Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Wciąż są spadki, ale pojawia się światełko w tunelu dla polskiego przemysłu - Gospodarka i Biznes News

Wciąż są spadki, ale pojawia się światełko w tunelu dla polskiego przemysłu

Główny wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu, który rósł przez ostatnie cztery miesiące, w listopadzie nieznacznie spadł. Mniejsza liczba nowych zamówień spowodowała, że produkcja ponownie się skurczyła. Choć prognozy na najbliższe 12 miesięcy pogorszyły się, to trend zaobserwowany w ostatnich badaniach sugeruje, że polski przemysł zbliża się do fazy ożywienia.

Utrzymującym się problemem dla polskiego przemysłu są spadające zamówienia i produkcja, głównie z powodu słabości europejskiej gospodarki z Niemcami na czele.
Utrzymującym się problemem dla polskiego przemysłu są spadające zamówienia i produkcja, głównie z powodu słabości europejskiej gospodarki z Niemcami na czele. | Foto: Buena Vista Images, S&P Global Market Intelligence / Getty Images
  • Indeks PMI dla polskiego przemysłu w listopadzie obniżył się do 48,9 pkt. Przyczyniły się do tego niższe odczyty trzech z pięciu subindeksów z zamówieniami i produkcją na czele
  • Pozytywne jest to, że producenci nadal zatrudniali nowych pracowników. Najnowsze wyniki badań dostarczyły kolejnych dowodów na słabnącą presję inflacyjną
  • Optymizm biznesowy polskich firm przemysłowych spadł do najniższego poziomu od niemal dwóch lat ze względu ma obawy związane ze słabą gospodarką europejską i napięciami geopolitycznymi
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl 

Indeks PMI dla polskiego przemysłu, obliczany przez S&P Global, w listopadzie 2024 r. wyniósł 48,9 pkt, czyli lekko spadł z 49,2 pkt na koniec poprzedniego miesiąca — wynika z finalnych danych, opublikowanych w poniedziałek rano. To rezultat mniej z prognozami (49 pkt). Mimo trudności w polskiej gospodarce, wskaźnik PMI dla przemysłu jest mniej więcej na poziomach najwyższych od maja 2022 r.

Wskaźnik kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. W listopadzie trzy z pięciu subindesków wpłynęły na niego negatywnie — produkcja, nowe zamówienia i zapasy pozycji zakupionych, co częściowo równoważył pozytywny wpływ wskaźników zatrudnienia i czasu dostaw. „Mimo to najnowszy odczyt PMI był niemal najwyższy (tylko w jednym miesiącu był on wyższy) w trwającej od 31 miesięcy sekwencji odczytów poniżej progu 50 pkt, która rozpoczęła się w maju 2022 r.” – podał S&P Global.

Wynik 50 pkt to ważna bariera, która rozdziela ekspansję (odczyty powyżej tej granicy) od recesji (poniżej) w sektorze. Ważne jest nie tylko to, czy jest poniżej tego granicznego poziomu, ale istotną wskazówką jest także to, czy następuje zmiana: rosnący wskaźnik PMI, nawet jeśli znajduje się poniżej 50 pkt, sugeruje poprawę w sektorze.

W listopadzie liczba nowych zamówień wpływających do polskich producentów znów gwałtownie spadła, a tempo było najwyższe od trzech miesięcy, wydłużając rekordowy już trend zniżkowy trwający od marca 2022 r. Nowe zamówienia eksportowe ponownie spadły, a firmy zgłaszały obawy dotyczące osłabienia europejskiego popytu, w szczególności niemieckiej gospodarki. Październikowy wzrost produkcji okazał się krótkotrwały, a dane listopadowe ponownie wykazały spadek. W ciągu ostatnich 33 miesięcy produkcja spadała 31 razy, choć ostatni spadek był niewielki. Częściowym wsparciem dla produkcji w listopadzie było dalsze zmniejszanie poziomu niezrealizowanych zamówień.

Zapasy wyrobów gotowych zmalały drugi miesiąc z rzędu, choć tylko nieznacznie. Według listopadowych wyników badań prognozy polskich producentów na najbliższe 12 miesięcy pogorszyły się. Firmy zgłaszały obawy o stan europejskiej gospodarki i napięcia geopolityczne. Nadal oczekiwano, że produkcja wzrośnie, ale stopień optymizmu był najmniejszy od grudnia 2022 r.

Wciąż są spadki, ale pojawia się światełko w tunelu dla polskiego przemysłu - INFBusiness
| S&P Global

Głównym pozytywnym wnioskiem z najnowszego badania był dalszy wzrost zatrudnienia w przemyśle. Liczba zatrudnionych zwiększyła się drugi miesiąc z rzędu, po najdłuższej sekwencji zwolnień od 2004 r. Nieoficjalne dane sugerowały, że firmy przyjęły sobie za cel zwiększenie zdolności produkcyjnych przy rekrutacji pracowników w pełnym wymiarze godzin. Tempo tworzenia nowych miejsc pracy wzrosło do najwyższego poziomu od lutego 2022 r.

Zobacz też: Ekonomiści rozwiązują zagadkę spektakularnego ożywienia w przemyśle. Zalecają ostrożność

Listopadowe dane sygnalizują wyraźne osłabienie presji cenowej. Średnie ceny środków produkcji spadły po raz szósty od początku 2024 r., w dodatku w najszybszym tempie od października 2023 r. Tymczasem ceny wyrobów gotowych spadły w najostrzejszym tempie w tym samym okresie. Firmy odnotowały intensywną konkurencję cenową i niższe ceny surowców, w tym metali, chemikaliów i drewna. Czas dostaw wydłużył się piąty miesiąc z rzędu, choć tylko nieznacznie. Zapasy zakupów skurczyły się najbardziej od pół roku.

— Gwałtowniejszy spadek nowych zamówień oznaczał, że producenci nie byli w stanie utrzymać krótkiego wzrostu produkcji odnotowanego w październiku. Słaby popyt europejski, zwłaszcza z Niemiec, nadal ciążył na sektorze wytwórczym. Optymizm biznesowy uległ obniżeniu, a wskaźnik przyszłej produkcji osiągnął najniższy poziom od prawie dwóch lat. Jednak trend zaobserwowany w najnowszych wynikach badań nadal sugeruje, że sektor zbliża się do fazy ożywienia — skomentował Trevor Balchin, dyrektor ekonomiczny w S&P Global Market Intelligence.

Dodał, że średni odczyt indeksu PMI w ostatnim kwartale wynosi jak dotąd 49 pkt, i jeśli utrzyma się na tym poziomie w grudniu, będzie to najmocniejszy kwartał od pierwszego kwartału 2022 r. — Choć w listopadzie optymizm biznesowy osłabł, producenci nadal zatrudniali nowych pracowników. Najnowsze wyniki badań dostarczyły kolejnych dowodów na słabnącą presję inflacyjną. Średnie koszty produkcji spadły drugi miesiąc z rzędu, w dodatku tempo spadku przyspieszyło. Tymczasem ceny wyrobów gotowych obniżono w największym stopniu od października 2023 r., co według badanych firm wynikało z konkurencji cenowej — dodał.

Wciąż są spadki, ale pojawia się światełko w tunelu dla polskiego przemysłu - INFBusiness
| S&P Global

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *