Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Media: znikomy wpływ gigantycznych konferencji na poprawę ochrony klimatu - Gospodarka i Biznes News

Media: znikomy wpływ gigantycznych konferencji na poprawę ochrony klimatu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Szwajcarski dziennik „Neue Zuercher Zeitung” ocenił we wtorek, że światowe konferencje, jak ostatni szczyt COP29 w Baku, prawie w ogóle nie przyczyniają się do poprawy ochrony klimatu. Według gazety należy przede wszystkim odchudzić ich program, koncentrując się na kluczowych tematach.

„Należy obniżyć oczekiwania wobec takich szczytów” – napisał „Neue Zuercher Zeitung”. Według komentatora gazety należy też „odejść od przesadnych żądań i wreszcie +ratować klimat+, jak to się często z absurdalnym patosem mówi”.

W komentarzu podkreślono, że program konferencji klimatycznych powinien być odchudzony. Postuluje się też organizację mniejszych szczytów, które skupiałyby się na kluczowych kwestiach, jak promowanie działań klimatycznych i finansowanie adaptacji do globalnego ocieplenia. „Jeżeli decydujący postęp w globalnej ochronie klimatu nie nadejdzie dzięki polityce, to raczej dzięki badaniom, technologii i handlowi” – przewiduje komentator „Neue Zuercher Zeitung”.

„Każdy, kto promuje taki rozwój – na przykład inwestując w badania i rozwój oraz zmniejszając bariery handlowe – robi tyle dla ochrony klimatu, ile z trudem można osiągnąć poprzez ogromne, coroczne konferencje” – podsumowano w szwajcarskim dzienniku.

W niedzielę w stolicy Azerbejdżanu, Baku, uczestnicy Konferencji Stron Ramowej Konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP29 uzgodnili, że rocznie kraje rozwijające się będą otrzymywać 300 mld dolarów na wsparcie klimatyczne. Oznacza to trzykrotnie większą sumę niż ta, która jest obecnie przekazywana (100 mld dolarów). Na pomoc składają się państwa UE, Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, Australia, Kanada i Japonia, a zarządza nią ONZ. Pieniądze są kierowane do krajów rozwijających się w formie grantów i pożyczek na inwestycje mające przeciwdziałać zmianom klimatu lub pomagać w dostosowaniu się do nich.

Wynik szczytu skrytykowały kraje rozwijające się i organizacje klimatyczne. Z zadowoleniem przyjęła go natomiast m.in. szefowa KE Ursula von der Leyen, która podkreśliła, że porozumienie osiągnięte w Baku to „nowa era” w zakresie współpracy klimatycznej i jej finansowania.

Z Monachium Iwona Weidmann (PAP)

ipa/ piu/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *