Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Praca sezonowa. Jaka jest sytuacja pracowników sezonowych w Polsce? Problemy cudzoziemców pracujących przy zbiorach - Gospodarka i Biznes News

Praca sezonowa. Jaka jest sytuacja pracowników sezonowych w Polsce? Problemy cudzoziemców pracujących przy zbiorach

W ramach operacji międzynarodowej służby zatrzymały osoby podejrzane o organizowanie nielegalnej migracji

W kontekście operacji międzynarodowej władze zatrzymały osoby podejrzewane o udział w ułatwianiu nielegalnej migracji. Podlaski Oddział Straży Granicznej

Twierdzi, że ten obszar jest największym regionem owocowania w Europie, reprezentującym znaczną branżę wspieraną przez osobistości polityczne, a sadownicy aktywnie poszukują pracowników. Potrzebują pracowników, ponieważ owoce muszą być zbierane szybko. – Na przykład dostarczają worek ziemniaków, trochę chleba, cebulę i skrzynki wody co tydzień. Chociaż mogą nie oferować formalnych umów, ta metoda pokazuje korzyści płynące z pracy dla nich – wyjaśnia dr Kamil Matuszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, który bada warunki pracy pracowników sezonowych, w rozmowie z zespołem biznesowym tvn24.pl.

W sezonie zbiorów w Grójcu zbiera borówki, jabłka, truskawki i wiśnie, a także codziennie prowadzi wykłady na Uniwersytecie Warszawskim. Kamil Matuszczyk ma doktorat z nauk społecznych i jest jedynym polskim badaczem skupiającym się na wyzwaniach, z jakimi mierzą się pracownicy sezonowi, współpracując z nimi w różnych gospodarstwach.

– Prowadzę badania od 2019 roku, ale te zagadnienia były mi już znane. Przed rozpoczęciem badań, w 2011 roku, dorabiałem jako student i miałem poważny wypadek na jednym z gospodarstw rolnych – opowiada na wstępie Kamil Matuszczyk.

Praca sezonowa. Jaka jest sytuacja pracowników sezonowych w Polsce? Problemy cudzoziemców pracujących przy zbiorach - INFBusiness Platforma Zbioru Owoców Dr Kamil Matuszczyk

W sadach do zbioru owoców wykorzystuje się wysokie mobilne platformy, które są połączone z ciągnikiem. Pracownicy stoją na platformie, aby zbierać jabłka. – Są też skrzynki, które mogą pomieścić około 350 kg jabłek. Jeździliśmy też na takiej platformie, która przewróciła się na zakręcie, gdy była w pełni załadowana. Skrzynki z owocami spadały w naszą stronę. Później okazało się, że kierowca ciągnika był pod wpływem alkoholu – wspomina badacz, który po tym incydencie zainteresował się bezpieczeństwem pracowników zagranicznych.

Praca sezonowa. Jaka jest sytuacja pracowników sezonowych w Polsce? Problemy cudzoziemców pracujących przy zbiorach - INFBusiness Zbiór jabłek w sadzie dr. Kamila Matuszczyka

Zostali ranni, ale kontynuowali pracę

Tego dnia pracował z 45-letnią Ukrainką i jej 14-letnią córką, które przebywały w Polsce bez odpowiednich dokumentów. „Zostaliśmy ranni, ale zebraliśmy się i wróciliśmy do pracy. Nikt nie zgłosił incydentu, ponieważ ludzie przyjeżdżają do Polski, żeby zarobić pieniądze, ich nieletnie dzieci pracują w sadach, a nikt nie chce mieć problemów prawnych” – wyjaśnia.

Podkreśla, że praca przymusowa również jest problemem. – Wcześniej pracownikom odbierano paszporty. To było dość powszechne. Podejrzewam, że Ukrainka była w podobnej sytuacji. Wahała się zgłosić wypadek lub jakiekolwiek nieprawidłowości z powodu braku dokumentacji – twierdzi.

Czy problem pracy przymusowej jest w Polsce nadal aktualny? – pytamy. – Zagrożenie istnieje zawsze, a myślę, że rolnictwo, ze względu na swoją specyfikę, powszechną tolerancję dla różnych nieprawidłowości oraz nacisk na bezpieczeństwo żywności, zwiększa prawdopodobieństwo występowania tego typu niekorzystnych zjawisk w tym sektorze – słyszymy w odpowiedzi.

W rolnictwie istnieje „znaczna szara strefa”

Według statystyk Ministerstwa Pracy liczba pracowników zagranicznych zarejestrowanych w systemie ubezpieczeń ZUS osiągnęła 1 milion 177 tysięcy do końca września 2024 r. Jest to liczba dziesięciokrotnie większa niż dekadę temu. W 2024 r. ponad dwie trzecie pracowników zagranicznych było zatrudnionych w Polsce na podstawie umów o świadczenie usług, podczas gdy 29 procent miało formalne umowy o pracę. Od stycznia do czerwca 2024 r. złożono blisko 40 tysięcy wniosków o zezwolenia na pracę sezonową w różnych sektorach, w tym w budownictwie i gastronomii. Jednak obywatele Ukrainy i ich małżonkowie, jeśli legalnie przebywają w Polsce, mogą podejmować pracę sezonową bez żadnych zezwoleń.

wizualizacja wykresu

Kamil Matuszczyk wspomina w naszej dyskusji, że „w rolnictwie nadal istnieje znaczna szara strefa, w której znaczna część pracowników pracuje bez żadnej formalnej umowy”.

– Konflikt na Ukrainie przyniósł znaczące zmiany. Wprowadzono nowe regulacje i przepisy dotyczące legalnego zatrudniania ukraińskich pracowników, jednak brak umów nadal jest powszechny – zauważa badacz.

wizualizacja wykresu

Producenci owoców, którzy chcą legalnie zatrudnić pracowników z Ukrainy, mają różne możliwości: umowę o pracę, umowy cywilnoprawne i, co najważniejsze, umowę o konkretną pomoc w zbiorach.

wizualizacja mapy

Jego badania wskazują, że istnieje niewiele instytucji, w których zagraniczni pracownicy zatrudnieni w rolnictwie mogą zdobyć wiedzę, zrozumieć swoje prawa pracownicze lub uzyskać dostęp do pomocy doraźnej.

– W

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *