Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Zakończyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z zespołem ds. deregulacji Rafała Brzoski - Gospodarka i Biznes News

Zakończyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z zespołem ds. deregulacji Rafała Brzoski

Rafał Brzoska na propozycję Donalda Tuska

Rafał Brzoska o propozycji Donalda Tuska TVN24

W piątek premier Donald Tusk zwołał dyskusję z liderami biznesu w Kancelarii Premiera, skupiając się na deregulacji, jak donosiła Kancelaria na platformie X. „Mieliśmy produktywne spotkanie. Plan działania jest sfinalizowany” – oświadczył później premier Tusk.

Zgodnie z opublikowanymi informacjami, oprócz premiera Tuska, w spotkaniu wzięli udział minister finansów Andrzej Domański i minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Ze strony biznesowej obecny był Rafał Brzoska, CEO InPost, wraz ze swoim zespołem odpowiedzialnym za przygotowanie propozycji deregulacyjnych, a także Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Zwiększać

„Zakończyliśmy udane spotkanie. Plan działania jest gotowy. Wkrótce spotkam się z naukowcami. Idziemy naprzód!” – dodał później premier Donald Tusk.

Zwiększać

– W poniedziałek wszystkie szczegóły (…) zostaną udostępnione opinii publicznej. Co ważne, każda inicjatywa, którą zespół będzie realizować (…) będzie dostępna dla wszystkich, szczegółowo opisując to, nad czym pracujemy – stwierdził Brzoska.

Dodał również, że poniedziałkowa zapowiedź Donalda Tuska o pomocy przedsiębiorstwom w deregulacji wywołała ruch społeczny, w którym wzięło udział ponad 500 wolontariuszy, którzy chcieli przyczynić się do wprowadzenia takich rozwiązań.

– Mam nadzieję, że będzie to pierwsza znacząca inicjatywa mająca na celu pomoc Polakom w walce z systemem biurokratycznym. Rząd i premier wykazali się wielką chęcią, aby to autentycznie wdrożyć. To przesłanie dla całego krajobrazu politycznego, ponieważ niewątpliwie będzie wymagało to znacznego konsensusu, aby przyspieszyć rozwój Polski, co jest prawdopodobnie najważniejszym aspektem – wyraził Brzoska.

Podkreślił, że każda inicjatywa, wszystko, w co zaangażuje się zespół, zostanie upublicznione, co pozwoli każdemu na przekazanie opinii i wskazanie, czy uważa dany projekt za ważny.

Zaznaczył również, że zespół nie będzie zajmował się tworzeniem ustaw. – Rządowe Centrum Legislacji i parlament mają za zadanie tworzenie prawa. Naszym jedynym zobowiązaniem jest identyfikacja wszystkich przeszkód dla rozwoju polskiej gospodarki i społeczeństwa – zaznaczył szef InPost.

Propozycja Tuska dla Brzoski

Podczas konferencji „Polska. Rok przełomu” w poniedziałek premier zasugerował szefowi InPost utworzenie zespołu, który szybko opracuje propozycje deregulacyjne. Podkreślił, że zamierza regularnie spotykać się z przedsiębiorcami.

– Muszę usłyszeć od was dokładnie, jakie są moje obowiązki jako premiera i co moja administracja musi zrobić, aby ułatwić wam pracę – stwierdził Donald Tusk podczas swojego wystąpienia. „Podjąłem wyzwanie, które mi przedstawiono. Premier jasno powiedział: 'Chcesz deregulacji? To zaproponuj ją szczegółowo.' I to właśnie zrobimy” – odpowiedział Rafał Brzoska na platformie X.

Zwiększać

Projekt z kwietnia 2024 r. pozostaje aktualny

Jednocześnie trwają prace nad projektem ustawy opublikowanym w kwietniu ubiegłego roku, mającym na celu zmianę niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz wzmocnienia ram prawnych dla tworzenia ustawodawstwa gospodarczego, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

„Projekt został przedstawiony do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów w połowie stycznia. Następnie zostanie przekazany Radzie Ministrów do dyskusji. Przewidujemy, że nastąpi to wkrótce. Następnie projekt zostanie niezwłocznie przedstawiony Sejmowi” – poinformowało biuro prasowe MRiT. Ocena skutków regulacji wskazała, że proponowane prawodawstwo „realizuje zobowiązania polskiego rządu dotyczące deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego, w szczególności poprawy prawnych i instytucjonalnych ram, w których działają polskie przedsiębiorstwa”.

„Zidentyfikowaliśmy obszary, w których można wprowadzić regulacje, aby skuteczniej chronić prawa przedsiębiorców. Obszary te obejmują: inicjowanie działalności gospodarczej, zarządzanie przedsiębiorstwem i tworzenie zasad prawa gospodarczego” – dodano w raporcie. Projekt tzw. ustawy deregulacyjnej powstał przy udziale Zespołu ds. Deregulacji i Dialogu Gospodarczego przy Ministerstwie Sportu i Turystyki, powołanego przez byłego szefa ministerstwa Krzysztofa Hetmana.

„Przedstawiciele biznesu są naszymi partnerami. Chcemy współpracować z nimi przy tworzeniu regulacji, które będą sprzyjać przedsiębiorczości w Polsce. Zespół ds. Deregulacji i Dialogu Gospodarczego będzie dla nas platformą do wspólnego poszukiwania rozwiązań” – zauważył Krzysztof Hetman, cytowany w komunikacie prasowym MRiT z marca ubiegłego roku.

To pierwszy pakiet deregulacyjny

Szef zespołu, który reprezentuje również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a od września ubiegłego roku pełni funkcję zastępcy Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Mariusz Filipek stwierdził, że opracowany projekt stanowi tzw. pierwszy pakiet deregulacyjny, a zespół pracuje obecnie nad drugim pakietem.

– Projekt ustawy jest efektem pracy zespołu

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *