładów sprzętowych i diagnostycznych. Dzięki pieniądzom zebranym podczas 33. finału WOŚP możliwe będzie doposażenie placówek medycznych – umożliwi ono skuteczniejsze i szybsze leczenie dzieci walczących z chorobami nowotworowymi. „Choroby nowotworowe to druga, zaraz po wypadkach, najczęstsza przyczyna zgonów dzieci w Polsce” – zauważa fundacja. Rocznie na raka zapada ok. 1,2 tys. dzieci, a trzy tys. pozostaje w trakcie intensywnego leczenia.
Motywem przewodnim 33. Finału WOŚP jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci.
Fundacja WOŚP zebrać miała informacje o potrzebach dziecięcej onkologii od lekarzy i dyrekcji szpitali. Dzięki temu już teraz wie, że za pieniądze z tegorocznego finału akcji będzie chciała kupić sprzęt dla 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, pięciu ośrodków neurochirurgii onkologicznej, sześciu ośrodków chirurgii onkologicznej oraz czterech zakładów patomorfologii. Będą to m.in.: zestawy laparoskopowe, roboty do chirurgii onkologicznej, urządzenia do mapowania magnetycznego mózgu, rezonanse magnetyczne MRI, aparaty USG, skanery do preparatów histopatologicznych. Dla hospicjów zamierza nabyć zaś m.in. koncentratory tlenu i materace przeciwodleżynowe.
W ramach tegorocznej akcji WOŚP zamierza wesprzeć również leczenie nieonkologicznych schorzeń hematologicznych – to jedne z najczęstszych chorób przewlekłych wśród dzieci.
WOŚP 2025: „Światełko do nieba”. Wielki finał akcji Jerzego Owsiaka
O godzinie 20:00 26 stycznia fundacja WOŚP zaprasza wszystkich do udziału w happeningu pt. „Światełko do Nieba”. „W tej jednej chwili prosimy wszystkich, którym bliskie są idee WOŚP, o wysłanie w stronę nieba, czyli w kierunku Dobrych Aniołów, światełka w postaci np. zapalonej zapałki, świeczki, zapalenia latarki w telefonie czy pokazu laserów” – czytamy.
Finałowi towarzyszyć będzie m.in. Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców, w której do zdobycia są Złote Serduszka wykonane ze złota, jakie trafiło do puszek wolontariuszy w trakcie poprzednich Finałów, oraz Złote Karty. Kulminacyjny moment – czyli finałowe starcie o Kartę i Serduszko z numerami 1 – to stały element transmisji telewizyjnej podczas finału.
Dotychczasowe 32 finały WOŚP przyniosły łącznie 2,3 mld zł. Fundacja kupiła za to prawie 74,5 tys. urządzeń.