Zdjęcie: Adobe Stock
Francuski egiptolog Jean-Guillame Olette-Pelletier oświadczył, że udało mu się rozszyfrować wcześniej nierozpoznane inskrypcje na obelisku znajdującym się na Place de la Concorde w Paryżu, które pochodzą z Luksoru w Egipcie. Badacz ustalił, że symbole te przekazują szczegóły dotyczące panowania faraona Ramzesa II.
Odkrycia naukowca zostały opublikowane we wtorek na stronie internetowej znanego magazynu naukowego „Science et Avenir” („Nauka i przyszłość”). Olette-Pelletier odnosi się do co najmniej siedmiu inskrypcji ukrytych na obelisku, który ma ponad 3300 lat. Badacz bada między innymi symbole, które mogą być osadzone w starożytnej ikonografii egipskiej — na przykład w ilustracjach postaci; czasami nawet hieroglify osadzone w innych hieroglifach.
Jego hipotezy zostały zainspirowane pandemią Covid-19, podczas której w 2020 r. egiptolog obserwował obelisk podczas codziennych spacerów i interpretował hieroglify. Początkowo doszedł do wniosku, że orientacja symboli wskazuje na określone ustawienie – skierowane w stronę wejścia do Świątyni Amona w Luksorze. Paryski obelisk kiedyś stał przed tą świątynią obok innej identycznej budowli. Używając lornetki do badania inskrypcji, egiptolog wywnioskował, że zawierają one również zakodowane symbole.
Są to – jak rozwija „Sciences et Avenir” – formy rebusów, tekstów ukrytych w innych rycinach i dostępnych wyłącznie wtajemniczonym – elicie. Olette-Pelletier omawiał już wcześniej trójwymiarowe symbole, które według niego powstawały, gdy władca zasiadał na tronie, a jego ciało przybierało kształt odpowiadający dekoracjom tronu. W ten sposób powstawał cały ukryty przekaz.
Uczony zakłada, że podobne symbole są również obecne na obelisku w Paryżu, niewidoczne bezpośrednio na powierzchni, ale dostrzegalne z daleka. Obelisk był zwrócony jedną stroną w stronę Nilu i można go było oglądać tylko pod kątem 45 stopni. Niektóre symbole można było postrzegać tylko pod takim kątem, a nie od dołu. Zdaniem egiptologa „czytelnikami” tej części obelisku były elitarne jednostki przybywające łodzią do Luksoru na doroczne obchody.
W 2021 roku, kiedy obelisk został otoczony rusztowaniem w ramach przygotowań do igrzysk olimpijskich, nadarzyła się okazja, aby zbadać symbole w najwyższej części. Badacz zbadał rzeźbioną scenę, która przedstawia Ramzesa składającego ofiarę Amonowi. Obraz Ramzesa klęczącego przed Amonem z wyciągniętymi rękami zawiera elementy, które można interpretować jako hieroglify. Ułożenie rąk faraona tworzy symbol oznaczający „robić”, podczas gdy linia jego ciała wskazuje znak „króla”. Wraz z umiejscowieniem postaci Amona i podstawą jego tronu powstaje fraza „Niech król złoży ofiarę Amonowi” – według egiptologa.
Kontekstem tych symboli są wczesne lata panowania Ramzesa II, który urodził się przed wstąpieniem na tron swojego ojca Setiego I. Dlatego też, w perspektywie Olette-Pelletier, Ramzes II starał się potwierdzić swoją władzę jako bóstwa na ziemi w początkowych latach swoich rządów (w tym celu przyjął na przykład oficjalne imiona tronowe).
Obelisk na Place de la Concorde został wzniesiony w Paryżu w 1829 roku jako dar od wicekróla Egiptu, Muhammada Alego. Jest to najstarszy zabytek znajdujący się w stolicy Francji.
Z Paryża Anna Wróbel (PAP)
szydło/ szm/