Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Wrocław/ Uniwersytet Medyczny robi badania przesiewowe dot. chorób żołądka - Gospodarka i Biznes News

Wrocław/ Uniwersytet Medyczny robi badania przesiewowe dot. chorób żołądka

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Populacja powiatu wrocławskiego została objęta badaniem w kierunku zakażenia Helicobacter pylori oraz leczeniu – w razie stwierdzenia infekcji. Badania przesiewowe wykonuje Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Zaproszenia dostało 3 tys. osób, a naukowcy mają nadzieję, że na badania zgłosi się przynajmniej tysiąc mieszkańców.

Uczelnia poinformowała w środę, że trzy tysiące osób z powiatu wrocławskiego otrzymało zaproszenia do udziału w unikatowym programie, który polega na badaniu przesiewowym osób w wieku 30-35 lat w kierunku zakażenia Helicobacter pylori oraz leczeniu – w razie stwierdzenia infekcji.

Obecność bakterii Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowym może nie dawać żadnych objawów. To jeden z powodów, dla których nie wiadomo, jak wiele osób jest zakażonych. W Polsce brakuje dokładnych danych na temat rozpowszechnienia infekcji. Tymczasem jej skutki zdrowotne bywają dramatyczne. Szczególnie, gdy zakażenie jest długotrwałe i nieleczone – czytamy w komunikacie Uniwersytetu.

„Helicobacter pylori jest przyczyną dyspepsji (niestrawności – PAP), choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zanikowego zapalenia żołądka, ale zostało także uznane za karcynogen. To główny czynnik ryzyka rozwoju raka żołądka” – poinformowała dr hab. Katarzyna Neubauer, prof. UMW, kierująca Katedrą i Kliniką Gastroenterologii, Hepatologii i Chorób Wewnętrznych UMW.

Na ten rodzaj nowotworu rocznie umiera w Polsce ok. 4 tys. osób. Najczęściej pacjenci trafiają do specjalistów w zaawansowanym stadium choroby, gdy rokowania są już złe i nie udaje się ich uratować. Wpływ wieloletniej, nieleczonej infekcji Helicobacter pylori na zachorowanie jest udowodniony w licznych badaniach na całym świecie.

Jak podano, ograniczenie przypadków tej śmiertelnej choroby jest absolutnie w zasięgu współczesnej medycyny. Dowodzą tego doświadczenia niektórych krajów azjatyckich, które wprowadziły programy przesiewowe, pozwalające na wczesne wykrycie zakażenia u pacjentów bezobjawowych. Dzięki takim działaniom udało się znacząco zmniejszyć występowanie choroby i uratować tysiące osób m.in. w Japonii i Korei.

Podobne programy działają w niektórych krajach europejskich, ale dopiero teraz powstaje wspólna strategia prewencji raka żołądka w całej Unii Europejskiej.

Jest to główny cel międzynarodowego projektu „Towards gastric cancer screening implementation in the European Union” (TOGAS), w którym uczestniczy Katedra i Klinika Gastroenterologii, Hepatologii i Chorób Wewnętrznych UMW. Program adresowany jest do młodych ludzi, w wieku 30-35 lat. We wrocławskiej klinice planuje się przebadać ok. tysiąca losowo wybranych osób z powiatu wrocławskiego. Bazę potencjalnych uczestników, do których wysłano zaproszenie, przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji.

„Decydował wyłącznie PESEL i los, bo założeniem programu jest udział przeciętnych reprezentantów populacji, nie mieliśmy wpływu na ich. Chodzi właśnie o to, by przebadać osoby, które nie mają żadnych niepokojących objawów i same nie szukają pomocy lekarzy” – powiedział dr Radosław Kempiński z Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Chorób Wewnętrznych UMW.

Poza osobistymi korzyściami dla każdego uczestnika, program TOGAS ma ważne znaczenie epidemiologiczne. Dzięki badaniu uda się określić skalę zakażeń Helicobacter pylori w naszej populacji.

„Pokutuje stereotyp, że tę bakterię mają niemal wszyscy, ale to nieprawda. W latach 90. szacowano, że infekcja dotyka ok. 60 proc. Polaków. Przypuszczamy, że teraz ten odsetek jest znacznie niższy i nie przekracza 20-30 proc., ponieważ w ostatnich dekadach znacznie poprawił się poziom higieny, która ma ogromny wpływ na zakażenia. Liczymy na to, że nasze badanie powoli nam zyskać konkretną wiedzę na ten temat” – dodał dr Kempiński.

Wrocławskich badaczy martwi i niepokoi jednocześnie niewielki odzew na zaproszenia do udziału w badaniu.

Projekt TOGAS jest realizowany w ramach European Union programme EU4Health przez konsorcjum, w którym obok Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, reprezentowanego przez Katedrę i Klinikę Gastroenterologii, Hepatologii i Chorób Wewnętrznych znalazły się ośrodki m.in. z Niemiec, Francji, Chorwacji, Łotwy, Rumunii i Irlandii.(PAP)

Nauka w Polsce

ros/ mark/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *